Buitenlandsch Nieuws. .De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft de ontwerp verordening tot heffing eener eigen directe belasting over het jaar 1866 aangenomen en vastgesteld. In den Koninklijken Franscben Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera comique les Diamans de la Couronuevoorafgegaan door de vaudeville une Allumette entre deux feux. Op het door den gemeenteraad van 's Hertogenbosch aan het Dep. van Oorlog gedaan aanzoekom in vredestijd binnen deze vesting geen buskruid te doen bergen is door Z. E. den Minister aan den raad te kennen gegeven, dat Z. E. in persoon zal komen om te onderzoeken of de mogelijkheid bestaat om ter plaatsing van het buskruid bui ten de vesting, aan dat verzoek te kuuneD voldoen. Maandag 11. vierde Dr. P. Bosscha het gouden eeuw feest van zijn betrekking als hoogleeraar in de Latijnsche en Grieksche taal aan het stedelijk athenaeum te Deventer. Bij monde van den reetor-magnificus Prof. J. van Vloten, ontving hij de gelukwenschen zijner ambtgenooten die allen tegenwoordig warenj en bij monde van Mr. H. W. Jordens de hulde van HH. Curatoren terwijl namens zijn oud-leer lingen hem een prachtige voltaire werd aangeboden. De Volksoverlevering zegt, dat eenige zeer oude olijf- boomendie nog heden ten dage op den Olijfberg nabij Jeruzalem gevonden worden dezelfde zouden zijn die er ten tijde van Jezus stonden. In een kleine bijdrage in het A1-. bum der Natuur wordt door Prof. H, C. van Hall aange toond, dat dit geene onmogelijkheid is; eenige der thans nog op den Olijfberg aanwezige olijf boomen zijn zoo dik, dat als men den jaarlijkschen wasdom dezer boomendie zeer. langzaam groeijen op een halve streep stelt, zij wel 2000 jaren oud kunnen zijn. Aan die volksoverlevering wordt ook een merkwaardige geschiedkundige grondslag gegeven door de omstandigheid, dat in Turkije voor eiken olijfboom, die aldaar bestondtijdens het Rijk door de Muzelmannen veroverd werd (145 3 na C.), één medin aan de schatkist, betaald wordt en op Jen Olijfberg 8 zeer oude boomen zijn, van welke die belasting geheven wordt. Er is sprake van eene vernietiging der onlangs door den kerkeraad te Groningen uitgebragte beroeping op den heer Mosselmans, als predikant bij de Hervormde gemeente aldaar, omdat bij de berekening van het getal uitgebragte stemmen voor de keuze van een predikant, de mede in de bus gevonden blanco-stembriefjes, niet zijn geteld, terwijl dit, om de keuze wettig te doen zijn, overeenkomstig eene deswege bestaande bepaling, wel had moeten geschieden. Waren bij de berekening van het getal uitgebragte stemmen de twee blanco-briefjes ook in aanmerking gekomen, dan zou de uu beroepene de volstrekte meerderheid niet hebben gehad en eene herstemming hebben moeten volgen. De wijze, waarop de zaak nu behandeld is, wordt, naar 't gevoelen van sommigen gerekend op de stemming van invloed te zijn geweest, zoodat eene nieuwe beroeping er wel een3 het gevolg van zou kunnen worden - Maandag 11. is door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam, de vol gende alphabetisch gestelde nominatie uitgebragt ter ver vulling der vacature van een predikautsplaatsveroorzaakt door het overlijden van deu Wel-Eerw. heer E. B. Swalue. Zestal: Ds. J. Cramer, theol. doet. en pred. te Charlois Ds. N. H. de Graaf, pred. te Rotterdam B. ter Haar Bz., pred. te Nijmegen; G. A. Hoog, pred. te Haarlem; P. H. Hugenholtz Jr., pred. te Leeuwarden; F. Rauwenhoft', theol. doet. en pred. Je Rotterdam. Bij de aanbesteding Dingsdag aan het Departement van Marine plaats gehad is de levering van 12 90 stuks wollen dekens aangenomen door de firma H. J. van Wensen alhier voor de som van f 4,24 per stuk. De leden van de tweede Sectie dei Leidsche Afdee- deeling van de Vereeniging het Metalen Kruis hebben uit achting jegens hun Voorzitter A. Holtz hem een fraaijen zilveren snuifdoosmei het Metalen Kruis en een toepasse lijke inscriplie op den deksel versierd ten geschenke gegeveu. Een schip met staande mast passeerde dezen middag de brug van de Watersteeg naar de Hooigracht. De brug- geman met zijn vrouw namen de dienst waar, en toen de touwen bleven haken liet de vrouw de klap los en verwondde daardoor de schippersvrouw op eene hevige wijze. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 6 uur 50°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Woensdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 46", 's middags te 1 2 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 52°. Te Aleppo is de cholera geheel verdwenen. In Me- sopotamie daarentegen heerscht die ziekte op vreeselijke wijze; te Orfa b. v. werden voor eenige dagen 150 a 200 inwo ners per dag door de cholera weggerukt. De Staats commissie, die voor eenige weken in En geland benoemd is voor de zaak van den vee-typhusheeft dezer dagen een zeer uitgebreid rapport over die ziekte en hetgeen daarmede in verband staat opgemaakt. Ten aanzien van de te nemen maatregelen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan wordt in dit stuk als het gevoelen der meer derheid van de commissie opgegevendat alle vervoer van vee in geheel dit rijk volstrektelijk verboden behoort te worden. Dit advies, (hetwelk in strijd is met het gevoelen van .de uit vier leden bestaande minderheid der commissie) heeft eene algemeene opschudding teweeggebragt en aanstonds zoowel bij het publiekals bij de veehouders en veehande laarseen hefligen tegenstand ontmoet, Eene talrijke bezen ding van voorname landbouwers en veehouders in Oost- en West-Essexaan haar hoofd hebbende den graaf van Chichester en uit verscheidene parlements-leden bestaande, heeft met den Minister van Binnenlandsche Zaken een onderhoud gehad ter behandeling van deze zaak. De uitslag van dit onderhoud is tot dusver niet bekendmaar men vleit zichdat het gouvernement den raad van de meer derheid der commissie niet zal opvolgeu. In deze verwach ting wordt men versterkt door hetgeen het Ministeriele or gaan over die zaak zegt. Dat blad namelijk verklaart, dat het aangeprezen algemeene en volstrekte verbod vaD vervoer van vee onuitvoerlijk is en ook, indien het uitvoerlijk was, gewis niet doeltreffend zou zijn, omdat de smetstof van het eene rund op het andere overgaatmaar evenzeer door men- schendieren en allerhande voorwerpen die met het zieke vee in aanraking geweest zijn ja ook enkel door de lucht, wordt overgeplant. Het genoemde blad meent, dat men in deze zaak een middenweg tusschen geheele vryheid en vol strekt verbod behoort te kiezen en dat men bij het nemen van maatregelen tegen de verspreiding der ziekte bij voor keur tot dezulke moet overhellendie gelegenheid geven tot het ontdekken van eene gepaste geneeswijzevermits het meer en meer blijktdat de ziekte genezen kan worden. Den 27sten dezer zal te Parijs, WeenenLonden, Amsterdam, Berlijn en Frankfort de inschrijving voor de nieuwe Oostenrijksche leening worden geopend. De coupons zullen in dezelfde steden betaalbaar zijn. De gemeenteraad van Posada, in Italië, heeft beslo ten aan de haven dier stad den naam van Garibaldi te ge ven ter herinnering aan een bezoek dezer dagen door den beroemden generaal aan die stad gebragt, terwijl hij zich op de jagt bevond. Omtrent den aanslag op het leven van den Taikoen wordt in de Japansche berigten het volgende medegedeeld: In de marschroute der armee van Jeddo naar Osacca had de Taikoen bepaalddat hij in het district Oomi den nacht zou doorbrengen in het kasteel Dzezeeen burgt der voor vaders van Prins Hondha-Shushen-Notho. Terwijl nu de Tai koen des avonds de troepen in een nabijgelegen dorp liet halt houden en aldaar eenige oogenblikken uitrusttestond er eensklaps een vreemdeling onaangemeld voor hem en bleef in gebogen houding voor hem staan. De Taikoenverwon derd over deze schending van het hofgebruikvroeg wie hij was en wat hij verlangde. De man gaf hierop ten ant woord, dat hij een der onderhoorigen van Prins Hondha was en dat hij op last van een der bevelhebbers in den burgt behulpzaam had moeten zijn aan de ondermijning van het voor den Taikoen bestemde slaapvertrekten einde dat ge deelte van het gebouw dien nacht in de lucht te doen sprin gen. Naar zijn zeggen scheen die aanslag door den bevel hebber te zijn ondernomen buiteu voorkennis van Prins Hondha, die zich op dat oogenblik in Keizerlijke dienst te Jeddo be vond. Daarom achtte bij zich te meer verpligt den Taikoen te waarschuwen, opdat de Prins niet onregtvaardig van het

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2