Binnenlandsch Nieuws. ning uil de openbare kas kan bestaan en de ambachtsschool van het Genootschap M. S. G. niet uit contributiën tan leden, en leerlingen, maar voor een groot deel in die on- dérsteuning bet te kort op hare inkomsten moet vinden zoodat alleen een naauwe aaneensluiting der beide instel lingen beider levensbestaan kan verzekeren ofschoon de ver- eeniging tot één instelling ons meer doeltreffend en oor deelkundig toeschijnt. Zal de zamenwoning in één gebouw van de verschil lende inrichtingen voor middelbaar onderwijs, waaronder wij, in weerwil van de officiële splitsing, ook het gymnasium als voorbereiding- of vormschool niet van maar voor het hooger onderwijs, begrijpen, een meerdere innigheid in de toekomst beloven? m. a. w. zal de geregelde opvolging, de naauwe aaneensluiting, het noodzakelijk verband, - en daar door het onmiskenbaar groot belang van de lagere school en van die voor meer uitgebreid lager onderwijsde bur geravondschool en de avondschool de hoogere burgerschool en het gymnasium - meer en meer wordeu in het oog ge houden en de algemeene belangstelling trekken van alle standen? Dat moet het stichten van het fraaije gebouw reeds, dat de Pieterskerkgracht siertomdat het uit de beurs der belastingschuldige ingezetenen wordt gesticht - maar dat zal het ook, wanneer men zich een toekomst voorstelt, waarin alleen kennis, beschaving, ijver en trouw boven aan geërfde bezittingen, adelbrief of fortuin, zedelijkheid boven gemanierdheid, godsdienstig leven boven vormen van ver schillenden aard worden gewaardeerd en geëerd; - waarin elk huisgezin, ryk of arm, aanzienlijk of gering, de beste materialen levert voor den grondslag en den opstand eener beschaafde, zedelijke en bloeijende maatschappij. ook als zóódanig lid van de commissie tot onderzoek dei heerschende veeziekte. Zijn gedichten onderscheiden zich steeds door eenvoud en zin voor bet goede en schoone. De rede rijkerskamer H. K. Poot, te Bodegraven, had hem, ouder zeer weinigen haar eere-lidmaatschap opgedragen. Men deelt mede, dat, op herhaalden aandrang der verwersknechts te Gouda, om ook hun arbeidsloon met 2d centen per dag te verhoogenna gemeen overleg, om de billijkheid van hun verzoekdit is toegestaan en tevens be sloten is, voortaan de daggelden per uur uit te betalen te gen elf centen per uur, en van dat verhoogde daggeld we- kelijks zestig centen in te houden en die op naam van de» betrokken werkman in de spaarbank te doen inschrijven, waar- over hij na 1 November van elk jaar naar welgevallen zal kunnen beschikken, om op die wijze des winters meer in eigen onderhoud te kunnen voorzien. Ten gevolge van den buitengewoon lagen waterstand van de rivier de Lek, bleef de stoomboot Vreeswijk, dis Zaturdag 23 Dec. 11. te 1 uren van Rotterdam vertrokken was, te 5 uren vóór Ameide op de zandplaat vast zitten; het duurde tot 7 uren in den morgen eer men de reis kon vervolgen, zoodat de passagiers door dit ongeval eerst in den tijd van 19 uren den togt van Rotterdam riaar Vrees wijk hadden gemaakt. Onder het buitengoed Baak anderhalf uur van Zul- phen gelegen, zijn in de twee laatste weken niet minder dan 200 hazen geschoten. Zaturdag morgen 11. had te Breda een gebeurtenis van zeer treurigen aard plaats, welke bij vernieuwing een erns tige les voor moeders heeten mag. Een moeder in de Ant- werpsche barakken verliet, tot het verrigten van eenige bood schappen, hare woning, waarin zich toen geheel alleen be vonden twee kinderen, een van 3 en een van 6 jaren. Het oudste dier kinderen schijnt nu te digt bij den brandenden kagchel te zijn gekomen of met lucifers te hebben gespeeld, ten gevolge waarvan, zijn kleertjes moeten zijn in brand ge raakt. Althans, toen de moeder, na omtrent een uur afwe zig te zijn geweest, terugkeerde, vond zij dit kind in een allerdeerniswaardigsten toestand. Het was geheel verschroeid of gestiktwel gaf het nog eenig bewijs van levenmaar spoedig toch was alle hoop op behoud verdwenen. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag zijn de beraadslagingen over de ontwerpen en plan nen tot heffing van een hoofdelijken omslag wederom aan gevangen. De wethouder Stoffels heeft het regeringsvoorstel en de wethouder de Fremery zijn voorstel toegelicht en verdedigd tegen de daartegen ingebragte bedenkingen van den heer Scheltema. Eerstgen. heeft zich beklaagd dal laatstgen. zijn memorie, behalve aan de raadslieden, ook had uitgereikt aan een dagbladschrijver, die daarover zijn oordeel had uitgesproken. De heer Goudsmit heeft zich daarentegen beklaagddat de burgerij niet in de gelegen heid was gesteld met die plannen kennis te makenomdal het een onderwerp was, dat haar gold en niet met onver schilligheid mogt worden bejegend. Na uitvoerige beraad slagingen heeft de Raad met 19 tegen 4 stemmen besloten al de stukken op te nemen in het yerslag der Zitting en vervolgens met 18 tegen 5 stemmen zich vereenigd met hel le punt van het rapport van HH. Burg. en Weth. luidende als volgt: Dat het Concept van Burg. en Weth., met de kleine daarin gebragte wijzigingen, des nood3 nog voor een jaar zoude kunnen worden aangenomen omdat het reeds eenige jaren gevolgd is, zonder tot vele klagten aanleiding te geven, In het algemeen overzigt van den Java-Bodeloopeude tot 15 November, leest men het volgende: De expeditie naar Assahan is naauwelijks geëindigd, en de troepen teruggekeerd, of een andere naar Ceram is nood zakelijk geworden. De Alfoeren van dat eiland schijnen ge heel anders dan de Javanenniet alleen geene opgelegde belastingen te kunnen verdragenmaar zelfs reeds oproer te maken wanneer zij voor de heffing daarvan vreezen. In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. omstreeks te 2 uren ontstond er een hevige brand in kampong Noord- wijk. Veertig woningen, meestal van waschlieden, zijn daarbij vernield en zelfs wil men dat een vrouw het leven zou heb ben verloren. De werking van den Merapi nam, sedert de berigten Z. M. heeft benoemd tot secretaris der commissie van administratie over de gevangenissen te LeeuwardenMr. C. W. A. Buma, lid dier commissie en advocaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den offic. van gez. 2de kl. K. W. Gratatama, leeraar bij 's Rijks kweekschool voor mi litaire geneeskundigen te Utrecht, te vergunnen om tijdelyk in Japansche militaire dienst te treden, en zulks voor den tijd van drie jaren. Z. M. heeft den heer J. A. T. Cohen Stuart, be noemd tot administrateur van Financiën in de Kolonie Su riname, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekkingen van Referendaris bij het Departement van Finan ciën en van secretaris van de algemeene commissie van li quidatie der zaken van de voormalige wees- en momboir- kamers; alsmede benoemd tot ontvanger dei registratie en domeinen te Grave, de heer B. H. Toursthans in dezelfde betrekking te Papeudrecht. Door de Maatschappij van Nijverheid in het Wester kwartier van Groningen is aan Z M. den Koning een adres gerigt waarin wordt gevraagd 1°. dat alle besmet en ziek vee onverwijld worde ont eigend afgemaakt en begraven 2°. dat de schadevergoeding van alle op bovenvermelde wijze gedoode runderen geschiede naar de volle waarde en betaald worde uit 's Rijks schatkist; 3°. dat, wanneer de ziekte geheel heeft opgehouden door haar op bovenvermelde wijze uit te roeijener dan worde overgegaan tot een doelmatige zuivering van alleswaardoor nog besmetting zoude kunnen worden aangebragt, ten einde de verderfelijke gevolgen volkomen te kunnen tegengaan. In de zitting van den gemeenteraad te Assen is een uitvoerig rapport voorgelezen betreffende het oprigten van een hoogere burgerschool te Assen. De conclusie strekt om daaraan geen gevolg te gevenen de zaak van het onder wijs te laten zoo als zij thans is. Maandag is te Aarlanderveen op 80jarigen leeftijd overleden de gunstig bekende dichter Jacob van Dam. Tot den landbouwenden stand behoorende, oefende hij tevens het vak van rijks-veearts in genoemde gemeente uit en was dan

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2