Buitenlandsch Nieuws. is onbekendvermits de bedoelde koppel vee den geheelen zomer in de weide beeft geloopen en met geene besmette of verdachte voorwerpen in aanraking is geweest. Te Maasdam werd het eerste ziektegeval waargenomen op 19 Nov. De aanleiding van het ontstaan der ziekte is onbekend. Het eerste ziektegeval deed zich te Zoetermeer voor op 18 Nov., doch is door het gemeentebestuur niet tijdig opgege ven. De oorzaak van besmetting is onbekend. Te Leeuwarden is het afbreken van woningen in het Zaailand en het opbouwen van een Rijks hoogere burger school aldaar door Peterson te Marssum en v. Bloemen te Berlikum voor 62,547 aangenomen. Namens eenige ingezetenen van Arnhem is den ge meente architect F. W. van Gendt een fraai bewerkte schrijf- en teekentafel aangebodenals bewijs van erkentelijkheid en hulde voor zijn ontworpen en loffelijk uitgevoerd plan van een nieuwen Schouwburg aldaar. De HH. Baud en van den Bergh van Heinenoord hebben zich met die taak belast. Door een paar heeren liefhebbers van de jagt te Aar- denburg zijn dezer dagen nog onderscheiden zwaluwen ge zien. Volgens sommigen moet dit verschijnsel, in dezen tijd des jaarseen zachten winter voorspellen. Donderdag avond is de heer R. Koopmans van Boe- keren uit Leiden als spreker opgetreden in eene gewone dames-vergadering van het Deventersche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De hoofdgedachte van de9 sprekers woorden was gewijd aan de praktische op voeding der jeugd, in verband met de bestaande maatschap pelijke toestanden onzer dagen en den gevierden spreker komt alle lof toe voor de meesterlijke en menschkundige wijze, waarop dit onderwerp behandeld en door hem voor gedragen werd. De sterkste tint van het geheel was humor, maar wareechteonvervalschte en niet te voren aange kondigde en bij het toedienen afgezaagd en uitgemergeld bevonden humor. De spreker deed meermalen schateren van lagchen bij zijne immer ware, doch daarom juist zoo dwaze voorstellingen; hij bragt telkens in verzoeking om met een daverend applaudissement den vloed zijner woorden voor een oogenblik af te brekenen greep daarbij zoo diep in de fijnste weefselen van het menschelijk hart, deed zulke ge lukkige grepen in de praktische paedagogiek, dat het zeer talrijke en aanzienlijke publiek opgetogen was, en als aan zijne lippen hing. De tafereeleu van tijd tot tijd door den spreker voorgedragenhadden zoodanig het kenmerk van wezenlijkheid en verplaatsten zijn gehoor zoo volkomen in de geschetste toestanden, dat het als 't ware medehandelde en zich in de afgeschilderde huiskamers als tegenwoordig gevoelde. Bij al dien humor en al dat dartele is de taal van den heer van Boekeren zeer zuiver, zijn stem vloeijend gemakkelijk en natuurlijkzijn voordragt boeijend en dik wijls meesterlijk en bezit hij de zeldzame gave om ernstige en noodzakelijke deugden en eigenschappen op 't hart te drukkenof ondeugden uit te kleeden en aan de kaak te stellen, zonder dat de hoorder een enkel onaangenaam ge voel daarbij ondervindt; hij leert de bitterste medicijnen als nectar slikken en weet de onaangenaamste pillen meesterlijk te vergulden. Onze stadgenoot Mr. S. Ie Pooledie in de laatste jaren zich met verstand en oordeel het lot der fabriekarbei ders heeft aangetrokken en een grondig onderzoek heeft uit gelokt naar den aard en de gevolgen van den arbeid in de fabrieken enz., vooral van de daarvoor gebezigde kinderen, heeft thans in het tijdstip de Economist een niet minder gewigtige zaak ter sprake gebragtde ongelukken in fabrie ken waarvan zoo dikwijls gehoord wordt en waarbij de on- gelukkigenzoo zij niet eenige belangstelling van den fa- briekant ondervinden er ligchamelijk niet alleen maar ook geldelijk zoo slecht afkomen. In Engeland zyn wetsbe palingen daaromtrent. Indien daar iemand die in een fabriek werkt een ongeluk krijgt, zoodat hij op den volgenden mor gen te 9 uur niet te werk kan komenmoet de chef of eerste meesterknecht binnen 24 uren van het geval aan den geneesheer van het district kennis geven die zich zoo spoe dig mogelijk naar de fabriek begeeft om het ongeluk te on derzoeken daarvan geeft hij verslag aan den Inspecteur, waardoor ieder halfjaar een volledig statistiek van al de on gelukken kan worden opgemaakt. Voor hem, die in een fabriek gewond is of een ongeluk heeft gekregenkan door den fabriek-inspecteur schadevergoeding worde gevorderd. De heer le P. wijst op de onvolledigheid van die wet, en wacht veel meer van de onderlingp hulp en ondersteuning//door de arbeiders aan te sporen om bussen op te rigtenwaar zij met hunne loonen in bijdragen en waaruit zij bij voor komende ongelukken in hunne nijpende behoeften worden voorzien en van een langzaam verval tot armoede worden ge red." Zulk een zieken- en ondersteuningfonds bestaat bij de uitgebreide katoenfabriek van de firma de Heyder en Comp., waarvan het doel is om aan het fabriekpersoneel bij ziekte en ongelukken vrije genees- en heelkundige diensten, beue vens onderstand in geld te verstrekken en middelen voor verdere ondersteuning in bijzondere gevallen te verzamelen. Behalve uit andere inkomsten bestaan de middelen van dit fonds uit bijdragen van den werkman alseen cent van iederen gulden dien hij verdient en uit een bijdrage der firma van cent van iedere gulden. De heer Meurkens, gedurende vele jaren apostoliesch missionaris, en, na het overlijden van den heer Scheepers, gedurende geruimen tijd pro-vicarius van Suriname, is door Paus Pius IX benoemd tot zijn eere-kamerheerals een open baar bewijs van zijn tevredenheid over de belangrijke dien sten door dezen prelaat iu Suriname bewezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 3 7°. Zondag morgen te 5 uur 3 5°, te 8 uur 36°, 's middags te 1 2 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 43°. te 5 uur 42°, te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Maandag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 45°, te 4 uur 42°. De krijgsraad te Bonn heeft uitspraak gedaan in den zooveel sensatie gemaakt hebbenden moord van den kok Ott, en graaf zu Eulenburg veroordeeld tot eene opsluiting in eene vesting voor den tijd van negen maanden. Woensdag ochtend omstreeks 6 ure is nabij Swansea een 9teenkolentrein van 2 3 wagens, ten gevolge van het openstaan eener draaibrug, in een sluiskolk gestort, waarbij de machinist en stoker het leven hebben verloren. Men yst op het denkbeeld, dat een passagierstrein dit ongeluk kon hebben getroffen. In de nabijheid van Minden is een sneltrein Vrijdag in den vroegen ochtend in botsing gekomen met een steen- kolentrein. Men weet niet of reizigers bij dat ongeval zijn gekwetst. Uit Bielefeld wordt gemeld, dat ter jongste kanton nale vergadering der burgemeesters aldaar een bedrag van 5 0,000 th. is beschikbaar gesteld ten behoeve van den ont worpen Westphaalsch-Nederlandschen spoorweg. In Engeland neemt de veeziekte in onrustbarende mate toe, daar het getal gestorven runderen van 700 per week is geklommen tot het viervoud, en voor Kersmis wel 500 0 en 6000 's weeks kan bedragen, zoo de ziekte niet tot staan komt. Volgens officieële mededeelingen zijn sedert het uit» breken der runderpest in Engeland 33938 stuks rundervee aangetast, waarvan 16384 of ongeveer 49 pCt. gestorven, 10061 of 33 pCt. afgemaakt en slechts 2420 of ruim 7 pCt. hersteld zijn. De zon heeft nog veel kracht, want Donderdag 110 heeft zij het kanon van het Palais Royal te Parijs nog doen losbranden, als of het in de maand Junij was, In de officieuse kringen te Parijs wordt verzekerd, dat de Prins en Prinses van Wallis zich ten sterkste heb ben verklaard tegen het voorgenomen huwelijk van Prinses Helena, derde dochter, van Koningin Victoria, met Prins Christiaan von Augustenburgen dat ten gevolge daarvan eene verkoeling is ontstaan tusschen de Koningin en haar zoon en diens gemalin. Op een der binnenpleinen van het Instituut te Pa rijs, is dezer dagen tentoongesteld een wit marmeren beeld van de beroemde tragedienne Rachelzijnde het laatste werk van den beeldhouwer Duret. De tragedienne is voor gesteld zittende in een antieken leunstoel, en zij wordt ge acht de eerste woorden uit te spreken van hare rol in het

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2