geworden de le luitenant M. H. J. M. van Son van het 2e reg. inf. De eerste serie van het examen der adspiranten din gende naar den rang van 2deu luitenantzijnde de onderof ficieren van het reg. gren. en jagers te 'sHage, en die van het le reg. inf. is geëindigd, zijnde laatstgemelde weder van hier naar hun garnizoen Nijmegen teruggekeerd terwijl heden de 2e serie dier examens aangevangen zijn met de adspiranten van het 2e en 3e reg. inf. uit Maastricht en uit Bergen-op-Zoom. De Hooge Raad kamer van strafzaken heeft bij ar rest van Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van J. van Wageningen Dz., wethouder te Dordrecht, req. van cassatie, tegeu een arrest van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, in hooger beroep gewezen waarbij met vernietiging van een vonnis der arr.-rechtbank te 's Gravenhage na vroeger ver nietiging van een bevelschrift der rechtbank te Dordrecht en verwijzing der zaak naar die van 's Gravenhagede req. is schuldig verklaard aan het als ambtenaar, door tusschen- komit van anderen, belang nemen in aannemingen, waarover hij ten tijde dier verrigting het toezigt had en voor wel ker uitvoering hij had te zorgenen te dier zake is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, in een zame opsluiting te ondergaan en in de kosten. De Hooge Raad heeft dat arrest van het prov. gerechtshof in Zuid- Holland vernietigd wat de schuld verklaring en veroordeeling van den req. betreft, hem ontslagen van alle rechtsvervol ging, de kosten te dragen door den Staat. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aan geboden een adres van den heer B. JTideman hoofdinge nieur der Marine, lid van den Gemeenteraad van Vlissiugeu die daarbij zijn leedwezen te kennen geeft over het besluit tot opheffing der Marinewerf aldaar en een poging wil aan wenden om de nadeelige gevolgen die dit voor den scheeps bouw zou opleveren af te keeren door het oprigten eener fabriek van staal- en ijzerwerk. Ten slotte drukt de adres sant de hoop uil, dat de Regering hem ondersteune door het voordragen van wetten te dien opzigte te bevorderen. Bij het adres was gevoegd een brochure, over bedoelde zaak handelende, waarin adressant alles in het breede uiteen zet, getiteld: Het Maritiem Etablissement te Vlissingen. Volgens het dezer dagen door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken namens Z. M. den Koning aan de Staten.Generaal ingediend verslag nopens den staat der la gere scholen in 1863, bestonden in dat jaar 3608 verschil lende scholen, waarvan er 2 519 openbare, 128 gesubsidi eerde bijzondere en 64 3 bijzondere niet gesubsidieerde. Het getal openbare scholen was in dat jaar met 5 9 vermeerderd, dat der gesubsidieerde bijzondere met 58, doch dat der niet gesubsidieerde bijzondere met 4 8 verminderd. Het getal hoofdonderwijzers bedroeg 3145, dat der hulponderwijzers 2 527 te zamen dus 5 672 personeu uitmakende; het ge tal kweekelingeu was 295 8, Er waren 417 hoofdonderwij zeressen tegen 847 huluonderwijzeressen en 264 vrouweiyke kweekelingen. Het getal leerlingen bedroeg op 15 Januarij een aantal van 229489 jongens, 192868 meisjes, tezamen dus een cijfer van 422357 den 15 October werden de scholen bezocht door 196340 jongens, 17 5231 meisjes, te zaman door 37157 1 leerlingen. Hierbij komen nog ruim 30000 leerlingen die alleen de avondscholen bezochten. In deD Koninklijken Franschen Schouwburg le 's Hage zal donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de vau deville les premiers amours ou les souvenirs d'enfance, ge volgd door de opera's comique le Chalet en Galathee. Zondag omstreeks ten 1 ure is de Minister van Bin- nenl. zaken te Helmond van Boxtel per spoortrein aange komen. De toeloop van volk was buitengemeen groot, èn de harmonie door hare serenade èn de inwoners door hunne vlaggen gaven blijken, dat de minister in Helmond uiterst welkom was. Na het bezigtigen der rijks openbare school is Z. Ex. ongeveer ten 2?- ure per spoortrein naar Venlo vertrokken. Blijkens officiële mededeeling is het verbod van invoer in het Koningrijk Hannover van oubearbeide wol uit Neder land opgeheven. Men verneemt, dat de voornaamste wolhandelaren in Noord Holland zich bij rekwest tot Z. M. den Koning ge wend hebben, om het besluit van 23 October jl., in zoo verre te wijzigendat de wol door de noodige certificaten van plaatsen, waar geene besmetting bestaat, gedekt, per Rhqnspoorweg naar Rotterdam en verder naar België en Frankrijk moge worden verzonden. Maandag morgen is de Staatsspoorweg van Venlo over Roermond naar Maastricht geopend. Tegen 2 2 November zijn door de N. H. M. te Am sterdam122,100 balen Java- en Padang-Koffij in veiling gebragt. Maandag li. had te Utrecht een vreeselijk onheil plaats. De trein, die ien 12 uur van Arnhem kwam, overreed bij het Houtensche pad een militair, zoodat het hoofd van de romp werd gescheurd en het rechter onderbeen verbrijzeld werd. Ook de ribben van de linker borsthelft waren gebro ken. De machinist, die den man zag liggen wilde den trein nog doen ophouden maar kon dit niet spoedig genoeg. Het schouwspel was voor de reizigers verschrikkelijk. Het ver minkte lijk is eerst naar 't station en vervolgens naai 's rijks hospitaal gevoerd. De ongelukkige was serg. majoor kapelmeester bij de muziek van het 7de reg. infant, aldaar, en schijnt zich op de rails te hebben neergelegd, om zoo den dood te ontvangen. Financiële moeijelijkheden noemt men als oorzaak van dezen zelfmoord. Men schrijft uit 's Bosch u Nadat de Minister Thorbecke zich gisteren op zijne reis naar Maastricht in een wagen der eerste klasse per spoor trein van Boxtel naar Eindhoven en verder (hoewel die nog niet is goedgekeurd) had doen vervoeren is de substituut griffier van justitie, Jhr. de Bieberstein de Rogalla Za- wadskihem op de baan per velocipede gevolgd. Bij de terugkomst van dit werktuig is het door de locomotief in gehaald en uit het spoor geworpen waarbij de twee men- schen die het in beweging bragten jammerlijk gedood zijn." Vrijdag namiddag jl. omstreeks 3 ure ontstond er brand in het nagewonnen hooi in de boereuhuiziuge vau den landbouwer H. Bangma te Witmarsum, ten gevolge waarvan de geheele huizinge met de daarin verzamelde vruch ten van onderscheidene personeu eene prooi der vlammen is geworden. Het pand was tegeu brandschade verzekerd; met vele der daarin door arbeiders geborgen bundels vlas was dit echter niet het gevaldie arbeiders zijn nu tevens van hun werk beroofd. Met behulp eener van het naburige dorp Arum gezonden brandspuit zijn de belendende gebou wen en ook de zich in de huizinge bevindende goederen en vee grootendeels gered. Onlangs heeft in de gemeente Eche een ergerlijk too- neel plaats gehad. Een marechaussee van Eek genaamd die op zijn terugtogt van de kermis te Roosteren voorbij een langs den weg opgerigt kruisbeeld kwam wierp het baldadig om en voorts zijn sabel uit de schede trekkende verminkte hij het gewqde voorwerp door zijn herhaald kappen en ker ven zoodanig dat het in een geheel en al onbruikbaren toe stand geraakte. Deswege voor den krijgsraad te Maastricht te regt gestaan hebbende, is hij van de militaire dienst vervallen verklaard en veroordeeld tot drie maanden correc tionele gevangenisstraf benevens tot 14 dageu detentie, ter vervanging van boete en kosten. Maandag 11. is uit den Rijn op grooten afstand be neden Arnhem, opgevischt het lijk van den kapper v. W. Zijn zonderling gedrag in den laatsten tijd geeft aanleiding tot het vermoeden dat zijn dood niet aan een ongelukkig toeval is te wijten. Ter voorziening in de bestaande vacature door het overlijden van Ds. Montijnen voortdurende door het be danken van Ds. Guldenarmheeft de algemeeue kerkeraaJ der Ned. Hervormde gemeente te Utrecht het navolgende drietal van predikanten zameugesteld-. Dl). G. A. Hoog, te Haarlem; J. Drost, te Goes, en H. C. Bervoets, te Zwolle, de laatste met het lot tegen Ds W. H. Krqt, theol. doet., te Groningen. l)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 4 5°, des avonds le 8 uur 44", te lü uur 44°. Woensdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 46', 's middags te 12 uur 4 8c, 's namiddags te 4 uur 4ÊU. Buitenlanclsch Nieuws. Te Namen is jl. Vrqdag namiddag ten 5 ure een

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2