N°. 1799. Vrijdag 29 December. Keil Ambachtsschool. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12^. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/-0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.j 6 u. |6 m.j 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen ,j5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naa Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u, 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton t en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's na. tot 10 u. 30 m.av. Zittingeu van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - B urgemeetter en tPethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur, Commistie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsaag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de ülypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. (Slot.) Van meer dan eene zijde is de beleefde, doch niettemin ondubbelzinnige aanmerking gemaakt, dat onze beschouwin gen voor ambachtscholen een onderwerp of een zaak be treffen die weinig belangstelling verdiende. Hoe toch de gevoelens en oordeelvellingen kunnen uiteenloopen Als we bijna dagelijks hooren en lezen van de stichting van hoo- gere burgerscholen, van de benoeming van leeraars voor de verschillende vakken vau middelbaar onderwijs, van opmer kelijke veranderingen in studie en bestemming ten aanzien van hendie dat leeraarsambt begeeren als we letten op de belangrijke sommen, die onder ons oog binnen Leiden worden ten koste gelegd voor het stichten van gebouwen en het bezoldigen van leeraars voor het middelbaar onder wijs, dan is het immers niet zoo ongepast om te vragen: waar moet dat heen of gaat dat goed Binnen Leiden heeft er 80 jaren achtereen een ambachts school bestaan en welke vruchten zij afwierp en wat nut zij stichtte, is voor verschillende beoordeeling vatbaar; - maar dat zij zoolang bestond, is toch een bewijs, dat zij voorzag in een behoefte. De behoefte aan ambachtsscholen werd zeer twijfelachtig bij de invoering der wet regelende het middelbaar onderwijs; maar in het tijdschrift der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid werd op het nut der bestaande ambachtsscholen gewezen terwijl de stichting van een ambachtsschool op zeer uitge breide schaal in de hoofdstad des Rijks nog steeds blijkt te liggen in het plan van Prins Frederik, die daaraan verbinden wil de herinnering aan de gebeurtenissen van November 1813. Het staaft derhalve geheel de gegrond heid der klagtdie zoo menigmaal gehoord wordt wegens de overheerschende oppervlakkigheid en het groot gebrek aan degelijkheid en warme ijver voor de verspreiding van gron dige kennis, wanneer men van een zijde, die men het minst verwachthoort«achal weer van die ambachtsscholen Ja, alweer van die ambachtsscholen, waaronder wij het middelbaar ouderwijs in al zijn omvang begrijpen, zonder gelijk betoogd is volkomen ons zegel te hechten aan de wijze, waarop de wet hier en elders wordt in werking ge- bragt. Is het niet reeds lang gezegd en dikwijls herhaald, dat bij de verbazende uitbreiding der werktuigkunde en de toe nemende aanwending der machinerie veel handenarbeid door werktuigelijken arbeid wordt vervangen en derhalve ook on der de mindere standen, velen meer met verstandelijke ken nis moeten zijn toegerustom huu bestaan te vinden in bet handwerk of ambacht, dat zij kiezen? Staan onze ambachts- en handwerkslieden op de hoogte van hun bedrijf met de buitenlanders en treft men nog niet te veel vreemdelingen in en aan het hoofd van onze werkplaatsen, omdat men er niet buiten kan? Middelbaar onderwijs moet daaraan dienst baar zijn; maar hoe groot is nu het aantal jongelingendie alleen uit Leiden van dit onderwijs gebruik makenin ver houding tot het aantal, die dat konden en moestenLetten, we juist op het zoo gering aantal leerlingen van de burger avondschool en het daartegen betrekkelijk zeer aanzienlijk getal van de ambachtsschool, dan betreuren we de stelsel matige of theoretische splitsing der beide instellingenmaar zien er toch ook een treurig bewijs in dat nog niet algemeen de overtuiging doorgedrongen is bij hen die er het meeste belang bij hebbendat voor een ambachtsman behalve ken nis van het bouwkundig teekeneu en handteekenen en. re kenenook onmisbaar is het onderwijs in wis- en natuur- werktuig- en scheikunde, al is het slechts in de eerste beginselen boven en behalve de kennis van talengeschiede- denisaardrykskunde en van al hetgeen in onzen tegenwoor- digen maatschappelijken toestand van ieder Staatsburger vereischt wordt, om zich een middel van bestaan te verze keren. In verband met dit verschijnsel en met de wrevelige uit roep //al weer van die ambachtsschool" staat het feit, dat de burgeravondschool alleen met een aanzienlijke ondersteu-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1