N°. 1760. Zalurdag 11 November. \o. 186 Binnenlandsch Nieuws. ILEIDSOH MS®LAI Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodfcerigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 4L m.; 3 u. 37 in.; 8 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige ia^en, uitgexonJerd des Zondaas, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2} u. 's nam. de overige dagen '«namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s uamiddugs te 8 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpoxt. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijTelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegreaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Buryemfiter en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 mui. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II2 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arehiteet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dadelijks van 32 uur en van 4-7 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Muandag Di igsdag, WoonaJag en Donderdag van U9 u,r. van Zege!, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster van 9 4 uur. De Koninklijke familie zal heden avond tegen zeven ure van het Loo in de residentie terugkeeren. De Minister van Finantiën heeft het kantoor der di recte belastingen en aceijnsen te Akkrum c. a. ingedeeld in de vijfde klasse. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres aangeboden door verschillende zeepzieders te Haarlem waarbij zij dringend de afschaffing van den accijns op de zeep verzoeken. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Robert le diable. De provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in de vergadering van Woensdag in behandeling genomen de ontwerp-reglementen voor de hoogheemraadschappen van Voorne en Putten, en na gehouden beraadslagingen art. 1 met 45 te gen 20 stemmen verworpen. - Donderdag is beraadslaagd over het verleenen eener bijdrage van f 200,000 uit de provin ciale fondsen voor den aanleg van den zoogenaamden Merwe- en Waal-Spoorweg, en de conclusie der commissie aange nomen om de zaak in overweging te houden en inmiddels nadere inlichtingen te vragen. De verder aan de orde ge stelde onderwerpen afgedaan zijnde, is de vergadering in naam des Koning gesloten. De Provinciale Staten van Gelderland hebben tot bui tengewoon lid van bet collegie van Gedeputeerde Staten ver kozen Mr. I. H. G. Boissevain. De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten weder een bedrag van f 30,000 uit de in de gemeentekas ledig liggende gelden tegen 6 pCt. rente in prolongatie te geven. Door den Amsterdamschen Gemeenteraad is besloten de voorgestelde nieuwe verordening op de invordering en heffing der directe belastingen niet te behandelenop grond dat men in een overgangstijdperk verkeert. De bestaande verordening zal in stand blijven. Te Amsterdam hebben zich de leden van de boekdruk- kersvereeniging //Boekdrukkunst" tot hunne patroons gewend met, een adreswaarin deze worden verzochtdat zij den toe stand van de typographen meer in overeenstemming brengen met hunne behoeften en de eer van hun vak, -—Aan de Middelburgsche Courant wordt het volgende geschreven tt De heer Rosensteinprivaat-docent aan de hoogeschool te Berlynis tot hoogleeraar in de cliniek aan de univer siteit te Groningen benoemd. Weliigt zal dit bij velen groote bevreemding wekken. Buiten twijfel dient het dan ook te worden afgekeurd, als een vreemdeling boven een burger van Nederland getrokken wordt. Maar dit is hier niet ge schied. Het onderwijs in de cliniek kwijnt in ons Vader land. Wij, Nederlanders, kunnen slechts twee namen ver melden welke in zaken van cliniek gezag hebben. Het zijn de namen van Dr. Gobée en Dr. Gildemeesterbeiden ge- neesheeren te Amsterdam. Dr. Gobée is reeds bejaard en zou den post van hoogleeraar op zijn leeftijd niet meer wen- schen te aanvaarden. Dr. Gildemeester is toen met Dr. Ro senstein door curatoren dezer hoogeschool op de voordragt geplaatst; zelfs werd Dr. Gildemeester in de eerste plaats genomineerd. Maar deze heeft verzocht niet in aanmerking te komen voor het hoogleeraarsambt in Groningen. Hij was niet geneigd zijne uitgestrekte practijk te laten varen. Zoo laat het zich zeer goed verklarendat een buitenlander is aangesteld geworden. En wat hier alles afdoet: Dr. Rosen stein staat hoog aangeschreven bij Europa's grootsten patho loog, prof. Virchowbij den beroemden operateur prof. von Langenbeckbij prof. Traube enz. De nieuw benoemde hoog leeraar heeft te Koningsberg gestudeerd en is vervolgens eenige jaren in het uitgebreide ziekenhuis te Dantzig werk zaam geweest. Hij heeft zich een naam verworven door zijne uitmuntende opstellen in het tijdschrift van Virchow en zijn groot werk over de ziekte der nieren. Zijne vrije voordragt wordt iloor de studenten te Berlijn zeer geroemd, zijne colle- gies worden druk bezocht. Hij is een man in den bloei des levens, circa 35 jaren oud, en zal, indien hij besluit da hem opgedragen post te aanvaarden, buiten twijfel in Gro ningen de studie van een vak releverendat tot dusverre in geheel Nederlandvolgens het oordeel van bevoegde rechters, schromelijk eenzijdig en onwetenschappelyk beoefend wordt: van de cliniek." -— Op Zuid-Beveland is de runderpest ook uitgebroken. Zij is ontstaan in een weide onder Sinoutskerke bij een rund van J. Lokerse te 's Gravenpolder, 't welk gestorven is. "Van de vier runderen, waarmede het in aanraking was ge-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1