Buitenlandsch Nieuws. vol en stond daarbuiten een groote menigtedie geen plaats kon krygen. De leeraar, de heer W. Zegersopende de bijeenkomst met een kort gebed en met het laten zingen van een lied. Daarna trad de heer Kneppelhout op, die na zeer kort de geschiedenis van Noord-Amerika's ontdekking herinnerd te hebbenaanwees hoe in dat schoone en rijke land de sla venhandel spoedig als het ware een zaak van industrie was geworden. Vervolgens schetste hij op zeer treffende en roe rende wijze den treurigen en vernederenden toestand van men- schen die men slaven noemde. Hij liet daarbij zien een zweep van een blank officier vroeger gebruikt in de kolonie Suri name en een knoet waarmede men lijfeigenen in Rusland had gekastijd. En geen wonder dat nu zijn woorden bij de aanschouwing van die marteltuigen zeer diepen indruk maakten. Daarop sprak hij over den vreesselijken en bloedigen oor logdien men in de laatste jaren tot afschaffing der sla vernij had gevoerd en merkte op dat die oorlog niet eens klaps was losgebarstenmaar dat de kiemen daartoe reeds lagen in de democratische beginselen der volkeren van het noorden en de aristocratische van hen die zich in het zui den van Amerika gevestigd hadden. En daar hij zich ook zeer verheugde over de bevrijding van zoovele millioenen die tot den rang van lastdieren vernederd waren maar nu op eens de vrijheid, het hoogste goed des menschen hadden gekregengevoelde hij zich ook gedrongenanderen op te wekken voor de vrijgemaakte slaven die als op eens aan de deur waren gezet en aan alles behoefte haddeniets te wil len bijdragen. Op zeer naïve wijze verzocht hij dan ook dat allen nu iets zouden doen en het niet, wat vaak pleegt te geschie den, zouden overlaten aan dezen of genen grooten heer al leen. Hij hield zich toch overtuigd dat indien iu Nederland en in de gemeente van Oosterbeek ieder maar iets gaf, de heer Leigh in Noord-Amerika teruggekeerd, Neêrlands wel dadigheid hoogelijk zou roemenwaartoe dan ook de Oos- terbeeksche gemeente het hare had bijgedragen. De waterstand der rivier de IJssel te Zutphen schijnt den 23sten dezer zijn minimum te hebben bereikt, althans sints gemelden datum is het water wassende. De aanteeke- ningen gedurende een eeuw geven geen enkel voorbeeld van zoo lagen standals thans bij open water is waargenomen. De peilschaal toch heeft den 23sten dezer geteekend 2,51 el boven Amsterd. peil of 20 duim onder nul. De meest bijkomende lage standen in vorige jaren, mede bij open wa ter, zijn geweest: In 183 2 15 duim en in 1826 3 duim onder, en in 1779, 1787 1784 1792 1723 1 800 en 1803 een a twee duim boven nul. Maandag middag, tegen 3[ uur, ontlastte zich te Utrecht een hevige onweersbui, met plasregen over de stad. Tegen half 5 viel de bui met stormwind te Meppel. Een molen geraakte door den bliksem getroffenin brandhet vuur werd echter bij tijds ontdekt, en spoedig gebluscht. Yan een andere molen is door den wind de kap geheel om gedraaid terwijl twee wieken zijn afgeslagen. Aan de Pijl- brug is er een sjees met paard en al in liet water gewor pen doch weder er uitgehaaldzoodat er niemand bij is omgekomen. Naar men verneemt is te Rotterdam bij het Neder- lansche zendelings-genootschapvan een onbekende, onder het postmerk Amsterdam, de aanzienlijke gift van f 5000 ontvangen. Bij het negental pred. te 's Hage is Ds. Felix van Utrecht bij loting tegen Ds. de Mazure te Bennekom van het 9tal gevallen. Men verneemt dat Dr. L. W. E. Rauwenhoff, buiten gewoon hoogleeraar in de theologie aan de Leidsche Hooge- schooltot gewoon hoogleeraar is benoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 3 8°. Vrijdag morgen te 5 uur 3 5°, te 8 uur 39', 's middags te 1 2 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 46°. De Moniteur meldt, dat de veetyphus sedert zijn ont staan in België op 30 Aug. zich in 42 gemeenten van 6 provinciën heeft verspreid en dat het geheele verlies 36 7 runderen bedraagt zoowel van gestorven als van afgemaakte dieren. De ziekte heeft in de provinciën AntwerpenLim- burg en Brabant opgehouden. Het studenten-congres te Luik heeft besloten die ver- eeniging van duurzamen aard te maken, het ontwerpen van daartoe strekkende bepalingen is aan een commissie opge dragen. De Zwitsersche nationale raad heeft met bijna eenpa rige stemmen art. 44 van het ontwerp der gewijzigde con stitutie aangenomenwaarbijzoo als het art. luidtaan de belijders van alle gezindten vrijheid van eeredienst in de geheele republiek wordt gewaarborgdmits zij de zedelijk heid en de openbare orde eerbiedige^, terwijl voorts bepaald wordt, dat niemand, om der wille van zijn godsdienstig geloof, in zijn burgerlijke of staatkundige rechten beperkt mag wordenen dat de kantonnale en bondsoverheden de noodige maatregelen zullen nemenom de openbare orde te verzekeren en tusschen de leden der onderscheidene gezind ten vrede te doen heerschen. Dezer dagen is te Weenen een blinde bedelaar over leden, o. a. nalatende 1°. aan contante gelden 900 florijnen; 2°. 25 aandeelen in het Crédit Mobilier, en 3°. aan ver schillende geldswaarden nog 15 00 florijnen. Hij heeft een som van 1000 florijnen gelegateerd aan de vrouw, die hem vergezelde naar de koffijhuizen, alwaar hij gewoon was een muziekinstrument te bespelen. Overigens heeft hij tot zyn universeelen erfgenaam aangesteld het hospitaal voor blinden te Weenen. Graaf Buol-Schauenstein is Zaturdag te Weenen over leden Hij was juist bezig de uitstalling van een juweliers winkel te bekijken, toen hij, door een beroerte getroffen, plotseling ineenzonk. Hij was dadelijk dood. Hij was den 17den Mei 1 797 geboren en wijdde zich reeds vroeg aan de diplomatie. Voor een paar dagen passeerde een zonderling trans port te Weenen, bestaande uit 1400 hoenders en een byna even groot aantal eenden ganzen en kalkoenen. De plaats van uitvoer was Temeswar en de bestemming Parijs. Men wil met zekerheid weten dat de Koning van Saksen werkelijk van plan geweest is, de kroon neer te leg gen. Nu echter, na liet gebeurde tusschen de Dnitsche groot- magten en Frankfort, moet Koning Johan meer dan ooit besloten zijn aan het hoofd der zaken te blijven. De Koning van Beijeren is voornemens te Munchen een muziekschool te vestigenonder toezigt van Richard Wagner. Deze school zal dienen ter voorbereiding van de muziekale ideën van den komponist van de Tannhaüser. In Egypte houdt men zich bezig met het plan tot het vestigen van een groot lazaret te Suez. Zaturdag 11. is te Londen van regeringswege een op gave omtrent de runderpest openbaar gemaakt, aanwijzende den loop der ziektezoo ver zij door officiële berigten aan de regering bekend is geworden. Volgens die opgave zijn in Engeland en Schotland sedert het uitbarsten der kwaal, 14,083 runderen aangetast, 5119 afgemaakt, 6711 gestor ven 707 hersteld, en zijn er thans 1546 in behandeling. Zaturdag avond is te Londen aan de St. Katharine's Doks brand ontstaan in een pakhuis, alwaar een groote voor raad oliesterke dranktalk en andere gevaarlijke goede ren was opgestapeld. Eerst des nachts tusschen 2 en 3 ure was het vuur gebluscht, nadat er voor een waarde van 40,000 a. 50,000 vernield was. Daarop volgde Maandag morgen een brand in een der magazijnen van Beale's Wharf, nabij de London-bridge, waarbij tusschen de 10 en 20,000 kisten thee een prooi der vlammen werden. Alleen door de krachtige maatregelen der brandweer is het gelukt een daar naast aanwezig magazijn te redden, alwaar 58,000 kisten thee en andere goederenter waarde ruim millioen opge stapeld lagen en waar de vlam reeds was doorgedrongen. De duurte van het dierlijk voedsel heeft aanleiding gegeven tot de oprigting van een Import and export fresh provision Company met een kapitaal van 100,000. Deze maatschappij - wier oprigters het middel hebben gevonden om versch vleesch in ongekookten toestand voor oubepaal- den tijd te bewaren - stelt zich ten doel om allerlei vleesch en wild uit Australië aan te voeren. Het prospectus zegt dat puike roastbeef daar slechts 1 stuiver per kost en dus in Engeland gemakkelijk voor 6 stuivers zou kunnen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2