N°. 1755. Maandag 6 November. A°. 1 Binnenlandsch Nieuws. IJIDSCI! DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en feestdagen en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar ''s Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 na.; 3 u. 37 ra.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 43 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2± u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstra at's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 ra. javonda te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton t en 17 over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's tn. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgems'ster en WethoudersMaandag en Donderdagte 11 nut. Cowmisste van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie aan Fabricage des Zaterdags van tl1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur; der ln- eu Uitgaande Rechten sa Acoijnaeo dagelijks van 91 uur en van 3 6 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, 'VoensJag sn Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der in- en uitg. rech ten en ace. en belasting en waarborg der gouden en zilveren werken en tevens tot entreposeur te Middelburg, den heer J. M. van der Minne, thans ontv. der dir. bel. en acc. te llillegersbergalsmede tot surnumerairs by het vak der dir. bel. eu acc. de heeren J. H. Schuijlenburgte Axel; J. H. van der Heijden, te Maastricht; P. J. A. Rooseboom, te Driebergen; P. F. G. A. Ie Cocq d'Armandvillete Bergen op Zoom; D. G. Crans, te 's GravenhageN. Glinderman, te LexmondJ. G. Boekers, te OstmursumC. Th. Knot- tebelt, te Vlaardingen; K. W. van Sandick, te Zwolle, en D. Th. van der Zwaag, te Zuidbroek; bij het vak der dir. bel. en van het kadaster de heer A. R. Wittop Koning te 's Gravenhage. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee P. W. Stort, op zijn verzoek, met den lOden dezer maand eervol ont heven van het bevel over Zr. Ms. transportschip de Heldin en op non activiteit gebragt; wordende hij met den llden daaraanvolgende in dat bevel vervangen door den kapt.-luit. ter zee G. Lambert. Z. M. heeft goedgevonden tot hoogleeraar in de me dische faculteit aan de hoogeschool te Groningen te benoe men den heer Dr. S. Rosenstein privaat-docent bij de medische faculteit der universiteit te Berlijn. Z. M. heeft den buitengewonen hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de Leidsche hoogeschool Dr. L. W. E. Rauwenhoff, bevorderd tot gewoon hoogleeraar in die fa culteit. Z. M, de Koning is Donderdag met HD. gevolg ter jagt geweest in Kersschoten bij Apeldoorn en heeft 32 stuks hazen geschoten terwijl Woensdag door Z. M. 4 herten ge schoten zijn, H. M. de Koningin is weder hersteld en heeft Donderdag morgen een bezoek aan 't weeshuis gebragt. De generaal van Meurs is van Utrecht naar 's Hage uvergebragt door den Leidschen schipper H. Nijkamp, die met groote zorgvuldigheid en met den vereischten spoed den geachteu lijder mei zijn schuit derwaarts voerde, waarvoor hij den welverdienden lof verwierf, na met de noodige voorzichtigheid den lijder naar zijne woning te hebben hel pen dragenwiens toestand nog verre is van geheel her steld te zijn. Woensdag i3 de spoorweg Zutphen-Hengelo voor het publiek verkeer opengesteld. Het aantal passagiers, hetwelk daarvan al dadelijk gebruik maakte, was zeer groot, Uit Dordrecht schrijft men van 2 November; Heden middag ten 4 ure is alhier van stapel geloopen het, voor rekening van het Japansche gouvernementhier ter stede gebouwd stoom-fregat de Kaya-mar (de Voorlichter). Dit fregat is gebouwd voor 3 6 stukken, en zal o.a. worden ge wapend met 26 stalen getrokkene 30-ponders. Nadat het behoorlijk is opgetuigdzullen de hier te lande aanwezige Japansche officieren er mede naar Japan vertrekken. Het kommando zal worden gevoerd door den Japanschen zeekapi tein Oclida, terwijl Je Japansche officier Enomoto op het zelve als 1ste officier zal fungeren. Gedurende deze zeereis zal een Hollandsche bemanning er dienst op doen en is tot opperbevelhebber of oppergezagvoerder benoemd de luitenant lste kl. Dinaux der Nederlandsche marine. Dit is het eerste oorlogschip der Japansche zeemagt. Tot heden toe toch, had deze geen stoomvaartuig van oorlog. Onderscheidene autori teiten hebben de plegtigheid van het afloopen vau dit prach tige schip bijgewoond. Ook Z. Ex. de Minister van Marine heeft het schouwspel met zijn tegenwoordigheid vereerd. Het schip doet de bouwmeesters, de HH. Gips en Zouen groo- telijks eer aan. Donderdag werd te Amsterdam de industrieschool voor vrouwelijke jeugd geopend. Het doel dezer instelling is om vrouwen voor vrouwelijke bezigheden te bekwamen door uit gebreid lager onderwijs, door ontwikkeling van srnaak en door opleiding in den eenen of anderen tak van nijverheid of kunst en zooveel mogelijk in die, welke in de huiskamer kunnen worden uitgeoefend. Behalve verschillende rapporten van veeartsen, deelt de Staats-Courant ook een verslag mede van de commissie van veeartsen wegens den ruhdvee-typhus waaraan het vol gende wordt ontleend vStand der ziekte." - Op eenige plaatsen, waar zich ver spreide gevallen voordedenheeft de ziekte tot heden op gehouden zoo als blijkt uit de wekelijksche statistiek. Iu de overigewaar de ziekte bereids eenigen tijd heeft bestaan breidt zij zich verder uit. De plaatsen waar zij het hevigste

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1