N°. 1790. Zaturdag 16 December. A0.18( De verwerping van het voorstel tot het houden eener enquête betreffende de verkiezin gen in Limburg. Dene Courant verschijnt eiken dagbe- balve Zon» en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mera Vijf Cents. LAD. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodfcerigten van 1-4 regels f0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cte Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.;13 u„ 41 m.; 3 u, 37 in.; 6 u. <3 in.; 9 u, 6 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 43 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naaf Leiden 's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 53 ra.;'s namiddags te 8 u. 35 ra. 'savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oo.t-Indisohe Laudpost. Over .Suuthamptun 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsteu vau elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorvrog-Telegraaf dagelijks vau 7 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - Burgemeester ett IVetkoudertMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Jrehituct is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohteu en Aeeijosea dagelijks van 81 unr en van 36 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag Diagsdag, Woensdag on Donderdag van 9-2 u°ir. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypothekea en het Kadaster, van 94 uur. 't Was te voorziendat met een overgroote meerderheid liet voorstel van den graaf van Zuylen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal zou worden verworpen. Al wat men noodig had te weten om over het gedrag der daarbij betrokken Ministers een grondig en onpartgdig oordeel te vellen, was na de plaats gehad hebbende interpellation be kend of zoo daaraan iets ontbrakhet kon verkregen wor den langs den grondwettigen weg, bij art. 89 der grondwet opengesteld. Er is naar ons inzien buiten tegenspraak een correspondentie gevoerd tusschen leden van het Ministerie en een of meer volksvertegenwoordigers, die, hoe ook inge licht, altijd het bewijs leverde, dat over wetsontwerpen in verband met districtsbelangen openingen waren gegeven die afweken van het grondwettig voorschrift, dat de wijze be paalt waarop het gemeen overleg tusschen de Regering en de volksvertegenwoordiging plaats heeft. Over het wetsont werp, regelende de grondbelasting voor Limburg, - over dat tot verbetering van den rijksaccijns op de bieren, - naar het zich laat vermoeden over intrekking en wederindiening van die wetsontwerpen heeft de Kegering zich vertrouwelijk uitgelaten tegen enkele uitverkoren vrienden met een doel dat zich gemakkelijk laat gissen en de strekking openbaart, urn te gemoet te komen aan wenschenverlangens en be twaren, die niet langs den open en gebruikelgkenden alleen, wettigen weg ter kennis van de Kegering waren gebragt. Uitzi gten en verwachtingen zijn gegeven en opgewekt, die al- hen het onderwerp konden uitmaken van de stukken, die °ver de ingediende wetsontwerpen naar de bestaande voor- 'chriften worden gewisseld. Een hoofdbeginsel van den con- dituiionelen regeringsvorm is miskend daarin, dat de hoofden hr ministeriele departementen verantwoordelijk zijn aan den koning, die geacht wordt te beslissen of regeringsvoorstel- 'eu san de Staten-Generaal zullen worden ingediendinge trokken of wederingediendomdat art. 10 5 der grondwet zulks bepaalt. Dat alles had plaats met een doel, dat wg slechts aanduiden als partijbelang. Met een overgroote meerderheid van steramen heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal het voorstel tot het hou den eener enquête verworpen - maar is daarmede tevens beslist, dat geen lid van het Ministerie misbruik gemaakt hééft van zijn betrekking door vertrouwelijke mededeelingen betreffende Regeringszaken te doen waarbij al de leden der Tweede Kamer, die het geheele Nederlandsche volk verte genwoordigen, gelijkelijk belang hebben? Wij hebben van den aanvang af, dat het wetsontwerp betreffende de grond belasting ia Limburg werd ingediend, begrepen dat veeleer daaraan moest voorafgaan een algemeene en radicale herzie ning der grondslagen, waarna de grondbelasiing wordt ge heven, gelijk wij de belastingplannen van den Minister Betz in hun geheel en in hun deelen niet gunstig hebben opge nomen. Wat sedert openbaar is gewordenstaaft ons oor deel, dat zij niet van groote oppervlakkigheid en gemis van grondigheid waren vrij te pleiten en ter naauwernood geacht konden worden een stelselmatige herziening van het bestaande zamenstel van belastingen te zijn. Geen wonder dat tot ver wezenlijking van die plannen een parasietische politiek alleen dienstig kon wezen maar was het spelen van hoog spel ooit te verwachten van een Ministerie, waarvan de heer Thor- becke het hoofd en de ziel uitmaakte? En nu toch blijkt het duidelijk en klaar, dat zeker de IIH Thorbecke en van der Maesen de Sombreff de indiening van sommige plannen hebben bestreden in den eersten tij 1dat bet Ministerie, in Februarij 1862 aan het Bewind gekomen, zich daarmede bezig hieldzoodat het laisser faire werd toegepast en de uittreding van den Minister Betz zoowel als de onver antwoordelijkheid van het kabinet ten aanzien der belasting plannen, zich zeer goed laat verklaren. Is het voorstel van graaf van Zuylen verworpende les sen mogen niet verloren gaan die uit de aanleiding en den loop van het vooritei voo.tvioeijea in bet belang eu tot

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1