Dingsdag 5 December. N°. 1780. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAll. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regel»ƒ0.76. Ieder» regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regel»0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct» Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.j 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 n.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2$ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddag» te 3 u, 35 m, ^avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Indische Laodpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indiiohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de9 Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nurDe Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 nur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft met ingang van 1 Januarij a. s. bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee late kl. H. D. Slegttot luit. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. J. Habets en P. i. Bosewaldtot offic. van administratie 1ste kl., de officie ren van administratie 2de kl. H. S. Bosschart en P. A. Le Mahieu, en tot offic. van administratie 2de kl., den öffic. van administratie 3de kl. W. J. Medenbach. Zaturdag jl. heeft er bij Z. K. H. Prins Frederik, op H. D. goederengelegen langs*den Leidschen straatweg een groote jagtpartij plaats gehad waaraan Z. K. H. den Prins van Oranjebenevens eenige genoodigden hebben deel genomen - na afloop was er op het paleis het huis de Pauw groot diner van de genoodigden. Er is meer dan hon derd stuks wild van verschillend soort gedood. Naar men met zekerheid verneemtis omtrent het ver trek van Z. K. H. Prins Frederik uit de residentie naar Berlijn, nog niets bepaald, evenmin wanneer H. D. van daar te 's Hage zal terug keeren. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroe pen tot hervatting van hare werkzaamheden tegen Dingsdag, den 12den dezer. Het voorstel van graaf van Zuylenafgevaardigd uit het kiesdistrict Arnhem aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediendtot het houden eener parlementaire enquête is in den voormiddag van 2 8 November 11. aan de overweging der afdeelingen onderworpen, waarin 66 leden tegenwoordig waren. Die overwegingen zijn opgenomen in een zeer uitvoerig verslag, terwijl de slotsom van het onder zoek was, //dat het gedane voorstel, hoewel in het oog van eenige leden een niet aftekeuren of zelfs noodwendig gevolg vao het voorgevallene in de Limburgsche zaaknaar het gevoelen der grootere meerderheid ligtvaardig is gedaan, een hoogst verderfelijke strekking verraadt en nog daaren boven, wat vorm en inhoud betreft, ten eenenmale verwer pelijk is." - Het eindverslag is rondgedeeld over het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Een der leden meende, bij het onderzoek daarvan, dat het minder staatkundig is een voordragt als deze aan het oor deel der wetgevende magt te onderwerpen op een oogen- blikwaarop het onzeker iswelke Min. van Financiën zal optreden. Hier tegenover werd echter op de noodzakelijkheid der voordragt zelve gewezen. Zeer vele leden maakten echter bezwaar tegen den maat regel zeiven. Men wees er op, dat de bepaling van het ont werp terugwerkende kracht zal hebben. Dee schade, die u- schatkist zou kunnen lijden door ontduiking van wijnhande laren, zal niet zoo groot zyn, dat daardoor de toepassing van het gevaarlijk beginsel eener regeling met terugwer kende kracht zou worden gewettigd. Door de indiening van dit ontwerp zal bovendien, ook wanneer het niet wordt aangenomendie ontduiking wel genoegzaam zijn tegenge gaan. Tegen de terugwerkende kracht der voorgedragen be paling is te meer bezwaarwijl zy zeer ongelijk zai werken voor particulieren en voor wijnhandelarenen ook de laat- sten niet alleen op gelijke wijze zal treffen. Men zouge lijk verder betoogd werd in de voorgedragen bepaling ook strijd met de grondwet kunnen zoeken. De geheele maatre gel had kunnen achterwege blijven indien de regering be sloten had tot een aanpeil der voorraden wijn, die bij de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelasting op 31 Dec. a. s. zullen aanwezig zijn. De meerderheid der ledendie deze geheele zaak als een altijd aan moeijelijkheden verbondenmaatregel van overgang beschouwde, betoogde dat door het middel van aanpeil zeker een groot deel van den verschuldigden accijns zou worden ontdoken. Gedurende de week van 19 tot en met 25 Nov. jl. zijn, blijkens de heden in de Staats-Courant opgenomen sta ten, aangetast 1217 runderen; aan de ziekte gestorven 112, afgemaakt 287 hersteld 78, aan het einde der week nog ziek 740 sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aangetast 9950 aan de ziekte gestorven 8006 afgemaakt 267 8 hersteld 2791. Te Bodegraven geschiedde de eerste opgave op 20 Nov. De aanleiding daarvan is geheel onbekend. Het eerste ziektegeval deed zich te Koudekerk voor op 21 Nov., onder een koppel van 10 runderen in de weide. Het besluit tot onteigening werd niet uitgevoerd, daar op het tijdstip, voor de afmaking bepaald, teekenen van her stelling werden waargenomen. De koe is afgezonderd en geeft hoop op herstel. De aanleiding van het ontstaan der ziekte

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1