[Ingezonden.) Buitenlandsch Nieuws. 3 torven, andere aangetasten zijn beterende. Zondag brak de a'ete uit in een stal van 27 beesten vau de wed. Cigaar aank de Postbrugonder Sassenheimalwaar vier koeyen hevig zijn aangetast. Een deskundigesedert geruimen tijd belast met het ond erzo ek der stallenop welke de veepest heerschtkon tot heden toe niet uitvindenvan welke zijde de besmet ting was aangebragt. Slechts drie gevallen maakten hierop een uitzondering. De meer dan waarschijnlijke-oorzaak is, naar zijn thans gevestigde meening, de volgende: In elk van deze drie ziektegevallen had echter de veehouder, bij wien de veepest uitbrak, korten tijd te voren zoogenaamd varken smeel, rijstmeel of mestvoeder ontvangen. - Toen dit bij den eersten veehouder het geval was, bestond er geen veepest dan 0p den afstand van 8 of 10 uren zijner woon plaats; maar hij ontving korte dagen te voren rijstmeel uit Rotterdam, waar toen de veepest op het hevigst woedde, en het is schrijvers vaste overtuiging, dat door die zakken de ziekte werd ingesleept. Dat op deze wijze de besmetting wordt voortgeplantlaat zich ook gemakkelijk verklaren. De veehouder toch, ont vangt het varkensmeel in de zakken door den fabrikant ge leverd bij elke nieuwe bestelling gaan de ledige zakken terug, om, gevuld zijnde, weder naar andere veehouders te worden vervoerden op deze wijze circuleren ze door het geheele land, door besmette en onbesmette streken; zij staan in de nabijheid van het verpeste vee; men wischt er de han den aan af; soms zelfs gebruikt men de ledige zakkenom er zieke dieren mede te bedekken Hij moet dus allen veehouders ten ernstigste aanraden om geen mestvoeder te ontvangen dan uit onbesmette stre ken en dan nog in eigen zakkendie enkel voor dat ge bruik bestemd blijven. Zekere vau Vloten aan den Helder met zijn 14jarig zoontje, Donderdag in den vroegen morgen naar zijn werk gaande, gleed door de sneeuw uit en viel iu het water. Men haalde slechts etn lijk op. De man laat een weduwe' met 8 kinderen achter. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vuursche Ds. J. E. van Wisseling te Maasdam. De kerkeraad der Christ. Afgesch. Geref. gemeente te Amsterdam heeft in zijn vergadering van 12 dezer, ter vervulling der vacature, het volgende alphabetisch gestelde drietal geformeerd: DD. J. Bavink, te Almkerk; J. H. Don- ner.te Leiden; W. H. Gispen, te Kampen. De tooneelvoorstelling van Woensdag avond beveelt zich wederom aan door een drama, getiteld: //Simon de Dief." Dit stukwaarvan de hoofdrol zal' vervuld worden door den heer Spoor speelt in den tijd der Franscbe-revolutie. - Heb ben wij altijd de gemaskerde rollen door deB heer Kiehl zien vervullen, nu zal in zoodanig een rol, getiteld: ^de Ridder de Lubersac", de heer Soeter optreden. Het geheel is een onderhoudend stuk en zal veel genoegen geven. - In het. nastukje zullen de dames kunnen zien dat het niet altijd goed is, de man te //koesteren als een schoothondje", daar het den man in dit aardige stukje tot wrevel en ver veling aanleiding geeft. - Is het waar, dat deze 3de voor stelling van den heer Valois zijn reeks voorstellingen sluit, dan mogen wij wel hopenzijn bij ons zoo gunstig bekend gezelschap spoedig terug te zien. Het nieuwe repertoire van den heer Valois zal nog rijk genoeg zijn om het publiek nog vele genoeglijke avonden te geven. Dingsdag voormiddag bad op de begraafplaats aan het einde der Groenesteeg de begrafenis plaats van het stof felijk overschot van Mr. Daniel Tieboel Siegenbeek. Talrijk was de menigte, die zich aldaar bevond, om aan den over ledene de laatste eer te bewijzen. De gemeenteraad, com- missiën uit de verschillende collegiën waartoe de overledene vroeger en later had behoord, ambtenaren en belangstellen den hadden zich aldaar vereenigd. De eenvoudige lijkstoet trok van het sterfhuis langs den geheelen weg tot aan de begraafplaats ieders aandacht; - ten teeken van rouw waren vele huizen gesloten. Op de begraafplaats aangekomen slo ten de gemeenteraad en velen die den achtbaren man hoog achtten zich achter de bloedverwanten en vrienden die in koetsen de lijkwagen hadden gevolgd, en begeleiden de lijkbaar tot aan de grafstede. En toen de doodkist daarin was neêrgelaten, trad Ds. C. Sepp voor, en onder plegtige stilte volgde men zijne treffende toespraak. Hy sprak in welsprekende taal woorden van waarheid en van diepen zin, maar in trekken, die aan allen, die den overledene van zijn jongelingsleeftijd tot aan den eind paal van zyn leven gekend hebbenzijn levensbeeld schet sten. //Alle vleesch is als gras en alle heerlijkheid als een bloem des velds," was de spreuk waarmede hy aanving en die hij in stoute trekken, van toepassing maakte op den manwiens stoffelijk overschot in de groeve lag. Meester lijkzooals ook alleen de onpartijdige beoordeelaar van het karakter en de persoonlijkheid en de eigenschappen des overledenen dit kon, meesterlyk was de teekening, die ons hem te aanschouwen gaf, zooals hij was en leefde, zooals hij dacht en sprak. Elke schets van die toespraak zou te kort doen aan de waarde van het gesprokene. Zóó en zoo alleen kon Mr. Daniel Tieboel Siegenbeek worden voorge steld aan de talrijke schare die het graf omringde, door den herder en leeraardie hem twaalf jaren leerde kennen. - Wy uiten den weuseh dat die woorden ook in uitgebreider kring mogen worden gelezen, ook voor die ze hoorden, want zy behelzen een oprechte en ware hulde aan de nagedach tenis van den man die na zijn dood niet zoo ligt zal wor den vergeten maar hooger worden gewaardeerd. - Op uit drukkelijk verlangen der weduwe werd door den waarne- menden burgemeester, den Wethouder Stoffels, die aan het hoofd van den gemeenteraad bij het graf stond en van wien menigeenj ook een warm en hartelijk woord verwachtte, het stilzwygen bewaard. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Dingsdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 44c, 's namiddags te 4 uur 43°. Het aantal personen die zich in Pruisen bereid heb ben verklaard om producten hunner industrie te zenden naar de internationale tentoonstelling welke in het volgende jaar te Parijs zal worden gehoudenis zoo grootdat de Minis ter van Binnenl. Zaken bij de commissie aanzoek heeft ge daan om grootere ruimte dan aanvankelijk werd bepaald aan Pruisen af te staan. Men zegt dat dit verzoek zal wor den ingewilligd. In het groote laboratorium te Spandau is bevel ont vangen, om een groot aantal congrevische raketten van drie duim aan te makenten einde de stations aan de Oostzee kust van dit reddingsmiddel bij schipbreuken te voorzien. In Zwitserland baart de uitvinding om uit knollen kunst hoorn te vervaardigen thans veel opzien. Der Bund schrijft daarover, dat kammen, uit zulke stof vervaardigd, zeer goed, wat de duurzaamheid betreft, kunnen opwegen tegen die uit hoorn vervaardigd zijn. Maar niet alleen hoorn kan men uit knollen vervaardigen, ook bekers schalenkopjes, borden, enz. De uitvinder is Casper Schlee uit Veromunster, te St. Lucernbeeldhouwer te Bern. Zijne wijze van behande ling is nog een geheim. In Bosnië en de Herzogewina is dezer dagen een po- litie-verordening uitgevaardigd en in werking getreden, waarbij alle godslasteraars met een zekere geldboete worden gestraft. Op elke overtreding staat een boete van ongeveer f 2,50, met gevangenisstraf van 24 uren. Een Turk eehter, die het kruis beleedigt, wordt aangeslagen voor f 25, terwijl een christen, die tegen de halve maan op gelijke wijze zondigt slechts f 7 betaalt. De reden voor deze grootere toegevend heid tegenover de christenen is niet vermeld. Ten einde de uitoefening der openbare godsdienst tegen stoornis te bevei ligen, zyn alle wijnhuizen in de onmiddellijke nabijheid der kerken en moskeeën gesloten. En in de laatste plaats, wordt alle taal, waardoor iemands eergevoel beleedigd wordt, met zware geldboete en gevangenisstraf bedreigd. Dezer dagen heeft de burgerlijke rechtbank van Lyon zich met een zonderlinge zaak bezig gehouden. Een jong man eischte namelijk van zijn vroegere bruid en haren va der schadeloosstelling voor de verteringen die hij ten ge volge van zijn ontworpen maar later mislukt huwelijk had moeten maken. De rechtbank veroordeelde de bruid tot be taling eener som van 1409 frcs. met de intressen, zijnde

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2