Buitenlandsch Nieuws. heerscht liggen meest alle om het brandpunt der besmetting Schiedam en omstreken. Zij is aldaar niet te stuiten en gaat door tot het laatste gezonde dier er aan lijdt. Daar waar de afzondering naauwkeurig geschiedt, gaat zij het lang zaamst voort en in kleiner getal. Er verloopen alzoo 2,2 1 tot 3 maanden eer de kudde is doorgeziekt, Waar men ach- teloozer met de dieren omgaat en ze langer bij elkander laat, is het verloop schielijker, zoodat binnen enkele weken de geheele kudde er aan lijdt. In 3 hoogstens 4 weken is de kudde dan doorgeziekt. Met den aanstaanden staltijd is het te verwachten, dat de ziekte in besmette of verdachte kudden zal toenemen. Vele verliezen kunnen er dan gele den wordendoch het beloop kan korter zijn dan bij de afzondering der diereu in de weiden. De ziekte zal op de stallen dan heviger kunnen worden, doch men kan ook ho pen dat de onbesmette kuddenop onbesmette stallen ge plaatst wordende, met de bekende voorzorgen tegen de be smetting, meer daartegen beveiligd zijn. Bij het doorzieken met afzondering in de weiden bleven de stallen onbesmet, maar de verspreiding der ziekte werd er meer door bevor derd. Voor de uitbreiding der ziekte i9 de staltijd minder gunstig en kan zij beter beperkt worden. Te Gies9endam en Sliedrecht heeft men groote last van de afsluitingslijrr tot wering der veepest bepaald de lijn loopt tusschen de weiden eu stallen van sommige eigenaars; de dragonders weigeren bepaald den doorgang. De burgemeester is naar 's Hage geweest. Er was echter geen verandering in te brengen. De boereu zullen zich tot de regering wenden, om verlof te bekomen hun vee uit de weiden in hunne stallen over te brengen. Men verzekert dat het Evangelisch verbond in 1866 te Amsterdam zal bijeenkomen. De openingsrede zal in een der hoofdkerken der Nederd. Hervormde gemeente worden gehouden door Prof. van Oosterzee, op Zoudag 27 Augus tus. De bijeenkomsten zullen tien dagen duren eu voor ieder een toegankelijk zijn. Beroepeu bij de Hervormde gemeenten te Bodegraven Ds. W. Mense, te Voorthuizen; te Hui9en Ds. C. de Wilde, te 's Heer-Abts- en Sinoutskerkete Eijerland op Texel de kandidaat J Riet, en te Waspik Ds. A. P. A. du Cloux te Spijk. Aangenomen door L)s. G. J. Gooi te Niekerk het beroep naar Gerkesktooster én door Ds. J. J. A. Ploos van Am9tel te Reitsum dat naar Anjum. Aan de huizen van vele ingezeteuen worden bezorgd gedrukte exemplaren van een circulaire, ouderteekend door de HH. W. C. Baert, J. A. Boogaard, D. Hartevelt, J. van Heukelom, B. F. Kranlz, S. Ie Poole J. I. van Wen sen en D. L. Wolfson en ten doel hebbende de oprichting eener uaamlooze vennootschap, onder den naam van //Leyd- sche Broodfabriek", in 500 aandeelen ieder van ƒ100, te storten in termijnen naar gelang der behoeftena een maand vooraf daarvan kennis te hebben gegeven. Plaatsgebrek is oorzaak, dat wij die circulaire niet op ver zoek in haar geheel kunnen opnemenofschoon wij gaarne haar in ieders handen zagen omdat alle ingezetenen rijk of arm, omdat zij dagelijks brood behoeven, daarbij belang hebben-, ook de bakkers en slijters van brood, die, slechts enkelen misschien uitgezonderdwaarlijk geen schatteD ver garen omdat de broodzetting, die slechts een matige winst berekent, de prijs bepaalt: Het doel is beter en goedkoo- per brood te leveren dan over het algemeen de bakkers dat kunnen: Dat fabrieken voorzien van de beste grondstoffen en werktuigen beter en goedkooper brood kunnen leveren dan gewone bakkerijen zal door niemand betwijfeld worden. Broodfabrieken maken geen uitzondering op den regelwelks juistheid door alle wel ingerigte en goed bestuurde fabrie ken bewezen is. De voordeelen van vereeniging van kapitaal en daaruit voortvloeijende gemakkelijkheid tot het aanwen den van hetgeen de vordering in de wetenschap als doel matig en voordeelig aan de hand geven en van de verdee ling vau kosten van fabrikage over grootere hoeveelheid pro ducten, zijn zoodanig algemeen erkend, dat het overbodig moet geacht worden dit nader te betoogen. De ontwerpers vaD het plan hebben ook gelet op beden kingen van philantropischeiï en van finantiëlen aard «/Bezorgd heid over het lot der bakkers zal onder de eerste, twijfel aan de geldelijke uitkomsten onder de tweede voorkomeD. Gesteld eens dat de bedoelde philantropische bedenking tot in het uiterste werd verwezenlijktwat zou dan het geval zijn? dat eenige bakkers niet langer hun bedrijf met de gun stige resultaten die zij er thans uit trekken konden voort zetten en in het ergste geval het niet konden volhouden. Maar daar zou dau natuurlijk tegenover staan het voordeel van duizenden die in staat worden gesteld zich goed brood voor veel geringeren prijs aan te schaffen. Doch de onder vinding heeft reeds op vele plaatsen duidelijk aangetoond dat broodfabrieken niet noodwendig het bestaan van bijzon dere bakkerijen opheffen. Wel beoogt en verkrijgt men met broodfabrieken een heilzame controle op de particuliere bak kerijen en het zou een zonderling opgevatte, philantropie zijn, die zulk een controle wraakte ter liefde der beurzen van individuen de ondergeteekenden hechten aan het woord con trole dat hunne bedoeling beter en juister uitdrukt dan con currentie al wordt die ook feitelijk in hel. leven geroepen. Men denke slechts aan de aanstaande afschaffing der ge meente accijnsen waaronder die op het gemaal een aanzien lijke plaat9 inneemt. Het doel dat de wetgever zich met de afschaffing dier accijns voorstelt zal door vennootschappelijke broodfabrieken in de baud gewerkt wordenwant afteschaf- feu belasting zal in werkelijkheid ten bate der verbruiken komen en de klagt die men zoo dikwijls heeft gehoord- /,-wat baat het of de belastingen verminderen; vleesch en brood blijven toch even duur," zal dan, voor het brood althans, niet meer kunnen worden aangeheven. De onder vinding heeft bovendien geleerd dat in plaatsen waar brood fabrieken zijnhet brood in het algemeen verbeterd i9 en lager in prijs, zelf met inbegrip der belasting op het ge maal in vergelijking met die gemeenten waar geen fabrie ken gevestigd zijn en dat het verbruik in zoodanige plaatsen en omliggende dorpen sterk is toegenomen terwijl vele bak kers slijters voor de fabriek zyu geworden. Huu die de geldelijke uitkomsten eener broodfabriek be twijfelen hebben de ondergeteekenden o. a. te wijzen op de in Amsterdam en 's Graveukage verkregen resultaten. In eerstgenoemde plaats werd in 185 6 de daar thans bloeijende fabriek der //Maatschappij voor Meel- en Brood-fabrieken" opgerigt. In Julij 185 7 in werking gebragt, bekwamen de aandeelhouders in het volgende jaar reeds een uitdeeling van 7 pCt.over 1859 van 8 pCt. en werd die zelf later tot 12 pCt. gebragt, terwijl gedurig op materieel en inventaris der inrigtiug ruime afschrijvingen werden gedaan. In een openbare veiling vau fondsen op den 6den Julij 1865 wer den aandeelen in de hier bedoelde Vennootschap tot 125^ pCt. verhandeld. Deze feiten zijn van publieke notorieteit en herhaaldelijk in druk verkondigden alle inlichtingen die de heer directeur der bedoelde fabrieken met de meeste welwillendheid heeft gegeven bevestigen de ondergeteeken den in de overtuiging dat broodfabrieken niet alleen zeer nuttige maar ook ruime rente gevende zaken zqnhet geen hun ook nog nader is gebleken uit de mededeelingen die zij aan de goedheid van den heer directeur der Brood* en Meel-fabriek te 's Gravenhage te danken hebben. Te 's Gra- venhage zijn de werkzaamheden der broodfabriek in Mei 1 862 begonnen. Van 1 862 tot 1864 is haar debiet ruim verdubbeld en het aan de aandeelhouders uitgekeerde divi dend verdrievoudigd." Wij gelooven dus dit plan zeer Ie mogen aanbevelen eu de uitnoodiging tot deelneming te ondersteunen, te meer, omdat nu reeds de invoer van brood van 's Hage en uit omliggende gemeente zoo groot is en weldra moet toenemen, waarop minder door broodkeurders kan worden gelet dan op het brooddat binnen Leiden vervaardigd wordt. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 4 5°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 44°. Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 49 's middags te 1 2 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 45°. De Moniteur meldt, dat de Minister van Binnenl. Zaken vergezeld door de HH. Haussmau en BoitelleMaan dag 11. het Hotel Dieu en Let gasthuis Beaujon te Parijs heeft bezochtde Minister heeft aangekondigd dat de Keizer diep getroffen door den onvermoeiden ijver, welke de inwo nende geneesheeren hebben aan den dag gelegd bij de ver-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2