N°. 1807. .Maandag 8 Januarij. A0. 18(6© Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAlf; Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-0 rege^O.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/"0.90, Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 m. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 in. naar Haarlem en Amsterdam te S u. 43 in.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maaud.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeester en WetkoudersMaandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie vatt Fabricage des Zaturdag9 van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 194 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 —1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks vaD 9 1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken eu bet kadaster, van 9—4 uur. - Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Megen A. Sengers Jz.; der gem. Bedum J. H. Leopold. Z. M. heeft aan den heer Mr. J. C. Bijleveld, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen op de suiker te Amsterdam. Thans is openbaar gemaakt het verslag aan den Ko ning ingediend ten geleide van de gerechtelijke statistiek des Koningrijks over 1863. Het getal der veroordeelingen tot de doodstraf bedroeg in 1863 13 waarvan geene werd uitgevoerd; zij werden in tuchthuisstraf voor 10 tot 20 jaren verwisseld. Er is bij dit verslag een staat opgenomenaanwijzende het getal der van 1811-63 uitgesproken vonnissen, met verschillende aanwijzingen. Het blijkt daaruit dat hier te lande gezamenlijk in die 5 2 jaren zijn uitgevoerd 101 dood vonnissen, en niet uitgevoerd 350. Gemiddeld 'sjaars had men dan nagenoeg 2 executiën en 7 niet-uitgevoerde doodvonnissen. - In 1861-63 had men geene uitvoering van zoodanige vonnissen. Voorts is een staat opgenomen aanwijzende het getal der vau 185 0-63 beschuldigde en veroordeelde personen ter zake van misdadenwaartegen de doodstraf bij de strafwet bedreigd is of vroeger was. - Men had over die jaren 517 beschuldigden van 16 jaren of ouder em 6 8 jonger dan 16 jaren, waarvan veroordeeld respectivelijk 362 en 29. Onder het totaal der veroordeelden in 1863 bevonden zich 65 recidivisten. Het getal arresten in hooger beroep beliep 685, waarvan bekrachtigd 56 pCt., te niet gedaan 43 en niet-ontvankelijk 2 pCt. Naar men verneemt zijn onder de 48 ontwerpen van wet, aan de Tweede Kamer aangeboden, tot het verleenen van uitzonderingen van de voorschriften omtrent het plaat selijke belastingstelsel, begrepen ontwerpen voor de gemeen ten Delft, Gouda, Gorinchem Brielle, Vlaardingen, Maas sluis Hellevoetsluis enz. Onlangs werd door een lid van den gemeenteraad van Wijmbritseradeel voorgesteld den secretaris Mr. S. Wy- bengawegens zijn dikwijls plaats hebbende afwezigheid als lid der Tweede Kameruit gemelde betrekking te ontslaan Dadat deswege echter door den burgemeester het woord was gevoerdtrok dat lid het voorstel in. Nu even wel is door den raad beslotenomzoo dikwijls de heer Wijbeuga als lid der Tweede Ka-.uer afwezig is, een korting naar lijdsgelang op zijn traktement als secretaris te doen plaats hebben. Dingsdag 11. vierde de heer G. C. Termaat te Doetin- chem zijn vijftigjarige dienst als secretaris dier gemeente. Volgens den Delftschen Studenten-Almanak voor 1866 bedraagt het aantal ingeschrevenen aan de polytechnische school 147, als: 6 voor technoloog, 64 voor civiel inge nieur, I voor bouwkundig ingenieur, 2 voor scheepsbouw kundig ingenieur, 9 voor werktuigkundig ingenieur, 6 voor mijnen-ingenieur9 voor verschillende studievakken, 1 voor architect, 2 voor ijker en 47 voor den voorbereidenden cursus. Het aantal van hen die te Delft zijn ingeschreven aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch Indië, bedraagt 47. De veeziekte die toeneemt in de gemeenten Stolwijk, BergambachtPolsbroek en Hekendorpis nu ook uitge broken in het in dien omtrek gelegen Haastrecht, op de hofstede van Mevr. Bisdom. De schoone krachtvolle Laken- veldsche runderen zijn op den stal aangetast eu van het vijftigtal zijn er reeds zeven bezweken. Omtrent de zending van Dr. K. W. Gratama, officier van gezondheid te Utrecht en leeraar aan het hospitaalnaar Japanverneemt men naderdat hij daar zal organiseren en aan het hoofd staan van een inrigting tot onderwijs van natuur- en scheikundeen dat hij daartoe van Z. M. ver lof heeft om drie jaren in de militaire dienst van Japan over te gaan. Zaturdag 11. werd het lijk van een welgestelden boer te Mastenbroek begraven, waarbij 300 genoodigden waren tot wier onthaal gebruikt zijn, 5 0 ponden zoetemelksche kaas, 7 oude schepels tarwe, drie vaten dik bier, 15 pond koffij suiker enz. Donderdag avond omstreeks half 7 ure werd te Heen- vliet, in de rigting van het naburig Abbenbroek een hevige vuurgloed ontdekt, en al spoedig kreeg men de verzekering dat in die gemeente brand was. Dadelijk werd aldaar de alarmklok geluid en rukten de spuitgasten met de brand-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1