Binnenlandse!} Nieuws, weging uitgemaakt in den Ministerraad er ontstond ver schil van gevoelen over een partiële of radicale herziening- van de grondbelasting over een gedeeltelijke verhooging van belasting in één gewest of een algemeene regeling voor al de gewesten des Rijks en de beslissing der meerderheid was aan de zijde van den Minister van Finantiën. Naar ons misschien zeer bekrompen inzicht moet het Kabinet dat be sluit handhaveu, ook al ontviel aan het Ministerie den daarbij rechtstreeks betrokken Minister. Maar er i9 meer. Elke verhooging van lasten op de natie gelijken elke ontheffing i9 een daad van het Ministerie en kan niet afhankelijk zijn van het bloot goedvinden of de willekeur van den Minister, die met het bestuur en beheer der geldmiddelen is belast. Ook daaromtrent heeft elk Bewind een eigen staatkundige of staathuishoudkundige rigting en wie zal ontkennen, dat het tegenwoordig Bewind zich ook in dat opzicht van het vorige wel onderscheiden wil achten Ten slotte nog deze vraagStaat niet elke herziening in het stelsel van directe belastingen in een onafscheidelijk ver band met den census voor het kiesrecht? dan kan de Minis ter van Binnenlandsche Zaken, toch niet onverschillig blij ven bij den voorgeslagen maatregeldie zeer diep ingrijpt in de grondslagen Waarop het kiesstelsel in Limburg is gebouwd. Wanneer eenmaal aangenomen is, dat zij die voor f 20,— op het platte iand van Limburg in 's Rijks directe belastin gen zijn aangeslagenbevoegd kunnen geacht worden tot uitoefening van het kiesrecht, maar dat die tot minder aan geslagen zijn, de geschikiheid missen, dan zal de maatstaf falen, ah de laatstbedoeldeu door verhoogden aanslag wor den geëmancipeerd. Bij den afstand van 4/5 der Rijks-per sonele belasting is men zoo uiterst voorzichtig geweest om aan het kiesstelsel niet te raken, maar hoe zal men dan kunnenaanzien dat- in Limburg een be3taanden grondslag wordt ondermijnd? Bij dat alles komt nog, dat de nieuwe regeling ouk des te- meer de heffing van veertig gemeente- opcenten op de grondbelasting verzwaart, ,en een en ander derhalve nooit kan blijven buiten den kring der bemoeijin- gen en verpligtingen van .den. Minister van Binnenlandsche Zaken zoodat er wel redenzeer gegronde reden aan zijne zijde moest bestaanom te betuigen h ik laat dat wets ontwerp. los Er is derhalve naar onze zeer onpartijdige met redenen ontwikkelde beschouwing voor het Ministerie grond tot in trekking van het weU-ontwerpah de daarbij rechtstreeks betrokken Minister uit het kabinet getreden is en daar door het wet9-ontwerp zijn voornaamsten steun en verdedi ger mist. Waarom dat niet "rondborstig erkent, nu er tyd was van overleg en- beraad, terwijl de interpellatie met dat doel was aangekondigd en bepaald? Door zulke ontwijkin gen verbeurt men bet vertrouwen en geeft men aanleiding tot vermoedens ten aanzien van een verband met de plaats gehad hebbende verkiezingen. Wy herhalen het op nieuw, dat het tegenwoordig Ministerie onze sympathie bezit, maar verbergen het ook niet, dat het ook neigt ten val, 't zij door onhandigheid.,, 't zij door partijschap, 't zij door zwak heid of onvoorzichtigheiden dat het alleen zal blijveD in eere ah, rondheid en goede trouw de hoofdtrekken van haar karakter uitmaken. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw: R. C. Burlage, Consul-Generaal te New- York, H, C. Huhenbos, idem, te Lissabon, J. A. Keun Consul te Bucharest, J. des Amorie van der Hoeven, idem, te Macao, J. F. von Schroder, idem, te Riga, C. Fram- sen, idem, te Flensburg, H. W. Alma, idem, Marseille, F. Romijnvise-Consul, te Stockton en Hartlepool, F. Riesch, idem, te Venetië, J. C, Labouchèrelaatstelijk Con sul te Havre F. WeberConsul van Pruissen te Beijruth. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der regist. en dom. te Kampen Jhr. Mr. A. M. C. Sandbergthans in dezelfde betrekking te Hoogeveen. Z. M. heeft goedgevonden 1°. den offic. van gez. 1ste kl. F. S. Hermus, dienst doende bij het garuizoens-hospitaal te Bergen op-Zoom op zijn aanvrage, op pensioen te stel len, en het bedrag van dat pensioen te bepalen op f 1080 'sjaars, en 2°. aan genoemden offic. van gez. den rang te verleenen van lsten offic. van gez. 2de kl. Naar uit 's Gravenhage wordt gemeld bestaat er voor alsnog weinig uitzigt dat een nieuwe Minister van Finantiën zal worden benoemd alvorens de behandeling der Staats begroting bij de Staten-Generaal geheel is afgeloopen. Men voegt er bij, dat inmiddels door de Regering alle mogelijke pogingen worden in het werk gesteld om het interim zoo kort mogelijk te laten duren. - Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Middelb. Ct. h Naar men verneemt, wordt in de bureaux van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken ijverig gearbeid aan ont werpen van wet, strekkende om ten behoeve van sommige gemeenten uitzonderingen vast te stellen op de wet tot af schaffing der gemeente-accijnseti. Het schijnt dat de regering daaromtrent vrijgevig is en zelfs meer uitzonderingen wil toestaan dan sommige collegiën van Gedeputeerde Staten bijv. van Zuid-Holland noodig hebben geacht. Voor Zeeland noemt men Middelburg, Vlissingen en Veere. De bedoeling van den Minister schijnt te zijn tijdelijke heffing van den gemeente-accijns op het gemaal toe te laten, maar in een afdalende schaal. Zoo zouden wel ruim 50 gemeenten in de voordragten begrepen zijn." De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten om aan hen, die op 1 December 1865 als wijnhandelaars gepa tenteerd zijn te verleenen restitutie van betaalde belasting van den aanwezigen voorraad wijn, berekend tegen f 4 per vat. Uit de vijftigste jaarlijksche rekening en verantwoor ding van de directie der weduwen en weezenkas voor de officieren van de landmagt, over den jare 1864, blijkt, dat de ontvangst heeft bestaan uit: f 307,25 1,6 7 waarte gen de uitgaven zyn geweest; 278,141,58. Een schoonen bloemenkrans versiert heden, als sedert lang op dien datum, het voetstuk van het standbeeld van wijlen Z. M. Willem II, gelijk men weet in 1792, dien dag te 's Hage geboren; terwijl de Koning in leven geble ven zijnde, dit jaar het 2 5jarig feest van zijn Troonsbestij ging, 7 Oct. 1840, zou gevierd hebben. In dea Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera les Diamans de la Couronne, voorafgegaan door de vaude ville le Lait d'Anesse. Dingsdag is op de werf van den heer C. van der Giessen de kiel gelegd voor een schroefstoomboot genaamd i Rijnland, voor rekening van den heer J. van der Tang te Rijnsaterwoude en bestemd voor de dienst van laatstgemelde pla-ais te Amsterdam, LeydenHaarlem en Gouda voor pas sagiers en goederen, waarvoor bereids concessie is aange vraagd. De macbiene wordt vervaardigd aan de fabriek van den heer A. van der Schuit te Amsterdam. Volgens uitgegeven prospectus zal met 1 Januarij 1866 te Goes een weekblad verschijnen, onder den titel van: //Nieuwe Goesche Courant," onder redactie van //liefheb bers der oude beproefde gereformeerde waarheid, die tevens echte vrienden van het Stamhuis van Oranje zijn." Het blad zal alles bevatten wat in een degelijk blad behoort en een- I maal per week, Woensdag avond, verschijnen. Het heeft j ten doel de handhaving van recht en waarheid en waar het noodig is ook van Gods eeuwig en onfeilbaar woord," Door den algemeenen kerkeraad der Ned. Hervormde j gemeente te Amsterdam is beroepen Ds, P. H. Hugenholtz Jr. te Leeuwarden. Na herhaalde stemming, heeft bet lot tussclien Dr. Cra-1 mer en Ds. Hugenholtz beslist. Op de tentoonstelling van Nijverheid te Oporto isi aan den heer J. Scheltema fabriekant alhier, voor ingezon-n den wollen dekens een medaille toegekend. Wij vernemen, dat op Donderdag 21 December a. s. voor bet provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zal woidei* I

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2