Binn enlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan den lsten luit. C. J. de Bordes, van het 7de reg. int'., op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Wegens de voortzetting der behandeling van de staats- begrooting in de Tweede Kamer zullen de Ministers ook in de volgende week geen audiëntie verleenen. Mr. E. van Winterhoven ond-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en thans lid der Provinciale Staten van Limburg heeft in liet. dagblad van Zuid-Holland een brief doen plaatsenwaarin hij voor een stellige waarheid verklaart het bestaan van een brief bij de verkiezingen in Limburg, van 1864, houdende de woorden: //de Regering laat de wetsontwerpen los," (geteekend) Thorbecke. Vrijdag is te 's Gravenhage overleden den heer W. J. van Heynsbergen president der Kamer van Koophandel en fabrieken aldaar. Volgens een te Zwolle ontvangen telegram is het kind van Mevr. de wed. Pruimers overhandigd aan den voogd den heer Nieolaas Pruimers. De gouvernante, mejufvr. Schies3, heeft het naar Keulen gebragt, waar de heer Pruimers het heeft overgenomen. Te Zuid-Beijerland is op den 8sten November 11. een nieuw schoolgebouw ingewijd voor Christelijk Nationaal on derwijs waarbij de predikanten der Hervormde gemeente en der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente aldaar en van elders het woord hebben gevoerd. - In het Kerkelijk Weekblad leest men betreffende het beroep van Ds. Mosselmans te Groningen het volgende #De dag der eindstemming kwam: Mosselmans vereenigde 24 stemmen op zich; Lasonder slechts 21; twee orthodoxe leden hadden in blanco gestemd, 2 a 3 leden der Gronin ger partij hadden hun vaandel verlaten; de modernen juich ten de Groningers waren woedend. Deze woede gaf zich bij Ds. R. lucht in het dankgebedwaarmee de vergade ring uiteengaan moest. Maar nu werden onder dat gebed de modernen op hünne beurt woedendbegonnen te schui felen met de voeten, evenals men in de komedie doet ter afkeuring en toen de bidder daarentegen des te harder riep, stampten zij met hunne stoelen; waardoor dau eindelijk nie mand van het gebed iets meer verstond en de spreker ge noodzaakt werd Amen te zeggen. Maar nu kwam het groot ste alarm eerst aan. Dr. Jorissen protesteerde tegen zulke beleedigingenhem en zijn moderne partij aangedaan; de Groningers scholden hen voor kwajongens, die onder een gebed gespuis maakten, voor onheiligenwien niets meer, zelfs bet gebed niet, heilig was. Men stond in bijna twee gelijke hoopen als twee slagtvaardige legers tegen elkander over en zeer zeker zouden zij handgemeen zijn geworden hadden niet ten slotte fatsoen en beschaving over de harts- togten getriomfeerd." Beroepeu bij de Hervormde gemeenten te Hengelo Ds. C. J. Kraffc te Op- en Neder-Audel; te Halle de kandidaat G. H. ter Kui'le; te Maartensdijk de kandidaat W. Koelman. Beroepen bij de Remoustrantsclie gemeente te Zwam- rnerdam en Woerden Ds. H. L. Kruseman te Nieuwkoop en Zevenhoven. Beroepen bij.de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Broek op Langedijk Ds. J. W. de Lang te Wapenvelde, eu te Do. kerbrock en Haulerwijk de kan didaat G. Hemkes. Ds. W. J. Weijenberg te Werkendam heeft het beroep naar Baambrugge aangenomen. Mag Nijmegen zich beroemen op het bezit van een geneesheer die 5 0 jaren lang de geneeskundige practijk uit oefende en daarvoor met liet ridderkruis der orde van den Eikenkroon werd begiftigd - binnen Leiden valt aan ür. A. Haseoroek het hoogstzeldzaam voorrecht ten deeldat hij nog krachtig en gezond, altijd even helder van geest, op Zondag 2 6 November den dag mag beleven, waarop hij, 60 jaren geleden zich als geneesheer nederzette en nog steeds op 84jarigen Leftijd met lust. en met vrucht de ge neeskundige practijk uitoefent. Er zijn nog velen in leven en daaronder ook hij, die hem deze regelen wijdt, voor wien het onvergetelijk blijft dat zij aan hem als een geze gend middel in Gods hand het behoud van leven of het herstel uit zware ziekten te danken hebben. Siert hem geen ridderkruis, veel meer waarde heeft de dank van de door hem behandelde en geholpen zieken; veel meer eer schenkt de belangstelling van kunstgenooten vrienden en kennissen die niet gering zal zijn; - veel grooter versiering is, by de bewustheid voor de lijdende menschheid onder de lei ding Gods te zijn geweest ten zegen de onverwelkelijke kroon die we den geachten grijsaard toewenschen en na een wel doorgebragt leven en een kalm en hoopvol sterveu hem aan de andere zijde des grafs wacht. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden Zaturdag benoemdtot regent van het Minnehuis den heer H. C. Hartevelt, tot onderwijzers voor het vormend onder wijs aan hulponderwijzers en kweekelingen Dr. C. J. E. Bru- tel de la Rivière en Mr. H. Hartogh Heystot 2e hulp- onderwijzer der 3e klasse aan de openbare lagere school voor minvermogenden S. D. van der Blijen van de open bare lagere school N°. 1 voor onvermogenden J. Fontein, tot adsistent commiesportier bij de plaatselijke belastingen J. P. HemerikI. J. Brouwer en A. Oudshooruvoorts vastgesteld de raadsbesluiten tot heffing van 4 0 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigen dommen, 10 opcenten op de gebouwde eigendommen, en 5 0 opcenten op de hoofdsom der personele belasting alsmede ter beschikking over A van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 6 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 43 '9 middags te 1 2 uur 53°, 's namiddags tg 4 uur 51°. Maandag morgen 11. had op den spoorweg tusschen Antwerpen en Turnhout een ongeval plaats, dat de treu rigste gevolgen had kunnen hebben. De Précurseur geeft daarvan de volgende lezing, aan dat blad medegedeeld door iemand die zich op den trein bevondtt De trein had om streeks 8 ure des morgens het station Herenthals verlaten toen halfweg tusschen dat station en Poederlee het rad der locomotief brak en de machine nederstortte. De stoker werd op grooten afstand weggeslingerd en brak zijn been. De ma chinist van den Berg werd ter aarde geworpen. Inmiddels werkte de stoomkracht door en eene ontploffiing of het de railleren der wagens was te vreezen, toen van den Berg, zijn leven in de waagschaal stellende, op de locomotief sprong, de klep opende, het vuur uit het fornuis rukteen alzoo het gevaar deed ophouden. Van den Berg bekwam bjj deze moedige daad zware brandwonden en is naar Poederlee vervoerd. De reizigers hebben den weg tot dat station te voet moeten afleggen. Een speculant te Zurichdie eene hoeveelheid gekoch- ten wijn op den bepaalden dag betalen moest, doch het geld daartoe niet had kunnen beschikbaar krijgen plaatste dien dag voor de deur zijner woning een groot bord waarop te lezen stondHier heerscht de cholera." De schuldei- sciiers, boeren uit den omtrek, verschenen voor het huis, zagen het bord, waagden het., uit vrees voor de cholera, niet den drempel te overschrijden en trokken af. Den vol genden dag was het bord weggenomen, - Door de correctionele rechtbank van de Seine is een publieke vrouw veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens misbruik te hebben gemaakt van de hartstogten en zwakheden van een minderjarige. In den tijd van een jaar had deze lichtmis een som van 160,000 francs aan haar te koste gelegd, o.a. 30,000 francs voor juweelen, 45,000 francs voor meubeleD 10,000 francs voor paarden en rij tuigen en 8500 francs voor pendules en bronswerken. Op eene der vertakkingen van den North British spoorweg, nabij Roxburgh, heeft Zaturdag 11. weder eene botsing plaats gehad, en wel tusschen een expres- en eene goederentrein. Vijftien passagiers zijn daarbij min of meer ernstig gewond hoewel men gelukkig bij geen hunner voor een noodlottigen afloop bevreesd behoeft te zijn. Pater Hyacinthe zal den 3den December te Parijs zijne predikatiën in de kerk van Nölre Dame weer beginnen en een zestal voordragten houden over de zedeleer, die afge scheiden en onafhankelijk is van alle godsdienstige begrippen, De Oostenrijksche leening, waarvoor de inschrijving

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2