Buitenlandsch Nieuws. afgegeven door deu burgemeester van de plaats, waar het vee wordt ingeladeu. Het vee moet worden ingeladen onder poïitietoezigt en over de lijn gevoerd in geplombeerde bees tenwagens. Te Rotterdam moeten de wagens onder poïitie toezigt worden ontzegeld, het vee uit de wagens gelaten en onmiddellijk in de vaartuigen naar Engeland bestemd overgeladen of inmiddels afgezonderd worden op plaatsen welke van gemeentewege zullen worden aangewezen. Binnen de lijn mag geen vee worden op- of afgeladen. Na ieder transport van vee moeten de wagens zorgvuldig worden ge reinigd met heet waterdaarna bestreken met chloorkalk. De theol. studenten te Utrecht hebben in eene ge houden vergadering beslotenbeleefdelijk aan professoren de wederinstelling der 3 graden zooals die vroeger waren voor 't kand. examen te verzoeken. - Nog is besloten, zoo uogelgk in vereeniging met de theol. studenten aan de jyerige hoogescholenaan de synode te vragendat het foponents-examen voortaan in tegenwoordigheid van theol. studenten moge plaats hebben. Uit Nijmegen schrijft men Met genoegen kunnen wij melden, dat door een inwoner dezer stad, bij zijn vertrek naar elders, eene aanzienlijke collectie voorwerpen is ge schonken aan de hoogere burgerschool binnen deze gemeente gevestigd en dat wel ten gebruike bij het onderwijs in de zoölogie aldaar. Woensdag morgen omstreeks vijf ure ontstond er brand in de kolfzaal van het gebouw aan de Lombardsteeg van den heer Kenp te Alkmaar. De vlammen namen zoo snel toedat ten half acht ure het uitgestrekte perceel in puin lag. Het kleinere zoogenaamde nieuwe gebouwdat tot het eigendom behoort, is ongedeerd gebleven, en eenige meu belen zijn gered. De neerstortende muren hebben aan het nabij- staande provenhuis nog al schade toegebragtoverigens is het aan de brandweer gelukt de belendende gebouwen te bewaren. Dingsdag morgen is de herberg //de Zweep," gelegen aaD den grindweg tusschen Beekbergen en Voorst, en toebe- hoorende aan F. van Schootentotaal afgebrand2 koebeesten en 1 geit zijn er mede bij omgekomen. Te. Harlingen trakteerde Zondagavond een jong mensch op sterken drankhij viel later in de Zoutsloot en werd dood opgehaald. Het proviuciaal kerkbestuur van Friesland heeft aan Ds. D. A. de Groot te Sneek op zijn verzoek eervol emeri taat verleend, integaan 1°. Junij 1866. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Ter Neuzen Ds. J. J. Gobius du Sart te Raamsdonk; te Oude- en Nieuwe Wetering Ds. J. Kraijenbelt te Baambrugge; te Loppersum Ds. J. J. Boerma te Kollum en te Delfsbaven Ds. H. C. Voor hoeve te Fijnaart. - Aangenomen door Ds. W. Mense te Voorthuizen het beroep naar Bodegraven en door Ds. A. Dekkers te Chaam dat naar Genemuiden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Garrelsweer Ds. D. K. Wielinga te 01- denhove; te Ferwerd Ds. I. F. ten Hoor te Stroobos en te Britzum Ds. J. R Kreulen te Halum. In een weekblad lezen wij over Dr. Pierson's woord aan zijne laatste gemeente het volgende //In dezen onzen tijd hebbeu de meeste menschen slechts meeningen en het getal van hendie een overtuiging heb ben is zeer geringvan daar dat menwanneer men zelf een overtuiging heeft en weet dat het veel strijds kostom tot helderheid en vastheid te geraken achting koestert voor de overtuiging van een ander, al moet men haar ten ern stigste bestrijden. In onze dagen staan de stoffelijke dingen op den voorgrondmateriële beginselen en behoeften be- heerschen de maatschappij; geld en genot voor eiken prijs is liet wachtwoord. Men kan naauwelijks gelooven dat iemand door anderen dan de meest aardsche beweegredenen bestierd wordt en zoekt daarom voor elke zedelijke daad naar stoffe lijke oorzaken. Wanneer nu Dr. Pierson voor ons komt met verklaringen die klaarblijkelijk een zedelijke strekking heb ben dan moet daaraan hulde gedaan worden, als een pro test tegen een in geld en genot verzonken geslacht. - Dr. Pierson schrijft met gemoedelijkheid jegens hen die van hem verschillen en hij aarzelt niet zijoe bezwaren tegen het ge drag zijner bondgenooten zijne geestverwanten bloot te leg- gen. Deze zeer aantrekkelijke hoedanigheden geven aan dit boekje een bijzondere aanlokkelijkheid en verhoogen zijn be. teekenis. Maar ze zijn dan ook een voldoende reden om bet gevaarlijke dat er achter schuilt uit een te zettenopdat men zich niet eenen zeer bitteren kern laat welgevallen omdat de schel zoo liefelijk aanlokkelijk is." Aangezien de heerschende veeziekte zich thans ook in de omstreken van Leiden heeft geopenbaard, hebben HH, Burgemeester en Wethouders besloten de wekelijksche bees tenmarkt tijdelyk opteheflfen. De 'Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij. dag des namiddags te 6 uur 4 8°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 6 uur 48°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 53c, 's namiddags te 4 uur 49', Blijkens eene officieële opgaaf zijn in de straten van Londen tusschen 1 April en 4 Nov. jl. niet minder dan 108 personen derwijze overreden, dat de dood er op volgde; het getal dergenen die met kwetsuren vrij kwamenis on eindig grooter. Een rechtsgeleerd Weekblad van Birmingham ver haalt dat een advocaat aldaar dezer dagen op een prachtig feestmaal genoodigd werd door een zijner kliënten gegeven uit vreugde over het winnen van zijn proces. Ofschoon de advocaat voor zijn conferentiënadviezen en pleidooijen rij kelijk betaald geworden was, vond hij echter goed omn» den afloop van dit feestmaal, nog een declaratie bij den gastheer in te leveren ten bedrage van 1,6,8 voor vacatie- aan tafel." Dit nam de kliënt euvel open hij stuurde een contrarekening aan den inhaligen advocaat van 3 voor ge leverde wijnen pastijen enz. De advocaat schreef hem in antwoorddat hij bereid was deze 3 te betalenonder korting vaD zijne vorderingmaar dat hij dan verpligt zou wezen een aanklagt tegen zijn gastheer bij den ontvanger der belastingen in te dienenwegens het verkoopen van wijnen en eetwaren, zonder als restaurateur gepatenteerd te zijn. De kliënt betaalde daarop de declaratie van den advocaat. De petroleumbronnen in Flintshirre leveren nu reeè zooveel olie, dat de aandeelhouders bereids 10 pCt. intresi 1 genieten. Uit Helsingfors wordt berigtdat het meerendeel der leerstoelen aan de universiteit aldaar niet kan bezet wordet), uithoofde van de bestaande moeijelykheid om bekwame mannen te vinden die tegelijkertijd de Finsche taal mag- tig zijn. Men verzekert dat de verzoening tusschen den Keizer en Prins Napoleon is tot stand gekomen en dat deze laatste de uitnoodiging heeft aangenomen om zich naar Compiègne te begeven. Hij zal in de volgende week herwaarts terugkeeren en met z\jn echtgenoot zich naar het Keizerlijk lustverblijf begeven tijdens het bezoek van den Koniug en de Koningin van Portugal. De Keizerin heeft Dingsdag 11. namens de bataillons van de nationale garde van Parijs een keurigen bloemen korf ten geschenke ontvangenzamengesteld uit witte le liën witte rozen primulae veris en anjelieren. Dit geschenk werd haar aangeboden ter gelegenheid van haar verjaardag. Wroensdag avond was er te Compiègne vuurwerk in het park. Donderdag en Zaturdag zouden er jagtpartijen plaats hebben en Vrijdag eene tooneelvoorstelling, bestaande in de opvoering van het nieuwe stukde familie Benoïton. In het Loretto-Ziekenhuis te Napels heeft zich een ge val voorgedaan, dat de aandacht der geneeskundigen ver dient. In dat gesticht werd den 22sten October jl. eene vrouw, Nuncia Siniscalchi genaamd, als choleralijderes op- genomeoen op dringend verlangen van haren man werd het dezen vergund zijne vrouw op te passen. De vrouw had een kind van zes maanden dat zij tweemaal daags zoogde, en om 's nachts van de overvloedige melk bevrijd te wor den werd een hondje aan hare borst gelegd doch dit diertje stierf reeds den 27sten October. De maö, die zich gedu rende vier dagen geen rust gegund had, wilde zijne vrouw niet zien lijdenen besloot zelf de overvloedige melk uit te zuigen, maar den 28sten werd ook hij ziek en den 29sten stierf hij. De arme weduwe herstelde van de cholera en vernam eerst later het ongeluk dat haar getroffen bad.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2