N°. 1770. Donderdag 23 November. An. 18 Binnenlandsch Nieuws. LEIDlSCU DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m,; 6 n. 6 m.; 9 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 in.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige da^en, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtiagea aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u, 35 m. javonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 8 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpo»t. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. 8poorv»eg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op un bepaalde tijden. - BurgeiuJ'iter ex W-ethoudersMaandag en üouderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie vax Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 's morgens 12 1 nur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsendagelijks van 82 uur en van 4>7 uur, der in- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag. Diugsdag, Woensdag eu Donderdag van 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9uur. Z. M. heeft C. de Groot, laatstelijk hoofding., chef der afd. mijnwezen bij de dir. der burgerl. openb. werken in Nederl.-Indië, thans met verlof hier te lande, op verz. eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. Men verneemt dat de Fransche regering den heer P. H. B. Motké, hoofdambtenaar bij het Departement van Financiën te 's GravenhagewegeBS het sluiten van het in ternationaal 9uikertractaattot officier van het Legioen van Eer heeft benoemd. In het Venloos Weekblad deelt de heer Leopold Haff- mans den volgenden brief van den heer Betz aan den heer van der Maesen de Sombreö' mede; Amice; 'sHage, 4 Mei 1864. //Nagenoeg te gelijk met uwen brief ontving ik er een van Pijls die ook natuurlyk nagenoeg dezelfde onderwerpen behandelde waarover gij mij schreeft. Ik heb den brief van Pijls beantwoord en haast mij om het ook den uwen te doen. Met u hoop ik dat, nu de verkiezingsstrijd op een zui ver terrein is gebragt, de liberale beginselen in Limburg zullen zegevieren. Pijls verzoekt mij dringend om de wet op de bieren for meel in te trekkenmaar gij gevoelt dat zoo iets onmoge lijk is in den stand waarin de zaak zich thans bij de Ka mer bevindt. Gaarne had ik gezien dat men de wet niet hadde onderzocht. De Kamer had echter zoo weinig werk dat men gretig alles aangreep om wat te rekken; en nu het ontwerp is onderzochtzou het toch waarlijk geen houding hebben bet ontwerp in te trekken zoo lang er geen verslag is. Zoodanig verslag alleen kan de intrekking motiveren. Daarenboven, als ik de bieren had ingetrokken, zou men uit de verschillende wyze van handelen geen onderscheidene gevolgtrekkingen hebben afgeleid Gij weet dat ik reeds sedert eenigen tijd tot het besluit was gekomen de bieren niet te behandelen. Dat besluit was het gevolgniet van het geschreeuw dat men er tegen aanhief, maar van de overtuiging, die gij en anderen bij mij hadt weten te vesti gen, dat de wet, zoo als zij daar ligt, werkelijk nadeelig was voor de kleine brouwerijen. Limburg heeft dus van die hierwet niets te vreezen terwijl zooals gij weet met het eind van de zitting alle ontwerpen van zelf zijn ingetrokken. Ook de grondbelasting laat ik rusten en dat is grooten- deels uwe schuld. Als collega hebt gij reeds de behandeling van dit ontwerp weten tegen te houden. En toen wij u zoo noode zagen vertrekkenheb ik udank ook aan de loyale houding van uwe afgevaardigden in de beide kamersde toezegging gedaan dat ik de groudbelasting zou laten rus ten als de houding van Limburg het mij niet onmogelijk maakt. Ik heb woord gehouden tot dat de verkiezing van Roermond mij als het ware zedelijk dwong om het antwoord op het verslag in te zenden. Dat antwoord een zeer uit voerig 9tuk, lag reeds sedert geruimen tijd gereed en het is alleen toe te schrijven aan de persoonlijke tusschenkomst van u en van Pijls, dat ik van die inzending heb afgezien. Ik zal er niets meer over zeggen dan alleen dat ik hoop dat men in Limburg zal begrijpen dat deze handelwijze niet het gevolg is van de houding der oppositie aldaar, maar enkel en alleen van de intercessie der vriendeD van het mi nisterie. Gj die mij kent, weet dat een oppositieals helaas tot nu toe in uwe provincie wordt gevoerd, op mij een ge heel tegenovergestelde uitwerking heeft als men daarmede schynt te beoogen. Aan den directeur der belastingen laat ik scbryven om vooral met de meest mogelijke gematigdheid is te werk te gaan en de kleine overtredingen door de vingers te zien vooral met het oog op een nieuwe wet op het personeel is het wenschelijk de zaken zoo veel mogelijk in statu quo te la ten. Die overdreven ijver der ambtenaren heeft mij al mee- nig verdrietig oogenblik gekost. Het verslag omtrent de wetop het personeel wordt ge drukt; zoodra ik het heb zal ik antwoorden enkel met het doel om het nieuwe belastingplan in de hoofdtrekken be kend te maken. Ik zend u dan de beloofde cijfers. Men zal dan in Limburg ziendat de Minister van Financiën het zoo kwaad nog niet meent en dat zij door de nieuwe regeling der belastingen oneindig meer bevoordeeld worden dan zij ooit nadeel hadden kunnen lijden door de grondbelasting en de bieren. De Kamer zal hoogst waarschijnlijk niet lang meer bijeen zijn. Tegen Pinkster gaat zij heen en komt dan naar ik hoor, niet meer terug. Met het verslag op de bie- reu zal men zich niet haasten en misschien blijft het geheel achterwege omdat men voldoende mijne inzigten kent; althans ik verberg die niet. (Get.) BETZ.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1