Buiteiilandsch Nieuws. de Veluwe en te Heeg Ds. H. W. A. Verhoeff te Scheve- uingen. -s—Wij vernemen dat het coüegie van notabelen der Nederd. Herv. gemeente alhier bestaande uit de heeren Prof. A. Kueneu B. F. Krantz, J. J. Brandhoff l9selman D. Noothoven van Goor, F. Booy P. Muller, A. J. Tengber- gen J. vau SchravendijkH. P. (1. Stoffels, L. G. Smeenk, G. J. itollandetA. van Witzenburg en P. J. Zuurdeeg, de gevraagde magtiging hebben verleend aan de HH. J. H. Stuffken c. s. om in hooger beroep te komen van het von nis der arrond.-rechtbank alhier, den 31sten October 11. gewezen ten aanzien der wettigheid van het bestuur der ker kelijke fondsen en bezittingen. 't Was niet een onopzettelijk verzuim dat we den heer B. F. Krantz niet opnamen onder de leden der commissie vau bestuur over den schouwburgintegendeel is het pligt te vermelden dat de commissie in dat lid een goeden steun heeft "in de" ver vulling der taak die zij op zich nam en ook hem welverdiende lof toekomt. Evenmin mag vergeten wor den lof toe te zwaaijen aan de aannemers P. van der Kamp en A. -V.erlioog, die aan hunne verpligtingeD in allen deele hebben voldaan en voor de zeer matige aannemingsom het werk hebben opgeleverd op eene wijzedie hun zeer tot aanbeveling en roem verstrekt. De Koninklijke A kademie van wetenschappen te Ber lijn heeft: in hare algemeene vergadering van 23 Nov. 11. den heer H. Schiegelhoogleeraar-titulair te Leidentot corresponderend lid van de afdeeling wis- en natuurkunde benoemd. In het algemeen overzigt van de Java-Bode leest men het volgende ;/De binnenlandsche politiek dezer kolonie heeft sedert het vertrek der laatste mail weinig merkwaardigs opgeleverd. Ieder zal moeten erkennen, dat wijNederlanderszeer veel geduld bezittenen ons in afwachting van hetgeen de toe komst leveren zalbuitengemeen lang met betzelfde onder werp weten bezig te houden. Op Borneo blijft het bij den ouden stand van zaken. Bij voortduring hebben er kleine gevechten plaats, en men kan bezwaarlijk zeggen dat de rust is hersteld. In een Padangsch blad echter lezen wij de volgende merkwaardige zinsnede be trekkelijk de jongste onlusten op de Noord-Westkust van Sumatra; //Singkel schijnt tot rust teruggekeerd, hoewel er nog een detachement suppletie-troepen per Prinses Atnalia is heengevoerd." Het zoogenaamd klein examen heeft te Batavia een aan vang genomen, Het aantal aspiranten beloopt meer dan 300." Het aanbod van arbeiders aan den spoorweg is in den laatsten tijd weder toegenomenvooral aan de vierde sectie (den zijtak naar Ambarawa). Er zijn thans dagelijks in 't ge heel ongeveer 300 0 man aan 't werk. Berigten uit den Oosthoek van Sama/ang stellen den stand der koffij-cultuur in de residentie Bezoeki over het ge heel als zeer gunstig voor. De koffij-productie zal, naar alle waarschijnlijkheid de taxatie verre overtreffen dank zij den betoonden zorgvuldigen ijver. Vooral munt de afdeeling Bon- dowoaso uit. Den 27sten September aanvaardde de benoemde ass.- resident A. Pruys van der Koeven het bestuur van Benkoelen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Dingsdag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 40°, 'a middags te 1 2 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 46°. De nieuw gebouwde synagoge te Berlin is sedert vele maanden gereed maar nog niet ingewijd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in den tenenstand welken men heeft ondervonden van de zijde van epn groot gedeelte der Israë litische gemeentetoen men hel voornemen had opgevat om de inwijding naar den gebruikehjken ritus te verrigten. Een zeer talrijk gedeelte der ongeveer 20,000 zielen sterke Israë litische gemeente wenscht dringend dat wijzigingen in de liturgie worden gemaakt heigeeu tot heden nog is verhin derd terwijl men met goeden grond de spoedige invoering daarvan te gemoet ziet. De trichinenziekte heer'scht zeer st'erk in Hedersleben. 34 menschen zijn hieraan reeds overleden. Men gelooft dat de epidemie ontstaan is door het gebruik van het vleesch van een varken dat aan die ziekte leedtzooveel althans is zeker, dat 200 menschen van dit vleesch aten, terwyl er een gelijk getal zieken is.- De zieken lyden onbeschrijfelijke pijnen en sterven bij hun vol bewustzijn. In Engeland hebben eenige mannen van aanzien en naam eene vereeniging gevormd die zich ten doel stelt de genezing van het aan den besmettelijken typhus lijdende vee door homoeopathische behandeling te beproeven. Zij zijn door berigten uit Nederland tot dat denkbeeld gebragt, en heb ben de medewerking van de Britsche Maatschappij ter be vordering der homoeopatische geneeskunde ingeroepen en verkregen. Uit Engeland zijn berigten aangaande de schade door de geweldige stormvlaag, Woensdag in den loop van den voormiddag veroorzaakt. De wind en vooral de regen wa ren zoo buitengewoon hevigals men zich sedert dertig of veertig jaren niet herinneren kan. De moestuinen in den omtrek van Londen stonden in een oogenblik eenige dui men onder water, en nog is het onzeker of de groenten behouden blijven. Te Londen werd een zinkbekleeding van het stationsgebouw in Canonstreet opgerold en op een zeer verren afsiand geslingerd, evenals die op het dak van het werkhuis van Marylebone. Een in aanbouw zijnd huis vloog uiteenen op eene andere plaats viel een geheel huis om doch de bewoners ontsnapten wonderbaarlijk aan het gevaar. De overtogt der bruggen was uiterst moeijelijk en veroor zaakte groote verwarring. Op den Theems sloegen verschei dene schepen los en vele andere kwamen in botsing. Bij dit alles is het verlies van drie of vier menschenleveus te be treuren ten gevolge van het vallen van schoorsteenendie in menigte omvielen, en van andere voorwerpen. Zoo hevig was de wind, dat de spoorweg-treinen vertraagd werden en de hangende brug te Clipton (bij Bristol), die op eene hoogte van honderd voet over de rivier Avon ligt, achttien duim zwenking ondervond. Uit Plymouth wordt berigt.dat 12 schepen op het strand geraakten, doch aangezien het dag waszag men zich in staat de opvarenden te redden, Dezer dagen heeft Mej. A. Cellarier, de dochter van een officier der marine voor de faculteit van Montpeliier, met de grootste onderscheiding het examen voor candidaat in de letteren afgelegd. Naar men weet legde sedert eenigen tijd drie dames hetzelfde examen te AlgiersLyon en Bor deaux af. Kort na de opening van het Parlement zal een wets ontwerp worden ingediend, tot wijziging van de bestaande wetgeving op het faillissement, en wel in dien zin, dat handelsrechtbanken in zoodanige gevallen zullen beslissen in plaats van de gewone rechters, wier hulp alleen by frau- duleuse bankroeten zal worden Ingeroepen. Er zal tevens eene wetgeving op het vervoer en verkeer langs de spoor- wegén in het leven worden geroepen. De bijbel met aanteekeningen van wijlen Proudhon zal binnen kort het licht zien. De overledene heeft gedu rende 27 jaren alle vrije oogenblikken aan het zamenstellen dier aanteekeniDgen besteed. Twee nieuwe plannen schijnen by Keizer Napoleon omtrent de in 1867 te houden algemeene tentoonstelling van nijverheid te bestaan. Het belangrijkste daarvan is dat, om de Vorsten van alle landen, wier producten op de ex positie zullen zijn vertegenwoordigd uit te noodigenom öf de opening of de sluiting hetgeen later zal worden uit gemaakt, te komen bijwonen. Een ander plan, dat reeds definitief vastgesteld schijnt te wezen, bestaat in de instel ling van een eereteeken voor hendie zich het meest zul len hebben onderscheiden. Dit teeken bestaat in een by van goud of zilver, op een blaauw geëmailleerd met sterren be zaaid veld. Het insigne zal aan een rood lint met blaauwe strepen worden gedragen en behalve den naam van Napo leon, als stichter, de woorden: //Arbeid en Genie" be vatten. Bij de geneeskundige school te Parijszal eene leer stoel worden opgerigt voor de ophthalmiatriede hoogleeraal die met het geven der lessen zal worden belastis de be roemde Duitsche oogheelkundige Dr. Liebreich. De geldnood in Stiermarken is ten hoogste geklom men. Uitgestrekte landgoederen worden voor een handvol

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2