N°. 1805. Vrijdag 5 Januarij. A0. 1 Binnenlandsch Nieuws. LE1B86H DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10^u. 1 m.; 12 u. 41 in.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te S u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, 'snamiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u, 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. OverSouthampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Cu tamissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 nur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 nur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 unr. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der in- en uit gaande rechten en accijnsen te Glanenbrugge den heer G. Mols- man, thans in dezelfde betrekking te Bourtange. Z. M. heeft aan den heer G. H. Betzafgetreden Minister van Financiënverleend een jaarlijksch pensioen van f 3 825. Z. M. heeft Mr. C. J. E. Graaf van Bylandt, met ingang van den lsten dezer, benoemd tot commies bij het Departement van Koloniënbuiten bezwaar van den lande. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend: aan den kapit. van het 6de reg. inf. E. K. J. Verkouteren, in te gaan den 6den dezer en benoemd: (naar ouderdom van rang) bij het wapen der inf., 3de reg., tot lsten luit., den 2den luit. E. D. H. Mac-Leodvan het corps, en 6de reg., tot kapit. 3de kl., den lsten luit. F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, van het 7de reg. Met veel leedwezen vernemen wijdat de Minister van Marine, de heer Huijssen van Kattendijke, zeer ernstig ongesteld is en zelfs in gevaarvollen toestand verkeert. Omtrent de ongesteldheid van den Minister van Marine vernemen wy nader, dat de afgeloopen nacht redelijk is door- gebrast, maar dat de toestand even zorgelijk blijft. len gevolge van de ernstige ongesteldheid van den Mi nister van Marine zal zijn audiëntie den 5den dezer niet gehouden worden. Te 's Hage is aangebragt het piëdestal voor het op- terigten standbeeld van wijlen Z. D. H. den Hertog Ber nard van Saxen-Weimar. Het is vervaardigd uit Udelfonger- steen uit de groeven nabij Trier. Het monument zal in een perpendiculairen vorm zijn. De geheele hoogte zal ongeveer 13 a 14 el bedragen. De bekrooning viel aan de heeren Vogel en Koelman te 's Hage ten deel. Het werk zal onder toezigt van eerstgenoemde worden voltooid. Men hoopt dat het zonder buitengewone verhindering binnen een half jaar gereed zal zijn. De heer P. Regout van Maastricht heeft aan Z. M. den Koning een adres ingezonden, waarin hij, verwijzende naar de woorden der troonrede: //De afschaffing der plaatselijke accijnsen zal niet vorderendat nieuwe lasten ten behoeve der schatkist worden opgelegd," de hoop te kennen geeft, dat Z. M. niet zijn goedkeuring zal hechten aan de wets- voordragt, houdende verhooging der grondbelasting in Lim burg. De Raad der gemeente stad Almelo heeft zich per adres tot Z. M. den Koning gewend, en daarin aangedron gen op het invoeren eener wet, waarbij het arbeiden van kinderen in de fakrieken onder zekeren leeftijd verboden, en tevens de werkuren in verhouding tot den leeftijd van de oudere kinderenbeperkt wordthetwelk volgens het oordeel van den Raad zeer heilzame vruchten zou dragen voor de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van het op komend geslacht. Van dit adres is tevens afschrift gezonden aan alle de besturen der omliggende gemeenten, ten einde zich in gelijken geest tot Zijn» Majesteit te wenden. Dr. Boomsma aan den Helder heeft bij het nederleg- gen zijner practijk na 5 5jarige trouwe vervulling, van zijn dankbare patiënten een gouden medaille bekomen. Te Lopik, waar de runderpest door afmaking op den eersten stal waar zij was uitgebrokenwas gestuitheeft men thans al de runderen, in het geheel negentien stuks, op den tweeden stal waar die ziekte zich vertoonde, ook onteigend en afgemaakt. Zaturdag morgen had in den Wilhelminapolder een droevig ongeluk plaats. Bij het gebruik der stoom-dorsch- machinegeraakte de machinist met zijn arm in de ma chine, waardoor hij jammerlijk verwond werd. Toen hij los geraakte, viel hij achterover, waardoor ook zijn been met het werktuig in aanraking kwam, zoodat hij andermaal op een hevige wijze werd verminkt. Dingsdag 11. is brand ontstaan te Elden in de nabij heid van den korenmolen aldaar. De bakkerijtoebehoorende aan den heer Thomassen, is met den inboedel een prooi der vlammen geworden. Bedankt voor het beroep naar Losdorp door Ds. C. P. van Toorenpred. te Katwijk a/Zee. Naar wij vernemen breidt zich de runderpest ook on der de gemeente Leiderdorp meer en meer uit. Op een bouw- manswouing aan de Zijlis een stal met 22 runderen ont eigend op aandrang van een lid der Rijks-Commissie van veeartsen die van Schiedam zich daarheen begeven had. De lijn der besmetting zal derhalve weder moeten veranderd worden, zoodat de invoer van vee enkel langs de Mare- en

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1