N°. 1806. Zaturdag 6 Januarij. A°.|18 Binnenlandsch Nieuws. LEIDKEH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. I edere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 ju. 1 m.j 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haariem en Amsterdam te S u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m,;'s namiddags te 3 u. 35 m. 3avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iadische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en üonderdagte 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 unr. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'a morgens 121 unr. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagel§ks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot leden der hoofdcommissie belast met de regeling en behartiging der belangen van Ne- derlandsche industriëelen en kunstenaars bij de tentoon stelling van voortbrengselen van landbouwnijverheid en schooue kunsten, welke in 1867 te Parijs zal worden ge houden J. F. van den Broekconsul-generaal der Neder landen te Parijsen W. H. de Heusindustrieel te Utrecht. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Diugsdag aanstaande, den 9den Januarijniet plaats hebben. Jhr. ridder Huijssen van Kattendijke, Minister van Marine, heeft een vrij rustigen nacht doorgebragt, maar de toestand blijft steeds hoogst zorgelijk. De 2de luitenant J. van der Horst-Bruyn is in rang van het lste bij het 8ste reg. inf. overgeplaatst. De lste luitenant B. Stierms van het corps ingenieurs mineurs en sappeurs, te Groningen in garnizoen, is naar Amersfoort verplaatst. Te 's Hage heeft zich thans op verschillende stallen aan den Bezuidenhoutschen weg de runderpest vertoond en zijn bereids daaraan vele runderen gestorven. Men verneemt, dat de voor eenigen tijd ontslagen ma joor der cavallerie Tindalthans als officier in dienst is bij de MexicaaDsche gendarmerie. Woensdag avond is een 7 8jarige vrouwwoonachtig op het Bagijnhof te Amsterdamdoor een onbekende oor zaak in brand geraakt, en hoewel zij ook brandwonden be komen heeft, volgens verklaring van een deskundigendoor den rook gestikt. Hare buren haar gekerm hoorendesnel den toemaar bevonden toen dat de deur was opengebro ken en dat zij reeds dood was. Het verslag der laatste vergaderingen van het Indisch genootschap bevat een korte levensschets van den onlangs overleden heer de Fremery. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen met de opname in onze kolommen van hetgeen door den heer Bachiene als voorzitter van het ge nootschap ter nagedachtenis van den overledene werd gezegd. //Het genootschap heeft het verlies te betreuren van den heer Mr. Johannes Adreas de Fremery, den 31sten Mei 1801 te Leiden geboren en aldaar den 19den November 1865 over leden. De heer de Fremery behoorde, in Julij 1854, tot de 28 oprigters van het Indisch genootschap, maakte tot Mei 1859 deel uit van het bestuur, en was tevens gedurende dien tijd secretaris. Het genootschap is aan zijn belangstel ling veel verpligt, waarvan het verhandelde gedurende ge meld tijdvak getuigenis draagt. Wie de overledene was bui ten het genootschap, zal voor velen uwer, die den geaehten overledene gekend hebben, Daauwelijks herinnering behoeven. Van jongs af gaf hij blijken van uitmnntende gaven van den geest, van kalmte en bedaardheid, van onverschrokken heid en zedelijken moed, niet minder van liefde tot weten schap en practische kennis. Aanvankelijk, en wel na het verlaten der Latijnsche school had hij zich in de zeedienst begeven en was als adelborst op de brik Irene voor Palembang in 1819 en bij Riouw in 1820. Een hevige ziekte verpligtte hem de marine te ver laten. Zijn verblijf in Indië is hem echter nuttig geweest, om met Indische toestanden bekend te worden, terwijl zijn goed geheugen hem in later tijd dienstig was, om bij het behandelen van koloniale onderwerpen te pas te brengen wat zijn opmerkzaamheid in 1819 en 1820 had verzameld. In het vaderland teruggekeerd, was hij korteu tijd stu dent in de rechtendoch zijn betrekking tot een nijver heids-onderneming deed hem weldra zijn tijd daaraan be steden en wel met dien wetenschappelijken zinals hem bijzonder eigen was. Hij beoefende vlijtig de scheikunde en gaf later een werkje daarover uit. Als lïd van den gemeenteraad van Leiden, van de ka mer van koophandel, en als curator van het gymnasium, was hij steeds een volijverig man; met klem heeft hij de rechten der gemeente betreffende de Haarlemmermeer iu een daartoe uitgegeven brochure voorgestaan. Het beginsel van vooruitgang op staatkundig en maat schappelijk gebied met warmte toegedaanschraagde hij me nige poging tot opwekking van publieken geest. Den 5den Maart 185] uit het kiesdistrict Steeuwijk af gevaardigd ter Tweede Kamer van de Staten-Geueraalkwam hij op het terreinwaar hij zijn niet geringe economische kennis, op ruime schaal kon aanwenden. Van zijn werk zaamheid en liberale gezindheid getuigt het Bijblad der Staats-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1