Buitenlandsch Nieuws. In de Vrijdag te Utrecht gehouden vergadering van deelnemeis aan de Maskerade, in 't volgend jaar bij het te houden lu=ti um der Hoogeschool bepaaldis als plan vastgesteld dat Maandag aan de goedkeuring van het Stu denten-Corps zal worden onderworpen n de inhuldiging van Maximiliaan van Oosten rgk en Maria van Bourgondië te Brugge in 147 7, en de feesten bij die gelegenheid gevierd. Als vervolg op het berigt betrekkelijk den landbou werszoon H. B. te Nieuwerkerk dient, dat de mishandelde, ten gevolge der bekomen wonden aan het hoofd en de daar door veroorzaakte kneuzing zijner verstandelijke vermogens, nog steeds in gevaarvolle omstandigheden verkeert en tot dusverre nog niet in staat was eenige inlichtingen te geven omtrent de omstandigheden, die met zyn verwondijrg in verband staan. Na het eerste onderzoek der justitie op den dag waarop het ongeval plaats had, en dat tot laat in den avond werd voortgezet, heeft zij in hechtenis genomen ze keren G., gehuwdvader van twee kinderen en arbeider te Nieuwerkerk. Deze was op de hofstede van den vader van den ongelukkige meestal werkzaam. De verstandhouding tus- schen deze persouea schijnt zóó ongunstig geweest te zijn en dit scheen van zulk een algemeene bekendheiddat men ai zeer spoedig genoemden arbeider voor den vermoedelijken misdadiger hield. Thansna ruim een week in hechtenis ge weest te zijnwordt gezegd dat hy bekend heeft de mis daad bedreven te hebben. In de Handelingen der Algemeene Synode der Ne- derl. Herv. Kerk in 1865 wordt uitvoerig behandeld de regeling van het beheer der kerkelijke goederen. Door den Minister van Justitie is een ontwerp Koniuklijk besluit mede gedeeld, waarbij die zaak op vasten voet wordt geregeld., uit overweging van het wenschelijkeom in het belang der Hervormde kerk, bij het vervallen der rechtstreeksche tusschenkomst van den Staat, aan het beheer der kerkelijke goederen orde en regelmaat te verzekeren." Omdat daardoor het vooruitzicht bestaat, dat het kerke lijk geschil te Leiden, langs den wettelijken weg zal worden beslist, deelen wij de daartoe betrekkelijke missive van den Minister mede, terwyl bij de invoering van dien maatregel alle bestaande reglementen ophouden van kracht te zijn en alle plaatselijke beheerders komen onder toezigt van een pro vinciaal collegie. //Bij de Regering bestaat het stellige voornemen zich aan alle rechtstreeksche tusschenkomst in bet beheer der kerke- goederen van de Hervormde gemeenten en aan het toezigt op dat beheer te onttrekken. Zij wenscht dit echter, zoo mo gelijk, te doen zonder daardoor die administratie aan de ver warring en het nadeel bloottestellen wt-lke van een plotseling terugtreden van den Staat, zonder eenigen, zy het ook tijde- 1 ij ken maatregel, het gevolg zouden wezen. Daarom heeft zy beproefd eenen maatregel te ontwerpen door welken dat ge vaar voorkomen en aan de kerk de gelegenheid tot meer vaste en duurzame regeling dezer aangelegenheid gelaten wordt. Mogt die proeve mislukken de Staat zou het zijne gedaan hebben om dat gevreesde nadeel afteweren en hem zou niets overblij ven dan alle bemoeijing zijuerzijds met het beheer der kerke lijke goederen geheel af te snijden. - Die maatregel is vervat in een ontwerp van besluit, hetwelk ik ter voldoening aan het slotartikel van de provinciale reglementen op de administratie der kerkelijke fondsen en der kosten van eeredien3t by de Her vormde gemeenten, de eer heb met een daarbij behoorende memorie van toelichting, U.W.Ew. bij dezen te doen toekomen en waarop het mij aangenaam zal wezen, Uwe overwegingen te mogen vernemen met al den spoed, welke meteen zorgvuldige behandeling dezer belangrijke zaak bestaanbaar i9. Van die over wegingen zal, na naauwgezet onderzoek, door mij voor het op maken van het eindbesluit al dat gebruik ter verbetering ge maakt worden waartoe zij ongetwijfeld ruime stof zullen aan bieden." Uit Smüde schrijft men, dat de afschaffing van de be lasting op de brandstoffen den prijs van den turf zou doen dalenwerd voorspeld en die voorspelling is ook bewaar heid maar iedir vurveener, die een eerlijke rekening hield met hei gouvernement, is verheugd over de vrijheid, die hij door alsclihffing van de belasting verkreegen verklaart open lijk dat die vrijheid in de exploitatie zijner veenen hem het verlies, dat hij' door prijsverlaging van den turf onderviodt ïykeJijk vergoedt* De kerkeraad der Nederl.-Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdam heeft Maandag 11. met algemeene stemmen besloten; a. niet toe te treden bij het algemeen reglement voor de Israëlitische kerkgenootschappen in Nederlandzoo als dit dezer dagen door de te 's Gravenhage gehouden consti- tuerende vergadering is vastgesteld, en b. zich betreffende deze zaak te wenden tot den Koning met een adres, dat onmiddelijk werd opgezonden. Het Nederlandsch Zendelinggenootschap te Rotterdam heeft dezer dagen twee belangryke legaten ontvangenals een van ƒ3000 van wijlen jonkvr. M. H. C. Elias, te Am. sterdam, en een van 6809,95^, van wijlen mevr. de wed, Haack te Groningen. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan Ds. D. J. Mackay te Amsterdam, op zijn verzoek, na een 66jarige getrouwe evangeliebedieninghet eervol emeri. taat verleend, integaan 1°. January 1866. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Katwijk aao zee de kandidaat Dr. A. C. J. van Maasdijk; te Waspik Ds. J. A. ten Bokkel Huininck te Oud-Alblas en te Loon op Zand Ds. M. J. Wentink te Kootwyk. - Ds. F. Hulst te Oldekerk heeft het beroep naar Sau- wert aangenomen. Met 1°. November is een Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente gevestigd voor Biezelingen, Capelle en Wemeldinge, sedert 1851 behoorende tot de gemeente te Goes. Ia de zitting van den gemeenteraad van hedenwe der onder het voorzitterschap van den heer Burgemeester ge houden, zyn al de aan de orde gestelde onderwerpen aan genomen, behalve de adressen tot verzoek van verlenging der billetten van wettigen inslag van wijn- waarvoor zich 10 leden vóór en 10 tegen hebben verklaard, en waarover dus in de volgende vergadering een nieuwe stemming moet plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vry- dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Zaturdag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 38°, 's middags te 1 2 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 40° Het Belgische gouvernement is door aankoop eigenaar geworden van den grooten centralen spoorweg. Wanneer de kamers daaraan hare goedkeuring verleenenzal de dienst op de lijn van transito tusschen Nederland en Frankryk veel beter geregeld worden dan nu het geval is. -Van 1 Augustus tot 16 September 1866 zal te Boulogne sur-mer eene internationale tentoonstelling worden gehou den van voorwerpen betrekking hebbende tot de visscherij. Een commissie, waarvan de Franscbe Minister voor de Ma rine en Koloniën eere-voorzitter is, heeft zich met de rege ling belast, om een tentoonstelling te openen gelyk Neder land in 1861 en Noorwegen in 186 5 hebben gehouden, die goede uitkomsten hebben gedragen. Gelijktydig zal te Boulogne plaats hebben eene tentoonstelling van voorwer pen van kunst, - de feestelyke opening van den spoorweg van Calais naar Boulogne en eene internationale tentoonstelling van landbouw te Calais. - De bedoelde tentoonstelling om vat alles wat tot de zee- en riviervisscberij en tot de visch- teelt betrekking heeften zal in dertien aldeelingen verdeeld zijn: van visschersvaartuigenkleeding, benoodigdheden gereedschappen, zout, visschenboekwerken enz. Gouden, zilveren en bronzen medailles enz. zullen worden toegekend aan de inzenders van voorwerpen. Prins Napoleon beeft, naar men zegt, twee bepaalde voorwaarden gesteld voor zijne wederaanvaarding van het presidium der commissie voor de tentoonstelling; 1°. het ontslag van den Miuistcr van Binnenlandsche Zakenden heer de la Valette zijn ouden vriend maar die hem in de Corsicaansche zaak verlaten heeft; 2°. een openbaar blyk van sympathie van de zyde des Keizers. Men verzekert uit Parijs, dat het vereischte kapitaal reeds gevonden is voor een internationaal theater, dat ter gelegenheid van de tentoonstelling aldaar zal geopend wor den en waar door drie gezelschappen de voornaamste werken van de hedendaagsche tooneellitteratuur van Duitschlaud, Engeland en Italië zullen worden opgeroerd

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2