N°. 1771. Vrijdag 24 November. A0. 18 De plaatselijke begrooting voor 186S, LEIDSCH DAE It LAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentièn, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 a. 41 m.; 3 u„ 37 m.; 8 a. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 43 m.; 11 u. 48 m.; 2 u. 42 ca.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dairm, uitgezonderd des Zondags, 5 u.j vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. eu te 10 u. 50 m.;'s uaraiddaga te 3 u. 85 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en -3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iodisoha Landpoit. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkz-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.ar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Bargem.i"rter en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdageigks te 10 uur. - President der Cuatmtssie van Fabricage des Zaturdags van 111 our. - Bureau der Plaattelijk* Secretarie is open dagelijks van 104 uur, - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente Architect is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en vaa 4—7 uur; der Ia- en Uitgaande Rechten en Acoijntea dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, M.andag, Uijgsuag, Woensdag uu Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uur. VII. Wij willen niet in bijzonderheden treden over de beraad slagingen, die omtrent onderscheidene artikelen zijn gevoerd. De Gemeenteraad is zeer billijk gezind ten aanzien der ver hooging van de bezoldiging van enkele ambtenaren die zulks hadden gevraagd, ofschoon de Commissie van Financiën zich sterk hield aan haar beginselom hier eu daar zooveel af te trekken als het de uitgaven betrofof te verhoogen als het de inkomsten gold, zoodat ten slotte minder belasting zou worden geheven dan by de ontwerp-begrooting door het collegie van dagelijksch bestuur was voorgesteld. Het totaal cijfer der begrooting werd daardoor wel 20,000 lager, maar als het plan tot verbetering van den toegang tot de gemeente aan de Bynsburgsche poort niet was afgestemd, zou dat cijfer 13,000 hooger zyn geweest en het verschil niet zoo groot. En ofschoon nu door het uittrekken van het deel der opbrengst van de personele belasting over 12 maanden de hoofdelyke omslag van f 80,000 is ver minderd tot 6 2,5 0 0 en de 75 opcenten op de personele belasting tot 5 0, toch zou de Gemeenteraad verpligt zijn geweest nog 10,000 meer te heffen of die som uit de 3tads-Bank van Leening te ligteuals het bedoelde plan in plaats van afgestemd was aangenomen. De daarover ge houden beraadslagingen gaven ons den indruk, dat dit plan niet in een helder en zuiver licht was geplaatst. Het is vol komen waar, wat de heer Tollens opmerkte dat de memorie ran toelichting te weinig en te veel behelsde: - te weinig, >mdat voor eene grondige beslissing de zaak niet voldoende vas toegelicht- te veelomdat voor beslist gehouden verdwat eerst nog beslist moest worden. De naauwe be- rekking, waarin de 10,000, waarop de kosten van het ilan werden geraamd, stond tot de ligting van 10,000 f kapitaalsvermindering van de Stads-Bank van Leening laakte de beslissing ook moeijelyker, zoodat eigenlijk de eslissing, ten slotte met ééne stem doorgegaan niet geheel aiver was en men later daarop zal moeten terugkomen, wil men niet aau den hoofdingang der stad behouden een brug met 3 2 bindten tydelyk geschoord. De geheele vernieuwing van de brug staat in het naauwst verband met de poort en wanneer we kalm eu onpartijdig de daarover gehouden beraadslagingen lezenis het zeer duidelijkdat eene groote meerderheid zich vóór de slooping zou hebben verklaard bij aldien het financieel bezwaar, om de f 10,(100 te vinden uit de kas der Stads-Bank van Leening, was opgelost door de aanwijzing van een ander middel tot dekking. En zoo komen we tot de hoofdgrief, die bij ons tegen de ontwerp-begrooting bestond en tegen de vastgestelde is blijven bestaan, ofschoon de Commissie van Financien zeer geneigd scheen die weg te nemen. Wij willen ons gevoelen duidelyk uiteen zetten en den invloed aanwijzen, die het op de begrooting en het te herziene belastingstelsel zou heb ben gemaakt. 't Is in den laatsten tijd regel geworden om het bedrag der batige sloten van de rekening een bestemming te geven waar van het publiek uiets weet en menig raadslid zich geen juist begrip vormt. Wie kan uit het verslag der raadszitting vaa 27 Julij 1865 opmaken, dat de aanzienlijke som van 69,403,52s of het geheele baiig slot van 1864 wordt ge bruikt voor het bouwen van een hoogere burgerschool? Wie zal Diet tot bet denkbeeld komendat het overschrijven van dat geheele slot veronderstelt, dat bet ook geheel en nog veel meer misschien voor die uitgaaf zal worden gebruikt? De latere gehouden openbare aanbesteding heeft bewezen, dat van die som meer dan één vierde zal overschieten als de dienst van 186 5 is afgesloten en de rekening ingediend. De toevoeging van die uitgaaf en van het miiidel tot dek king, geschied, overeenkomstig art. 213 der gemeentewet, was derhalve onjuist en had tengevolge dat in plaats van 14 a 15,000, art. 1 der begrooting voor 1866 tot nihil werd uitgetrokken, waardoor natuurlijk die begrooting werd bezwaard. Wat was regelmatiger en meer doeltreffend dan op de dienst van 186 5 zooveel mogelyk uitgaven te bren gen, die het dienstjaar 1866 konden ontlasten, 't zij tot

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1