Buitenlandse!] Nieuws. die de gemeentebesturen heeft aangeschreven te willen zor gen, dat voortaan niet meer dan 2 ten houderd 'sjaars van de gemeeritenaren sterven. Dit is een zeer nuttige maatregel en die ongetwijfeld niet minder doeltreffend zal werken dan het bevel der Japansche regering aan de te kleine jonge lingen, om voortaan wat beter te groeijen. In de Doopsgezinde gemeente is Zondag voormiddag door Ds. C. Sepp de godsdienstoefening gewijd aan de vruchtbare betrachting van den dood van Mr. D. Tieboel Siegenbeekopziener dier gemeente. Zoo iemand, dan was het dezen leeraar dien het voegde uit dit overlijden aanlei ding en stof te ontleenen tot opwekking van een eerbiedig zwijgen in Gods beschikkingen. Hij deed datten grondslag leggende de woorden van deu 39sten Psalm, vers 10. Met korte trekken schetste hij den manwiens verlies voor de gemeente ook treffend waszoo als hij hem alleen schetsen kon wien in de laatste 12 jaren hem van zeer nabij kendezoo als weinigen hem kennen kondenomdat het betrof het leven des gemoeds. Zonder vleitaal en met de meeste, bescheiden heid deed hij recht wedervaren aan hetgeen den overledene bijzonder kenmerkte daarin, dat hij het gemoed en het hart van een kind bezat; dat de godsdienst hem een zaak des harten was en dat hij daarin de vervulling zocht van zijne hoogste behoeftenwaarom hij ook de bijeenkomsten steeds en tot zoolang hem mogelijk was getrouw bijwoonde en niet uit sleur of gewoonte. Met ernst en getrouwheid wees hy in zijn leerrede aan de moeijelijkheidde mogelijkheid en de zaligheid vau dit eerbiedig zwijgenwaarbij de redenaar deed blijken onder den indruk te veikeeren van de heiligheid der plaats waar hij stond, van het gewigt zijner roeping en van de innigheid der vriendschap, die hem den droevigen dood eens vriends deed bestemmen tot zegen zijner gemeente. Uit de door den heer Wttewaall in de Economist openbaar gemaakte staten blijkt, dat aan de veeziekte, die in de 18de eeuw ook in een gedeelte van Rijnland heeft geheerseht, een aanzienlijk getal rundvee is gestorven en een betrekkelijk gering gedeelte hersteld. Van 1 April tot 30 Sept. 1769 was de grootste sterfte onder Bodegraven, na melijk 183 3 tegen 5 84 hersteld, daarop volgde van Octo ber 17 69 tot October 17 70 Soeterwoude, waar 1634 zijn gestorven en 6 18 hersteld, en Hazetswoude met 1124 ge storven en 460 hersteld, Koudekerk met 622 gestorven en 217 hersteld, Leiderdorp met 5 54 gestorven en 20 2 hersteld. In het daarop volgende jaar was de toestand zoo verbeterd, dat het aantal gestorvenen met drie vierde was verminderdof schoon het aantal herstelden niet zoo gunstig was. In 1772, 1773 en 1774 nam de ziekte wederom zeer toe, doch was in 17 75 bijna geheel geweken. In 17 76 en in 17 80 ver hief zij zich weder en breidde zich uit, vooral onder Soe terwoude Hazerswoude en Bodegravenmet dit verschil dat onder Bodegraven en Zwammerdam liet aantal herstel lenden cn gestorven bijna gelijk maar onder Hazerswoude en Soeterwoude als 3:2 en 3:1 stond. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 441,1. Zondag morgen te a uur 40°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 49', 's namiddags te 4 uur 48°, te 5 uur 48°, te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Maandag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 46°, Js middags te 1 i uur 49°, te 4 uur 45°. De veetyphus is thans ook uitgebroken op de stallen te Antwerpen. Het gemeentebestuur heeft diensvolgens bevel gegeven dat geen rund de stad mag uitgevoerd wor den, terwijl de gewone Antwerpsche veemarkt, te beginnen met aanstaanden Maandag, tot 'ader order opgeheven is. Te Oslende i3 een kudde, van 100 schapen afgemaakt, waaronder de veetyphus was uitgebroken. De ziekte heerscht aldaar ook onder het rundvee in hevige mate. Een enkele landbouwer heeft daardoor in twee maanden 40 runderen en 112 schapen verloren. Uit Lubbecke wordt gemeld, dat de Prins van Bent- hrim-Steinfurt de concessie voor den aanleg van den spoor weg Enschede-Munster heeft erlangd. Uit Keulen wordt gemelddat omstreeks het midden der volgende maand de scheepvaart op den Rijn van de verpligting zal worden ontheven om loodsen aan te nemen. By gelegenheid van het concours voor vet vee, orga niseert de Société St. Jean te Antwerpen, onder de zinspreuk: //Emulation," tegen Zondag 21 Januarij e. k., een praeh- tigen optogt, waaraan alle slagers en liefhebbers uit de stad worden verzocht deel te nemen. De ossenschapenkalveren en varkens zullen rondge voerd worden op wagens, voor deze omstandigheid versierd, en door twee muziekgezelschappen begeleid. Vrijdag is te Londen de sneeuw in zoo groote hoe veelheid gevallendat de telegrafische gemeenschap op on derscheidene plaatsen werd verbroken zoo in de hoofdstad als omstrekenook zijn vele treinen te laat aangekomen terwijl hier en daar in de parken en tuinen de boomen on der den last zijn bezweken. Ongeveer vier en een halve kolom van de Times zijn gevuld met rapporten en discussiën nopens de veeziekte; er blijkt voornamelijk uit dat de ramp steeds in hevigheid toe neemt. Bovenal worden aanbevolen vooreerst een ontwerp van natiouale assurantie en verder de meest gestrenge maat regelen tegen vervoer van en gemeenschap tusschen het vee. Sir George Grey aarzelt nog wat te doen en de veehou ders beweren dat hij het ernstige van den toestand niet be- grypt. Uit de jongste officiële echter niet volledige opgaven blijkt, dat er in de week, eindigende 6 dezer, zijn aangetast 9120 runderen, terwijl het getal in de vorige week 7693 had bedragen. Sedert het ontstaan waren er aangetast 8 2,0 57 runderen. De Amerikaansche vrouwen - zegt men - zullen bij het congres een adres indienen; met de overbrenging belasten zich eenige ouder haardie zich deswege naar Washington zullen begeven. In de memorie ad hoe wordt verlangd, dat er een amendement in de constitutie worde opgenomen ten einde te voorkomendat de vrouwen die de helft der ge- heele bevolking des lands uitmaken, bij voortduring van elk aandeel aan het stemrecht blijven uitgesloten. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een moord door een uit Cayenne ontvlugten galeiboef, Poncet genaamd in de nabijheid van Argenteuil gepleegd op eec 78jarigen grijsaard, den heer Th. Lavergne, onder wiens bescherming hij van Londen naar Parijs was gekomen. Deze zaak, welke veel gerucht heeft gemaakt, is thans voor het hof vau assises te Versailles behandeld. De beschuldigde be weerde hardnekkig dat hij aan de misdaad onschuldig was. De verklaringen der getuigen en de nasporingen der justitie lieten echter geen twyfel over of Poncet was de wezenlijke dader. Hij is dan ookvolgens een telegrafisch berigtter dood veroordeeld. Een grondbezitter uit de provincie Posen vertelt het volgende voorval: //Voor twee jaren werd ik met vier an dere grondbezitters in een groote herberg bij Posen op een worst-pique-nique uitgenoodigd. Wij aten frisschemooije worst, dronken een glas goeden Hongaarschen wijn daarbij en sleten een heel genoegeiijken avond. Vier der genoodig- den hadden kort daarop opgehouden te leven. Wy stelden dat natuurlijk op rekening van dien avond en dachten aan vergiftigden wijn. Toen de zaak het gerecht ter ooren kwam, werd de waard gevangen genomenmaar ontvlugtte naar Amerika. Dit versterke ons in bovengenoemd denkbeeld. Eerst voor een paar weken is my de zaak opgehelderd. Ik was ook van dien avond af ziekelijken leed dikwerf aan bulten op de armen, in den nek enz.; de geraadpleegde artsen sneden ze uit en daar bleef het bij. Toen ik echter kort ge leden een groote bult op het oog kreeg, ongeveer van de grootte van een hoenderei, toog ik naar Berlijn naar Dr. Langenbeck, die ze mij uitsneed, en mij na kort onderzoek meêdeelde, dat ze vol //trichinen" was. Ik heb my zelf daar van overtuigd. Wat is dus waarschijnlijker, dan dat mijne vier vrienden ten gevolge van trichinen bevattende worst gestorven zijn De gravin Millefiorifavorite van den Koning van Italië, is dezer dagen overleden. Zij was de dochter van een tamboer-majoor bij het leger, en toen hare schoonheid de aandacht des Konings tot zich getrokken hadwerd haar vader tot officier bij de garde bevorderdterwijl zij zelve den titel van gravin ontving. Voor eenige jaren sloot Vic-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2