Buitenlandse!) Nieuws. zijnen dank en sprak eenige hartelijke woorden tot den grij zen dichter, die tegenwoordig was en wien daarop door de talrijke schare Psalm 134 vs. 4 werd toegezongen. Uit een statistiek betreffende de runderpest in de pro vincie Utrecht blijkt evenzeer als uit de vroegere den 22sten door hen opgenomen dat de veeziekte ook in die provincie toeneemt, maar tevens, dat, waar de krachtigste maatrege len kunnen worden genomengelijk het gewestelijk bestuur dezer provincie die terecht wenschtde voortgang der ziekte 't best wordt gestuit. Te Maarssenwaar de 2 aangetaste beesten dadelijk zijn gedood deden zich na 9 Oct. geen gevallen meer voor; te Maarsseveenwaar ook dadelijk de beesten werden afgemaakt, had men na 23 Oct. geen ge val meer; te Breukelen en St. Pieter was men door dadelijke afmaking ook gelukkig, en werd er na 23 Nov. geen ziek tegeval meer aangegeven; evenzeer zijn te Lopik sinds 11 Dec. geeu ziektegevallen meer waargenomenwaar ook da delijk tot afmaking werd besloten. - Te LinschoteuSnel- rewaard en Zegveld heerscht de typhus het meest. Terecht zegt de commissaris des Konings in Utrecht: //Uit de verkregen ondervinding in onze provincie blijkt, naar mijn gevoelen overtuigenddat de veestapel aan geheele vernieling blootgesteld wordt, waar men er niet naar tracht, ombij de eerste waarneming van het kwaadde versprei ding der besmetting met de meest afdoende middelen te keer te gaan." Dingsdag avond jl. had in een der koffijhuizen te Breda een bejammerendswaardige botsing tusschen de ka- dets der Akademie meest van het 4de studiejaar, en eenige burgers aldaar plaats. Zoo als het meestal geschiedtwas ook nu de oorzaak van onbeduidenden aard doch met dit ongelukkig gevolg, dat men door overrompeling tot de groot ste baldadigheden overging. Buiten de schade hierdoor ver oorzaakt, hebben eenige deelnemers aan de schermutseling ligte verwondingen bekomen die dan ook onvermijdelijk wa rendaar alles in het donker geschiedde, veroorzaakt hier door, dat de aanvallende toekomstige officieren de gazpijpen vernield hadden Van een en ander is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt, met het doel om de zaak te vervolgen. Als een bijzonderheid kan van Bleiswijk worden me degedeeld, dat de huisvrouw van J. Hogervorst aldaar is bevallen van drie welgeschapen kinderen namelijk een zoon en twee dochters. De inzameling van giften ten behoeve van den Paus door tusschenkomst van het dagblad de Tijd, heeft thans het cijfer van bijna f 42,000 bereikt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Nijkerk op de Veluwe Ds. C. Knap te Oldebroek; - te Maartensdijk de kandidaat J. H. Klomp. Bij de Chr. Afgesch. Gereformeerde gemeente te Hee renveen is andermaal beroepen Ds. L. Neijens, pred. te Ap peldoorn. Aan de Java-Bode wordt het volgende medegedeeld Brieven uit de residentie Bantam maken melding van een vrij algemeen heerschende ontevredenheid onder de Indische hoofden aldaar Vele schijnbaar onbeduidende bepalingen heb ben daartoe aanleiding gegeven, o. a. het verbod aan alle inlandsche hoofden beneden den rang van Regent om schoei sel te mogen dragen, iets waaraan zij sedert jaren gewoon waren. Zij gevoelen zich door dat vernederd en als het ware gelijk gesteld met den geringsten inlander. Wat tot de uit vaardiging van dit verbod aanleiding gegeven heeft, is niet bekend, doch men betwijfelt zeer, of bier gehandeld is met voorkennis, der regering, daar men in het dragen van schoei selsdat trouwens door het genruik gewettigd was gewor- uen eu aan Chinezen Ambonezen Arabieren Afrikanen is veroorloofd, toch wel geen miskenning van het opperge zag zal willen zoeken. Men zij indachtig dat dikweri kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebbenen de Sundanees vao Bantam geen Javaan van de kanten van Soerabaija is. Dc Thei mometer van Fahrenheit leekenue aUnei Vi ij- dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 43', te 10 uur 4 5°. Zaturdag morgen te 5 uur 41°, te urn 41°, 's middags te 12 uur 45c, 's namiddags te 4 uui 42°. De nieuwe Koning van Belgie heeft een aanschrijving doen rigten tot alle de banken van leening in dat Koning, rijk met verzoek van mededeeling van het ge tal panden in die banken geplaatst, en waarop niet meer dan 10 frs: per pand i9 beleend. Men verwacht dat het doel dier aan schrijving is, om alle die panden met de daarop verschut digde intressen in te lossen en ze aan de inbrengers gratiflj terug te geven. De Koning van Pruisen heeft dezer dagen een 12ta kisten met geschenken uit Japan ontvangen door deu Tai koen gezonden als een bewijs van erkentelijkheid voor d. welwillendheid, bewezen aan de Japansche gezanten, in der tijd toen deze zich voor twee jaren in Pruisen bevonden. Deze geschenken bestaan in zwaarden van bijzondere waarden, lakwerken, zijden en fluweelen stoffen, krip, porceleinea!' vazen en eenige metalen statuettenwelke vooral uitmunten door de kunstige wijze waarop zij zijn gegoten. Giitzkow, de beroemde dichter van Uriel Akosta, heeft het gesticht St. Gilgenberg volkomen hersteid verlaten. Volgens mededeelingen uit Straalsuud is het kasteel Putbus in den avond van 23 dezer tot den grond toe afge-i brand. Een gedeelte der kostbare verzameling schilderijen is of verbrand of zeer beschadigd. De bibliotheek, groot 10,000 deelenis slechts gedeeltelijk gered. Twee kapitale werken van den beroemden Thorwaldsen zijn verloren gegaan. Het kasteel is geassureerd voor 108,000 de inventaris voor 1 85,000 th. Een der personen bij den brand aanwezig, liet zich door zijne zucht, om nog een en ander te redden, te zeer vervoeren en had het ongeluk om onder het neerstor tend puin bedolven te wordeugeene andere personen heb ben bij dit onheil eenig letsel bekomen. Een Katholiek Duitsch blad bevat het berigt, dat Kei zer Napoleon met de Pauselijke regering een overeenkomst heeft aangegaan, ten gevolge waarvan een Fransch corps, sterk 10,000 man, in Pauselijke dienst overgaat. Door den heer Gaston de Bissy zijn op Mauritius skeletten ontdekt van den kolossalen vogel dodo, wiens ge slacht thans uitgestorven is. Een der gevonden skeletten is^i aan het Britsche museum gezonden. Op den Noordwestelijken spoorweg te Londen is Woens f dag morgen een trein in vollen gang tegen een stilstaanden trein aangeloopen, met het gevolg dat 33 peisonen gewond en eenige wagens vernield zijn. Te Carlisle heeft 11. Vrijdag een hevige opschudding plaats gehad. Daar ter plaatse was zooveel vee aan de run derpest gestorvendat men verlegen was om een geschikte plaats tot begraving van koeijen. Dien ten gevolge werd besloten, daartoe een plek af te zonderen in de onmidde- lijke nabijheid der renbaan doch hiertegen kwam de bevol king in verzet, waarbij een vechtpartij ontstond tusschen een aantal personen en de werklieden die met de inrigting van het terrein een aanvang maakten. De mayor eu eenige voor name ingezetenen poogden wel de gemoederen tot bedaren te brengen, doch niet alleen was dit vruchteloos, maar zelfs zagen zij zich aan mishandeling blootgesteld. Een pachter werd bij deze gelegenheid gearresteerd, doch na verhoor weder op vrije voeten gesteld. De werkzaamheden aaa het terrein zijn voorloopig gestaakt. In dc liooge kringen te Parijs verhaalt men de vol gende anecdoten. Toen er namelijk onlangs sprake was van verschillende ambtsbetrekkingen deed men een der bedreigde ambtenaren gelooven dat zijn bekeering van het Protestant- sche tot het R. C. geloof een zeker middel zou wezen om den slag af te wenden daar Mw. Fould hetzelfde had ge daan. T°en de ligtgeloovige dien raad had opgevolgd en op het punt stond den Minister van Financiën zijn doopbewijs ie gaan vertoonen vernam hij den waren stand van zaken; namelijk, dat Mw. Fould integendeel het geloof had omhelsd, hetwelk hij had verlaten en dat men die dame met Mw. Duruy, de echtgenoot van den Minister van onderwijs had verwisseld. Er heeft te Parijs Zaturdag en Zondag zulk een zware mist geheerscht, dat de rijtuigen genoodzaakt waren stap voets te rijden, en aan de hoeken van de drukst bezochte straten politiebeambten waren gestationeerd met flambouwen. Ondanks de genomen voorzorg-maatregelen zijn hier en daar|, ongelukken gebeurd. De rust is onder de Parijsche studenten teruggekeerdi maar de orde toch nog slechts betrekkelijk hersteld. Zoo zij i

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2