N°. 1758. Donderdag 9 November. A°. 18i Een Christendom boven geloofsverdeeldheid. Binnenlandsch Nieuws. "K' ;7~ ns'scvw IliEIDSHH DA ML AP Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 0 m.; 9 u. 5 m. naar Haariem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige da^en, uitgesonderd des Zondags, 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. n. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, det Zondags buiten dienst. Poftbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.j'a namiddags te 8 u, 85 m. javonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 'ara. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemrtter en iVethoudenMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Dt Gemeente- Arehiteet is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Ucohten en Aoeijajen dagelijks van 91 uur en van 36 our; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Dondsrdag van 9-2 Uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. Lis. H. Brouwerpredikant bij de Hervormde gemeente te Zwolle, heeft in een ringsvergadering aldaar de vraag be- antwoord Heeft de Christelijke kerk nog een objectieven grond of recht van bestaan? naar aanleiding van Dr. A. Pier- son's jongste brochure aan mijne laatste gemeente. Dit ant woord is gedrukt en in den handel: een exemplaar werd ons ter recensie gezonden. De eerwaarde schrijver noemt Dr. A. Pierson //den ronden man die de kracht der consequentie en den moed der eerlijkheid in zeldzame mate bezit, die eene eigenhandige verklaring en rechtvaardiging geeft van zijne door velen nog niet altgd begrepen door anderen ge wraakte handelwijze." Zulk een oordeel stemt met het onze overeen en al is het ook dat wij met Pierson zeer verschil len, is het wonder, dat wij hem hoogschatten en liefheb ben om de kracht zijner consequentie en den moed zijner eerlijkheid, waardoor hij staat boven vele zijner geestver wanten, waarvoor hij een navolgenswaardig voorbeeld is? Hij toch is er zeker van //dat zijne geestverwanten op den duur tol bewustheid zullen komendat zij met hunne kerkelijke positie zich zeiven in den weg staan." Een enkele vraag: Zijn het de moderne theologen of de geestverwanten van Dr. Pierson alleenof zyn er ook on der hunne hevigste bestrijders een menigte, waarop de vol gende zinsneden wat het beginsel betreft, evenzeer van toe passing zijn? //Wekelijks voor honderden in 't openbaar te moeten bid den, voorganger te moeten zijn, in de toga een ander we zen dan in 't dagelijksch levenkinderen doopenbet is om te huiverenzoo onnatuurlijk 1 Zijn schoonheidsgevoel wordt in de kerkdienst gekwetst. Reticentiën en transac tiën handelingenwaaraan hij eene andere duiding moet gevenzooals de doopformule, die voor hem geen redely- keu zin heeft; avondmaalsviering, waar op deterministisch standpunt geen sprake kan zijn van vergeving van zonden en het bloed van Jezus specifiek niet verschilt van alle eer lijk martelaarsbloeddat alles hindert hem. Geloofsbelijdenis afnemen van hendie niet weten wat ze een paar jaren later zullen gelooveneene goddelijke roeping voorhouden aan ouderlingen en diakenen ten gevolge van niet altyd god delijke overleggingen benoemddat alles bevordert onna tuurlijkheid formalisme. Kunnen anderen zich in die wereld van onnatuurlijkheid schikkenanderen weder aan de ge meente niets meer zeggendan zij kunnen waar maken Pierson kan het niet." Maar als dat zoo is, dan handelt Dr. Pierson eerlijk met een kerkgenootschap te verlaten welks criterium hij niet beaamt en daarmede heeft hij zoo als Ds. Brouwer terecht op merkt, h velen gewis aanleiding gegeven tot ernslige zelf beproeving een beschamend voorbeeld aan anderendie mee- uen op een zóó christelijk standpunt te staanals dit van Pierson huns achtens onchristelijk is; maar die misschien niet in staat zouden zyn een offer voor hun geloof te bren gen als het zijne." De lezing der brochure van Ds. Brou wer heeft ons in twijfel gelaten hoe men over den schrij ver zelf denken moet. Pierson verklaartu boven de kerk staat voor mij de maatschappelijke zamenleving." Brouwer spreekt van //de kerk het levend organisme, het ligchaam van Christus en als zoodanig de gemeenschap der heiligen." En als wij nu zoeken naar den vormde hoofdvorm waarin de Christelyko kerk zich openbaren moet, dan worden wij gedrongen tot de erkentenis van het bestaan van een Christendom boven geloofsverdeeldheid. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw de heeren J. G. van den Bergheerstaan wezend ingen. voor den aanleg van de staatsspoorwegen te Roermond, en W. H. Pijlsburgem. van Maastricht; tot referendaris bij het Dep. van Binneul. Zaken Dr. H. van Cappellete Amsterdam. By de Kon. Mil. Akademie te Breda is gedetacheerd

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1