Buitenlandse!] Nieuws. stad niet beken 1 was, nam een d ei* passagiers de teugels Dewijl de Orthenstraat was opgebroken en mitsdien voor. voertuigen afgeslotenzouden zij de Havenkade omrijden doch misleid door een aan de overzijde brandenden lantaarn reden zij te ver rechtuit en storten voorover in het water. Gelukkig nog werd het ongeluk door een in de nabijheid liggend schipper opgemerkt, die terstond met eenige op zijn geroep toegesnelde personen in bootjes ter hulp kwam en hoezeer met de duisternis te kampen hebbendemet boven- menschelijke krachtsinspanning er in slaagdedoor 't ver brijzelen der kap van de kar, drie der ongelukkigen twee passagiers en den voerman te redden. De vierde echter werd eerst later voor dood opgehaald en de iu 't werk gestelde geneeskundige hulp bleef vruchteloos. De geredden hadden verchillende wonden hoewel niet van ernstigen aard beko men, terwijl het paard er ongedeerd afkwam. Door den Gouv.-Generaal van Neêrl.-Indië is o. a. benoemd tot offic. van gezondh. 1ste kl., bij het garu. te Samarang den offic. van gez. 2de kl. P. G. Neeb; - goed gekeurd de plaatsing van den kapt. A. van der Hurk bij het 10de bat. inf., een tweejarig verlof tot herstel van ge zondheid verleend aan den kapt. der inf. J. Epke. In het algemeen overzicht van het Bataviaasch Han delsblad tot 29 October, leest men het volgende: Op den 16den dezer werd de derde nijverheids-tentoon stelling (de beide eersten hebben in 1829 en 1853 plaats gehad) door den gouverneur-generaal met een rede geopend. //Vooruitgang door zelfstandigheid" behoort, volgens Z. Ex., de leus van Indië te worden - wie onzer zal niet instem men met die leus, vooral wanneer daaronder ook financiële zelfstandigheid wordt begrepen Zonder deze blijft elke zelf standigheid een tooverwoord zonder beteekenis. De tentoonstelling wordt druk bezocht en zij verdient het. Er is veel merkwaardigs; een belangrijke vooruitgang der inlandsche nyverheid in vergelijking met 1853 is niet loo chenbaar. Vooral de meubelmakerij en de bewerking van me talen hebben groote vorderingen gemaakt, terwijl de teelt van vele gewassen een aanzienlijke uitbreiding heeft ver kregen. Gelijk te verwachten was, gaat de tentoonstelling met velerlei feestelijkheden gepaard, waartoe de gouverneur-ge neraal zelf, op den dag der opening, door een thé dansant het sein heeft gegeveno. a. hebben de beide sociëteiten de Harmonie en Concordia, aan Z. Exc. luisterrijke soirees aangeboden. - Het opera-gezelschap blijft het zijne bijdra gen om in de monotonie van het Indische leven eenige verademing te geven. Die verademing is te meer noodigdaar de westmousson niet doorkomen wilen tengevolge hiervan de hitte en droogte in de laatste weken bijna onuitstaanbaar geworden zijn. De aarde snakt naar regen; het koningsplein te Bata via geeft een miniatuur-voorstelling van de Sahara-woestijn. - Het gewone gevolg der droogte, menigvuldige branden, blijft niet achterwege; ter hoofdplaats hebben die branden zich tot nu toe tot enkele bamboezen woningen beperkt, maar eldersb. v. te Macassarzyn duizenden dergelijke wonin gen door het vuur vernield. - Ook de gezondheid lijdt on der dien onregelraatigen toestand der natuur; van Soerabaya wordt berigt dat zich daar weder cholera gevallen hebben voorgedaan. De tijdelijke stremming der werkzaamheden aan den spoor weg Samarang-Vorstenlanden heeft geheel opgehouden; de werklieden komen zich weder in groot getal aanbieden en de lijn maakt snelle vorderingen. Het blijkt nu, dat de voorstanders der leerdat de inlander voor goed loon niet goed arbeiden wileen voorbarigen juichtoon hebben aan geheven doch hierin hebben zij gelijk dat geene onderne ming op den duur van een voldoend aantal arbeiders kan verzekerd zijn, tenzij men hun vrijheid late te werken ten eigen voordeelezonder hen telkens te noodzaken tot niet of slecht betaalde heerediensten. Vrije en gedwongen arbeid gaan op Java evenmin als in éénig land ter wereld zamen; zij staan tot elkander in dezelfde verhouding als zwart en wit, of vuur en water. Het nieuw benoemde lid in den raad van Indiëde heer Nieuwenhuijzen is te Batavia aangekomen. - De luitenant kolonel de Neve is in het militair kommaudo van Borneo's Westkust door den luitenant-kolonel Wiggers van Kerchem vervangen, van wieu men eerder hoopt dan verwacht, dat hij aan het lange drama van den Daijakschen opstand een spoedig einde maken zal. Naar men mededeelt, zullen voortaan de passage-gel. den naar Nederland voor alle ambtenarengeene uitgezon derdniet meer dan 1000 per persoon bedragen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Vrijdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 38°, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 43°. De inkomsten van de Gustaaf-Adolf-Vereeniging hebben in het afgeloopen jaar te Frankfort bedragen 195,634 th. Het aantal Protestanten in Europa is ongeveer 66 millioen; 700 a 800 gemeenten doen jaarlijks bij gemelde vereeni ging aanvraag om onderstand ten behoeve van hunne kerken. Uit officieele opgaven blijktdat de kosten van den bouw der groote koopmansbeurs te Berlijn hebben bedragen 799,792 th. 22 silb., 1 pf. De beide fresco's hebben gekost 8000 th. Te Munchen hoorde men dezer dagen des middags plotseling kanongebulder, salvo's uit het klein geweer, mi litair muziek en het geroffel der trommels, 't Was een leven als een oordeel. Tal van ingezetenengingen er op af en zagen nu in de nabijheid van hendie al dat leven maak ten een aantal zieken die men uit het hospitaal naar het exercitieveld had overgebragtom de proef te nemen of zij dat rumoer konden verduren. Deze proefneming geschiedde op bevel van de militaire overheid, die voornemens is, nabij het exercitieplein een hospitaal te laten bouwen. Te Schwerin is dezer dagen het gouvernementsgebouw door brand vernield. Al de documenten der administratie van de hypotheken zijn gelukkig gered. De schade is niet temin zeer groot; het gebouw was een der fraaiste in Duitsch- land. Men schrijft aan het te Rijssel verschijnend blad Echo du NordTe Saint-Amand heeft een bijzonder voorval plaats gehaddat bewystdat niet alleen een hond maar ook een paard zeer getrouw is. De eigenaar van een schoon 3jarig paardje, had zyn kindje met den knecht alleen te huis ge laten terwijl hij naar de markt ging. Het kind speelde op de plaats toen de knecht op eens een gil hoordeen uit het raam zag, dat het kind in de regenput was gevallen. Toen hij echter beneden kwam, zag hij het kind weder op de plaats en het paardje naar den stal terugloopen. Het ge trouwe dier had evenzoo den gil van het kind gehoord en was losgebroken om het te redden. De eigenaarzulks later vernemende, heeft voor altijd besloten om zich nimmer van dat trouwe dier te ontdoen. Voor een paar maanden deelde men mede het aan houden van een schoothondje op de Pruisische grenzendat men zeide toe te behooren aan den ex-Groothertog van Tos- kane. Volgens een der Pruisische bladen behoorde het hondje aan de echtgenoot van den Nederlandschen gezant te Ber lijn, graaf van Bylandt, die zich naar zijn post begaf. Het blad bespreekt schertsend de quarantaine-maatregelen op het dier toegepast en de onderhandelingen tot bekorting daar van gevoerdalsof het eene diplomatieke zaak van den hoogs ten ernst gold. Men heeft berekenddat alleen de keuken te Com- piègne een dagelijksche uitgave van 7 a 8000 francs vor dert; aan brandstoffen wordt dagelijks 800 fr. uitgegeven. Men kan dus niet zeggen, dat daar goedkoop wordt huis gehouden. In weerwil van de runderpest wordt te Birmingham als naar gewoonte, de tentoonstelling gehouden van rund vee, pluimgedierte en honden. Intusschen is het vee er niet zoo uitstekend vertegenwoordigd als anders, daar de betere Boorten niet opgezonden zijnen tevens dewijl er thans geen gelegenheid zal zyn om de bekroonde exemplaren ter verdere mededinging te Londen te doen optreden. Het pluimgedierte echter is buitengemeen talrijk en van zeer schoone kwaliteit, terwijl hetzelfde ook van de honden kan gelden. Te Parijs wordt thans het electro-gal vanisme tot het dooden van ratten aangewend. In de riolen worden koper-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2