Buitenlandsch Nieuws. in een zaakrlie sinds eeuwen in geschil was. Het betrof de vraag, ten wiens laste het onderhoud komt van de dui nen langs het grootste gedeelte der kust van Holland. Ged. Staten van Noord-Holland hadden laatstelijk dit onderhoud bevolen aan Rgnland. De rechtbank beslisste Dingsdag over eenkomstig de conclusie van het O. M. ten voordeele van Noord-Holland en wees het verzet van Rijnland af, met veroordeeling in de kosten. Weinige weken geleden hield Ds. Soetbrood Piccardt van Goes te 's Hage en te Rotterdam een lezing over het tooneel en de tooneelspelersin verband met de daarvoor ge stelde eischen en den smaak van het publiek. Hij beweerde, clatj£//bet tooneel een schouwplaats moet wezen ter veredeling van^het schoone en goedetot vorming van verstand en hart en tot leiding van den goeden smaakzoodat het tooneel alsdan voor velen meer zal zijn dan de kerk die niet altijd opbouwt." Wie zal ontkennen dat het tooneelminnend publiek sedert een reeks van jaren langzamerhand is gebragt tot een wan smaak door het opvoeren van zoogenaamde spectakelstukken die de zinnen streelenmaar het hart niet treffen? Het nieuw opgetreden bestuur van den Sohouwburg schijnt daar van overtuigd te zijnwrant sedert de opening van de nieuwgebouwde zaal toont het in de keuze van de too- neelstukken die opgevoerd wordeneen betere richting te volgen en de trouwe opkomst der toeschouwers strekt wel om die richting te steunen. De tweede voorstelling, Don derdag avond gegevenwerd door een welbezette zaal op alle rangen opgeluisterd. De geschiedenis van Judith, in het boek van dien naam onder de apocryphe geschriften beschreven, werd voor het tooneel bewerkt en het tooneelgezelschap van de HH. Roo- bolTjasink en Peters van Amsterdam hebben door een loffelijke opvoering de waarde van dat stuk doen kennen. Mevr. Kleine-Gartmandie de hoofdrol vervulde, werd bij haar optreden met toejuichingen verwelkomd. Haar treffend spel, hare waardige houdiDg en veel beteekenende gelaats uitdrukkingen hare bezadigde en toch krachtige stem alles getuigde van haar uitnemend talent, dat zelf een vergelij king met het spel van de beroemde Rachel voor die dit zagen ten hare voordeele deed uitkomen. Is het voordragen van dichtregelen of verzen op het tooneel altijd moegelijk, omdat een zangerigen toon daarmede vaak gepaard gaat, Mevr. Keine weet dat bezwaar te ontwijkenzij weet de uitspraak der woorden met haar spel in verband te brengen. In het derde tafereel was haar spel niet beneden, hetgeen men van Ristori verwacht. Zoo ook toonde de heer Velt- man als Ilolofernes, dat hij het woest karakter begreep en in zijn bezweringen deed hij het hart beven en met schrik en afgrijzen vervullen. Hoe wreed ook in zijn spelhet geheele derde tafereelwaarin hij optradmaakte indruk. Zijn be geerte om Judith te bezitten, de drift die hem bezielde bij het aanschouwen harer schoonheid, zij werden treffend uitge drukt. Niet minder waardig hield de heer Roobol het karakter van Eliachim vol, hoe dreigend ook Holofernes tegen dezen Opperpriester opstond; de vloek over Judith uitgesproken was krachtig en meesterlijk. En wat nu het overige perso neel betreft, de rol van Arzaële de slavin door Mevr. Coe- nen van Ollefen werd naar eisch vervuld en gaf geen de minste stof tot gelach, toen zij zich vol spijt en gram schap op bevel van Holofernes verwijderde; - de rol van Rafasdoor den heer Vos vervuld, teekende de stoutmoe digheid van den afvalligen Hebreërop wiens gelaat te le zen stond, wat in zijn ziel omging. De mise en scène was onberispelijk en de costumen vooral die van Judith en Holofernes, goed gekozen. En nu een enkel woord over het blijspel Dom en Ge leerd, dat daarop volgde. Het heeft de verdiensten, dat het fatsoenlijk is, vrij van de dubbelzinnige uitdrukkingen, die de vaudevilles uit het Fransch zoo zeer kenmerken. De in trige is aardig en toch eenvoudig. Mevr. von der Finck komt allen lof toe voor het aardige en naïve spel, waarmede zij de beide broeders wist te verschalken de HH. Kistemaker en Wijnstok werkten daartoe mede, maar de heer Vos komt hulde toe, want zijn spel muntte uit en zijn kleeding was gepast. Ten slotte. De directeuren smaakten de zelfvoldoening dat door herhaald terugroepen de toeschouwers de keuze van het tooneelstuk en het spel van hun gezelschap op hoogen prijs stelden en zij vinden daarin een aanmoedigingom uit hun repertoire steeds een keuze te doen in de aangeduide richting, waardoor het ware en verhevene doel van het schouwtooneel zal bevorderd worden. Als goede stukken ge- geven en naar eisch uitgevoerd worden komt het tooneel minnend publiek getrouwer en talrijker opterwijl ook daar door de zorgen en moeiten van het gverig en welwillend bestuur worden beloond en bekroond. Op den 15den September jl. brak in de kampong Groot Sumbawa een brand uit, die weldra de geheele kam pong, uit circa 2500 huizen bestaande, den kraton van den sultan en van de rijksgrootenin den asch legde. Al de goe deren der inwoners, de pas geoogste paddie, al het pluim gedierte het geheele ameublement des sultans werd in den ongelooflijk korten tijd van minder dan 2 uren een prooi der vlammen. Men heeft niets kunnen redden. De hitte was zóó grootdat twee metalen stukken geschut van den sultan letterlijk gesmolten zijn. Men schrijft deze ramp toe aan een inlander, die in een ijlende koorts amok maakte, en zijn woning in brand stak. Aan verlies van menschenlevens heeft men den dood te betreuren van twee blinde vrouwendie zich niet spoedig genoeg konden redden. Op uitnoodiging van heeren Curatoren van het gym nasium Willem III zullen de heeren P. J. Maier en Mr. J. van Gennep, respectivelijk ten gerieve van eenige scholieren dier inrigting, een cursus houden over enkele natuurkundige- en staatswetenschappen. Men mag hierbij niet onvermeld laten, dat deze heeren dit geheel belangloos zullen doen. Het schgnt in het plan te liggen het gymnasium tot eene hoogere bur gerschool te verheffen. Bij vonnis van den Raad van Justitie is de heer R, Bruining, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde over treding van art. 26 van het drukpers-reglement, hoofdza kelijk op gronddat de geïncrimineerde aankondiging niet valt in de termen van dat artikel. In den namiddag van den 19den en 20sten October ontstonden er branden in de oude stad Batavia en wel de eerste in de onmiddellijke nabijheid eener arakstokerg de tweede in de nabijheid van het kruidmagazijn. Door spoedig en doelmatig aangebragte hulp mogt het gelukken den eer sten brand tot eenige bamboezen huisjes te bepalen. De tweede brak uit in een mestvaalt. Het ware te wenschen dat in de nabijheid van kruidmagazijnen geen ligt ontvlam bare stoffen als stroo en ander verdroogd gebladerte wier- den opgehoopt. De politie moge daarop voortaan toezigt hou- nen. Ook de brandspuiten en het toebehooren daarvan mogten wel eens naauwkeurig worden nagezien. Het personeel scheen zich ditmaal niet buitengemeen te haasten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Zaturdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 36°, 's middags te 1 2 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 35°. De Hertog de Mouchy heeft te kennen gegevendat hij geen gebruik zal maken van het hem en zijn aanstaande echtgenootePrinses Anna Murat gedaan aanbod, om de wittebroodsweken op het kasteel van Fontainebleau te gaan doorbrengen daar hij zijn eigen landgoed zal betrekken. De gravin de Montijo, de moeder der Keizerin, breidt voortdurend hare bezittingen in Frankrijk uit. Gelijk men weet, bezit zij reeds een fraai hotel hier ter stede. Thans heeft de gravin, naar men verneemt, landgoederen voor 1.} millioen frs. aangekocht in de nabijheid van Reuilly (De partement van de Indre). Daar zal zg hare zomer-residentie vestigen. 'Te Pargs is plotseling overleden de heer Didierchef der boekhandelaars-firma, van dien naam. De Gazette du Midi bevat een schrijven uit Jeruza lem van 13 November, waarin berigt wordt dat de cholera binnen den tijd van een maand de bevolking heeft gedeci meerd. De Joden, ten getale van zes tot zeven duizend, werden het eerst aangetast. Daar er hier geen politie bestaat werd men de uitbreiding der ziekte eerst gewaar, toen zij in menigte de vlugt. namen en in de nabijheid gelegen dor pen eene schuilplaats zochten,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2