Buiteniandsch Nieuws. De heer Wintgeus wijst op het verslag van de vergade ring der Pro'v. Staten van Limburg va» 8 November, waarin de heer Wintershoven is opgestaan en gezegd heeft dat het zeker is, dat er brieven bestaan, geteekend door den heer 'Thorbecke en den heer Betzdie. door leden der Prov. Staten gezien zijn en waarin beloofd is, dat de wet nopens de grondbelasting in Limburg niet weder zou worden ingediend. Als dat geschiedt en als men inziet stukken en couranten heden aan de leden rondgedeeld waarin als eei.e daadzaak wordt opgegeven dat de heer Thorbecke heeft geschreven aan den heer v. d. Maesen dat de rege ring het wets ontwerp nopens de grondbelasting loslaaten dat dit verspreid is door den ganschen omtrek, - dan kan men niet zeggen dat er van geruchten sprake is. De Minister van Binnenl. Zaken zegt daartegen staat j over mijne stellige ontkeutenisZaturdag in deze Kamer afgelegd, zoodat het niemand vrij staat dergelijke kwaad aardige, boosaardige geruchten hier te "brenger., en er den Minister of de Kamer over lastig te vallen. De heer v. d. Maesen bevestigtdat de heer Thorbecke nooit eene belofte gedaan heeftom het bedoelde ontwerp niet meer in te dienen. Dat vermoeden kan op niets anders dan op een gerucht berusten. Hij heeft, zich nooit kunnen beroepen op de belofte van den Min. van Binnenl. Zaken. Dat gerucht kan alleen ontstaan zijn uit eene conversatie die een ander doel had En wat nu den anderen brief be treft zoo betreurt hij dat et misbruik van vertrouwen is gemaakt, en dat de brief is kunnen gepubliceerd worden buiten ziju weten en achter hem om. Hiermede is dit incident afgeloopen. In de zitting der Tweede Kamer van heden Dingsdag is op art. 74 (toetigt op landsgebouwen), door den heer van Bosse een amendement voorgesteld om de som van 14300 met 4300 te verminderen, zijnde het bedrag voor de instelling eener bouwcommissie, welk amt-rdement met 41 tegen 2 5 stemmen is aangenomen. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Hage stond Maandag terecht de persoon die beschuldigd wordt van op SO October IT. uit dn stalin gebruik van de heeren Mr. M. H. Godefroi en Laoclry, in de Koediefstraat aldaardoor middel van inklimming een brutalen diefstal van kleeding- stukken te- hebben gepleegd De kleedingstukken ter terecht zitting aanwezig bestonden in 7 jassen, een rok met ver gulden knoopen4 broeken2 vesten1 paar slopkousen en een zwarten zijden das alles toebehoorende aan de koet siers van genoemde heeren. De besch. bekende den hem te last gelegden diefstal te hebben gepleegdalsmede dat hij die goederen te Leiden had verkocht. Het O. M. bij monde ■van den subst.-officier Mr. Raedt van Oldenbarneveld requi- reerde schuldig verklaring aan dien diefstal, door middel v-an •inklimming op een plaats die niet ter bewoning dient en met geen bewoonbaarhuis gelijk gesteld kan worden en veroordeeld tor gevangenisstraf van 2. jaren. Jammer, dat er zulke schromelijke vergissingen kun nen plaats hebben en waarbij de justitie in hare gewone bemoeialligheid maar altijd het hoogste woord heeft, zonder eens aan een rechtmatig verlangen van een of anderen be langhebbende toe te geven, die bet zoo goed voor had. Zoo was eene Geldersche deern, (wel niet van de eerste jeugd, daar zij 4 7 zomers telde) op de niet onlogische gevolgtrek king gekomen, dat trouwe dienst en warme ijver in de waarneming der belangen van hare meesters wel wat meer vergolden moesten worden dan .met bet gebruikelijk loon. EIIp eavait ce qu'elle .valait, En die logica voortzettende, begreep zij dat loutere vergeetachtigheid van hare meesters Tud verzuimd datgene te doen wat ehoogere pligten" im mers naar hare schatting, schenen voor te schrijven. Dat dus de dood dier meesters die pligtvervulling kwam storen was geen reden om haar. te onttrekken wat haar toekwam. Zeker, van hare zaak /•/verzon" zij (zegt de justitie) een paar verbindtenissenroet den //valschen" naam baars meesters geteekend, cm aan haar door de erven te doen uitkeeren zoo dadelijk als jaarlijks, zekere niet te versmaden sommet jes en die verbindtenissen werden zeer ooiileelkundig in den .inventaris gestoken als nagelaten ac.ten. Wat kwaad? Hier was kennelijk een verzuim begaan, dat herstel vor derde,..en njeroand wist beter, dan dat herstel billijk en rechtmatig was. Maar rog eens, blind als de justitie is, heeft het Geldersche hof de logische trouwe dienst meidjufvrouw H. Pluigers, vermeend te moeteu schuldig verklaren aan valschheid in twee onderhandsche geschriften, door het uamaken van handteekeningen en het versieren van verbindtenissen en aan het des bewust gebruik maken dier valsche stukken en deswege te veroordeelen tot tuchthuis straf van zes achtereenvolgende jaren twee geldboeten elk van 5 0 en de kosten. Mogt zij die niet kannen betalen, en daarin bad de justitie wijsselijk geoordeeld daar zij nu op de uitkeeringen niet meer kon rekenen dan mogt zij het door haar verschuldigde, afdoen met nog zes dagen rust in een der verblijven die daartoe zeer doelmatig zijn ingerigt, Het schijnt, niettemin, dat jufvrouw Pluigers toch nog zoo zeker ir- van haar goed recht, dat zij het niet eens noodig i heeft geacht hare voorziening in cassatie tegen zulk een exorbitant streng rechterlijk vonnis door een of ander mid del nader toe te lichten. Zg acht een vernietiging van 's rech ters uitspraak waarschijnlijk zoo zeker, dat zij vol vertrou wen een definitief oordeel van den Hoogen Raad heeft over gelaten. Toch gaf de heer advocaat-generaal Romer zich zeer bescheiden de vrijheid om in logica met de brave meid te "Verschillen. Hij meende, dat er geene termen tot cassatie bestondeD, en concludeerde mitsdien tot verwerping. De uit spraak is bepaald op 28 November. In de constituerende vergadering voor de beide Israë litische kerkgenootschappen in Nederland van 19 Novem ber zijn de beraadslagingen voortgezet. De vergadering heeft in de meeste gevallen bij het algemeen reglement volhard, gehandhaafd de bemoeijing omtrent de kerkelijke inzegening van huwelijken, de kerkelijke besnigdenishel godgeleerd onderwijs en de seminariain het godsdienst-onderwgs is de bemoeijing der geestelijkheid eenigzins gewijzigd. De reis- kosten der leden van de centrale verg. worden uit de al- gemeene kas bestreden. - Wegens de veranderingen in het algemeene reglement is besloten om niet meer vooraf de kerkeraden van de hoofdkiesdistricten te moeten hooren - Het pensioen der ambtenaren van de hoofd-commissie tot de zaken der Israëlitische kerkgenootschappen is behouden, Het reglement zal nu gewijzigd den Koning ingezonden worden Zondag avond hield Ds. Y. P. G. Westhoff zijne in- trée-rede bij de Hersteld Evang. Luth. gemeeDte te Amster dam. De leeraar had tot tekst gekozen .- 2 Cor. 4? 5. Wam wij prediken Diet ons zeiven, maar Jezus Christus, dat Hij de Heer is, maar wij uwe knechten zijn om Jezus wil, Voornamelijk wees hij daarbij op de verbroedering tusschen de beide afdeelingen der Luthersche kerk hier te lande, waarvan ook hij een voorstander is. Tot zijn groot genoe gen merkte hij aanhad de Evang. Luth. kerkeraad aan de uitnoodigingom eene deputatie uitdien raad af te vaar digen ter bijwoning dezer plegtigheid, gehoor gegeven. Eene zeer talrijke schare woonde de plegtigheid bij. Door den heer L. Maagh Costerus, emeritus-predi kant van Noord-Scharwoude, dezen zomer te Hoorn over leden, zijn ƒ1600 aan onderscheidene liefdadige instellingen daar en elders vermaakt, benevens aan de Hervormde ge meente aldaareen huiserf eu tuinten behoeve van een der dienstdoende predikanten. Te Koudekerke (Zeeland) is beroepen Ds. C. de Wilde, pred. te 's Heer Abts- en Sinoutskerke. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 48', te 10 uur 48°. Dingsdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 47°, 's middags te 1 2 uur 52c, 's namiddags te 4 uur 50°. De Prins van Wallis heeft 100 geschonken aan de maatschappij van veeassurantie tegen de runderpest in Norfolk. Dit voorbeeld vond onmiddelijk navolging, zoodat er binnen een paar dagen voor dat fonds reeds 6000 aan giften is ingekomen. Uit Lemberg wordt gemeld, dat bij gelegenheid van verkiezingen van leden van den landdag zoodanige rustver storingen zgn voorgevallendat de militaire magt de strij denden met geweld uiteen heeft moeten jagen. De aanlei- dende oorzaak daartoe was deze: De Polen stemden voor I Goluchowskide Ruthenen en Israëlieten voor Rodakowski; 1 van woorden kwam men tot daden en weldra ontstond voor

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2