N°. 1754. Zaturdag 4 November, A°. 1865. Binnenlandsch Nieuws. LEIIISC1I MfiiLAB Deze Courant verschijnt^eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J- u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbus!igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstra at: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 85 m. javonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepa aide tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Uit Amsterdam schrijft men: De 1ste officier van ge zondheid hij het garnizoen alhier, Dr. van Dommelen, is overgeplaatst als eerstaanwezend officier van gezondheid bij liet bureau van den inspecteur van de militaire geneeskun dige dienst der landmagt te 's Gravenhage. Burgem. en Wethouders van 's Gravenhage hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld, om voor 1866 geen ge- meente-opcenten op de personele belasting te heffenmaar behalve de 40 opcenten op de grondbelasting, intevoeren een boofdelijkeu omslag van f 160,000, intevorderen door den gemeente-ontvanger; terwijl nog niet bepaald is naar welken grondslag die omslag zou worden geheven. Het be drag van het beschikbaar 4/6 der personele belasting is 502,500. De Gemeenteraad van Utrecht heeft besloten aan de provinciale staten voor te stellenom voor gemeenschappelijke rekening van de gemeente en de provincie, aldaar te ves tigen een inrichting voor het onderwijs in de land-, taai en volkenkunde. Betreffende een te Utrecht bestaande belasting op de honden wordt door den Wethouder Mr. W. R. Boer mede gedeeld, dat zij in 1854 ingevoerd werd en daarmede meer werd beoogd politiemaatregelen te bevorderen om het sterk toenemend getal houden en de daaruit voortvloeijende ge varen der hondsdolheid te beteugelen, dan wel stijving van de gemeentekas. Men kan zeggendat deze belasting uit muntend aan dit haar doel heeft beantwoord en blijft be antwoorden daar zij zonder buitengewone moeite een vol komen goede controle over het onderwerp verschaft. Zelfs als belasting begint zij in de laatste jaren eenige meerdere beteekenis te erlangen, hetgeen te aangenamer is, omdat 'dj met inachtneming der bepalingen van art. 2 53 der gemeen tewet zeker als een weeldebelasting kan beschouwd worden. De honden-belasting te Utrecht bragt in 1863 op f 4428,345 en in 1864 /'4204,08s. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten de belasting op het gemaaldie f 46,614 opbrengt, te behouden. De generaal v. Meurs is in zooverre hersteld dat hij Woensdag namiddag met een extra-trein van Amersfoort naar Utrecht is vervoerd; naar men verneemt is het verder ver voer van Utrecht naar 's Hage met een daartoe ingerigt vaar tuig geschied. Men berekent, dat de kosten van de handhaving der provinciale verordening tot wering der veeziekte in Noord-Hol land voor dat gewest de som van f 50,000 'sjaars zullen be- loopen. Naar meu verneemt bestaat het plan om, tot bestrij ding dier uitgaven een geldleening aantegaan. Naar men verneemtwordt de beroemde tragedienne Adeline Ristori tegen het einde dezer maand te Amsterdam verwacht. In de stads-schouwburg zal zijin vereeniging met een Italiaansch gezelschap, eenige voorstellingen geven. Deze week is te Amsterdam overleden een zeer geacht industriëelde heer C. A. Spin boekdrukker aldaar. Geboren te Friedrichstadin Denemarken, zette hij zich te Amster dam neder en werd een der uitstekendste boekdrukkers in Nederland. Zijn voorouders waren vroeger uit Holland uit geweken. Door liet Athenaeum Illustre te Amsterdam, zijn de vol gende prijsvragen uitgeschrevente beantwoorden vóór 1 Oct. 1 866 en ter bekrooning op 8 Jan. 1867. 1. Rechtsgeleerdheid: een ontwikkeling en beoordeeling van het recht en de jurisprudentie in Nederland en in de voornaam ste Europesche en Amerikaansche Statenten aanzien der ge volgen van het niet of niet tijdig notificeren van wissel-protes ten aan de endossanten en den trekker. 2. Letteren en bespiegelende wijsbegeerte: quae Theod. Mommsenus in Historiae Romanae volumine tertio de M. Tullii Ciceronis ingenio, moribusscriptis, factis narravit accurate explorentu et quantum iis tribuendum sit dijudicetur. 3. Geneeskunde: een critische, door eigen proef- en waar nemingen toegelichte beschouwing van den invloed, dien som mige klassen van geneesmiddelen op de dierlyke warmte uit oefenen. 4. Wis- en natuurkunde: een beredeneerde geschiedenis van het scheikundig teekenschrift tot op den tegenwöordigen tijd. 5. Godgeleerdheid: een beoordeeling van de gronden voor en tegen het bestaan van davidische liederen in het O. T. Maandag avond hield de "heer J. Kneppelhout van den Hemelschen berg in het locaal Bethanië te Oosterbeek een rede in het belang der vrijgemaakte slaven in Noord- Amerika. Lang voor den bepaalden tijd wa3 genoemd locaal stamp-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1