Buitenlandsch Nieuws. alhier plaats gehad hebbende aanbesteding is het doen van herstellingen en veranderingen aan het locaal vroeger tot be waarschool gebruikt, aangenomen voor de som van 7 74 door P. Kapteyn den Boumeester, timmerman wonende buiten de Zijlpoort onder Leiderdorp. Door den gouv.-gen. van Neêrl.-Indië is o. a. op ver zoek eervol ontslagen uit Z. M. militaire dienst, met behoud van recht op pensioen de kapt. der inf. L. H. J. AVollwe- ber en benoemd tot lid der commissie voor de zeekaarten de kapt.-luit. ter zee R. L. de Haes. Uit het onlangs verschenen negende verslag der Chris telijke ambachtschool te Batavia blijkt, dat Mr. L. YV. C. Keuchenius nog niet als president definitief is vervangen. In plaats van den naar Europa vertrokken geneesheer Neal, wijdt thans Dr. van Hoogenstraten aan deze inrigting koste loos en welwillend zijn geneeskundige zorgen. Er worden lit jongens en 20 meisjes in het gesticht verpleegd. Onderwijs en opvoeding leveren zeer bevredigende resultaten. De geld middelen zijn voor het oogenblik in niet onvoldoenden toe stand, doch de voortdurende hulp van velen is noodzake lijk tot hare instandhouding. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zalur- dag des namiddags te 5 uur 4 5°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 44°, 's middags te 1 2 uur 50°, 's namiddags ie 4 uur 46°. te 5 uur 46°, te 8 uur 44°, te 10 uur 4 2°. Maandag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 49°, te 4 uur 46°. De veepest neemt te Aalst in België aanmerkelijk toe. In de distilleerderij van den heer van Assche zijn 400 stuks vee aangetast. Woensdag 11. is het Internationale studenten-congres te Luik gesloten met het plan om te Brussel in de Paasch- vacantie iu 1SG7 weder bijeen te komen. Onderscheidene besluiten zijn genomen o. a. dat het dicteren aan de profes soren moet worden verboden, maar de dictaten behooren te worden gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Alvorens het con gres werd gesloten heeft een student uit Nederland een overzicht gegeven van het onderwijs aldaar en een lofrede daarop gehouden die de grootste bijval van de vergade ring verwierf, daar de Nederlandsche natie de eerste was geweest, die de vrijheid van geweien deed komen tot haar recht. Uit meer uitvoerige mededeelingen omtrent het Luiksche studenten-congres blijkt, dat het werd bijgewoond door 820 Luiksche en 317 andere Belgische studenten 76 Franschen 22 Nederlanders, 1 Spanjaard, 2 Portugezen, 8 Duitschers, 3 Wallachijers en voorts door een honderdtal oud-studenten. Ofschoon het in de vergaderingeu van het congres vrij onstuimig toeging en niets tot stand kwam of zelfs zóó behandeld werddat er niets door tot stand kon komen heeft het gedrag der studenten tot niet de minste ongere geldheid aanleiding gegeven, en kenmerkte zich deze za- menkomst door een uitnemend goeden geest. Van den Rijn schrijft men dat de druiven dit jaar zooveel sap hebben opgeleverd dat honderd ranken voldoende waren om een voer wijn te vullen. Het gebrek aan fusten is algemeen. De oudste lieden herinneren zich de wedergade van zulk een overvloedigen oogst niet. Op 29 Oct. jl. overleed te Weenen een zeer bekend inwoner der hoofdstad, namelijk Johann Schlagintweithij had den ouderdom van 117 jaren bereikt. Dezer dagen heeft de heer Barth in de zitting van de Maatschappij tot bevordering der Aardrijkskunde te Ber lijn uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de berigten door den heer Schweinfurth uit Nubie aan hem toegezon den. Op den weg van Suakin naar Kassela had hij eene uitgestrekte stad gevonden, Maraau genaamd, welke onbe woond was. Dnizende kleine woningen van hei gebouwd, had hij aldaar aangetroffen welke de duidelijke sporen ver toonden dat zij in der tijd door Christenen waren bewoond geworden. Zij bevonden zich meerendeel iu zoo goeden staat als waren zij kort te voren gebouwd. Een Duitscher heeft eenigen tijd geleden een fabriek in Uruguay aan de Plata-rivier opgerigt om het aldaar zoo overvloedige rundvleesch door eene chemische bereiding welke door den hoogleeraar Liebig uitgevonden isdienst, baar voor de volksvoeding te maken. Het product dier fa- briek is in Engeland bevonden aan de verwachting te be antwoorden het Engelsche gouvernement heeft eene hoeveel heid daarvan ten dienste der Britsche Marine bestelden thans wordt er in Engeland eene maatschappij gevormd om die onderneming in de Plata-lauden en Brazilië uit te brei- den en op groote schaal te drijven. Haar bestuur zal den heer Liebig onder zijne leden tellen. Van Wittenberg wordt gemeld, dat Z. M. de Koning Dingsdag 11. na ten tien ure aangekomen te zijnen met de hem voorgestelde Kreitzstenden eenige woorden gewisseld te hebben zich naar de stadskerk begaf, waar de gods dienst met het lied: //Alleiu Gott in der höh' sei Ehr" aanving en de superintendent Schapper een leerrede over Psalm 84 vs. 5 tot 8 uitsprak waarna de kerkelijke pleg- tigheid met gezang door het Koninklijke Domkoor en gebed besloten werd. Ten twaalf ure trok de feeststoet van het Lutherhuis naar het marktplein. Aldaar betrad, na het aan heffen van koraalgezaugde opperhofprediker en generaal superintendent Dr. Hoffmann uit Berlijn den voor het beeld van Melanchton geplaatsten kansel en hield de inwijdings rede, gedurende welke het statige, door Drake vervaardigde standbeeld des grooten Hervormers, onthuld werd. Aan het slot zijner rede gaf de feestredenaar het gedenkteeken als eigendom der gezamenlijke Evangelische kerk aan de stad Wittenberg ter bewaring en bescherming over. Na het slot lied: *Nun dauket alle Gott," uitte Z. M. eenige woorden van erkentelijkheid jegens het comité en den vervaardiger van het gedenkteeken en begaf zich vervolgens naar de wo ning van den plaatselijken kommandaut, om ten vier ure de stad weder te verlaten. Des avonds ten vijf ure verza melde zich de menigte in de sierlijk getooide en schitterend verlichte parochiekerk, tot bijwoning der uitvoering vaneen geestelijk concert door het Domkoor. Dezer dagen is te Londen een nieuwe spoorweglijn ge opend ter uitbreiding van het net der city; zij loopt van Broad- street naar DalstonKinglandenz. De bewoners dezer streken moesten van daar naar de city loopen of zich met de omnibus laten vervoeren en een grooten omweg maken. Deze nieuwe ge legenheid van vervoer is door het publiek met geestdrift toe gejuicht. Er is te Londen een maatschappij opgerigt met een kapitaal van 25,000, tot bevordering van het uitbroeden van kippen. De hooge noodzakelijkheid, zegt het prospectus, blijkt reeds hieruit, dat iu het vorige jaar 340 millioen eijeren benevens een aanzienlijke hoeveelheid kippen zgn in gevoerd. Uit Stettin wordt gemelddat Woensdag avond brand is ontstaan aan boord vau eene in de haven tot vertrek ge reed liggende stoomboot. De oorzaak van dat onheil was als volgt. Een der matrozen draagt des avonds een zwaar voor werp aan boord, struikelt ten gevolge vau de duisternis en valt met zijn last op eene mand, waarin eene groote met vitriool gevulde flesch was gepakt. Ten einde hulp aan te brengen, nadert een der bemanniug met een lantaarn: naauwelijks bevindt hij zich in de nabijheid van de plaats waar het ongeval geschiedof er ontstaat een hevige brand. Voor men de vlammen had gebluscht was het want, de sloepen en een gedeelte van het dek verteerd. Door gepaste maatregelen zijn de overige vaartuigen in de haven beveiligd gebleven. Men berekent dat de kleinhandel te Parijsten ge volge der emigrratie van een aantal famiiiën naar Versail les en Brussel waarheen zij uit vrees voor de cholera de wijk hadden genomenalleen gedurende de maand October een verlies van 100,000 frs. heeft geleden. De ziekte neemt echter thans in zeer aanzienlijke mate af. Het geheele getal sterf gevallen dat op 22 Oct. nog 213 bedroeg, was op 28 October tot 112 gedaald. In vergelijking met den vorigen dag bedroeg die vermindering 15 gevallen. Volgens de Union Médica is het getal in de gasthuizen aangekomen lijders tot onder 60 gedaald. Het huwelijk van Prinses Anna Murat met den Her tog de Monchy zal reeds den lOden dezer plaats hebben. De Keizer zal het jeugdige echtpaar het kasteel van Fon- taiuebleau leenen om er de wittebroodsweken te gaan door brengen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2