Buitenlandsch Nieuws. deze koralen zijn ontleend aan het aloude godsdienstige ge- zang van Christenen en Israëliten, Katholijken en Protes tanten, met teksten van onze vaderlandsche dichters Heije ten Kate en Pierson terwijl naar het voorschrift der statu ten in deze gedichten alles vermeden werd wat niet met instemming en verheffing van den godsdienstzin en het gods dienstig gevoel door geheel het Nederlandsche volk zou kun nen gezongen worden. Zaturdag avond omstreeks negen uurbrak te De venter een ontzettende brand uit in den molen, naar men zegt, van den heer de Boer, gelegen in de onmiddelijke nabijheid van de stoomkorenmolen van den heer G. J. Hul- scher. De brandweer was ijverig bezig, om dit nabijgelegen pand te bewaren. De schutterij was op de been en ook de burgerlijke autoriteit was .op de plaats des onheils aanwe zig. 't Was te bopendat het den ijverigen en wakkeren brandweer gelukken moge, te verhoeden dat het vernielend element zich verder verspreidt; de ramp ware anders niet te overziennaardien dan ook de Koninklijke tapytfabriek groot gevaar liep. Beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Zwam- merdam en Woerden Ds. H. W. Quint van der Sloot, pred. te Oude Weteting. -Bedankt voor het beroep uaar de Hervormde ge meente te Bunschoten door Ds. F. C. Magendanspred. te Eemnes Buitendijks. - In de zitting van den Gemeenteraad van heden Maan dag was aau de orde gesteld de gemeentebegrooting voor 1866. De wethouder Stoffels nam bij ongesteldheid van den heer burgemeester het voorzitterschap waar. Bij de algemeene beschouwingen werd het woord gevoerd door den heer Sehel- temadie in een uitvoerige rede de opdrijving der uitgaven sedert 1856 inzonderheid der kosten van fabricagewerken met cijfers bestreed; - den heer Tollens, die de heffing van een haven- en liggeld gelijk te Delft aanbeval, en zich ver klaarde tegen het afbreken der Rhijnsburgsche poort, - den heer de Fremerydie verdedigde het brengen van 2/3 van het 4/5 der personele belasting, uit hoofde door het uittrekken van het volle 4/5 de inkomsten over 16 m. werden ge raamd, terwijl de uitgaven slechts over 12 maanden wer den gebragt, maar door het voorstel der commissie van fianuciën de ligting van f 10,000 uit de Stads Bank van Leening niet noodig was of de raming der gemeenteopcen- ten van de personele belasting met f 30,000 kon vermin derd worden. Hij prees het doel der commissie van finan ciën, om al het mogelijke te doen tot vermindering van den hoofdelijken omslag, maar meende dat het onraadzaam was, door verschillende bezuinigingen noodzakelijke kosten van onderhoud te verschuivende opbreDgst der accijnsen hooger te ramen en voor onvoorziene uitgave zulk een geringe som beschikbaar te stellen terwijl hij het beginsel der hef fing van een haven- en liggelden bestreed dat de in- en doorvoer belemmerde. De heeren Krantz en de Moen verdedigden daarop de voorstellen der commissie van financiënen terwijl laatst genoemde den heer Scheltema deed opmerkendat in de laatste jaren een uitgave van f 1 50,000 alleen tot het stich ten van scholen was geschied, deed eerstgen. hulde aan de wijzewaarop de commissie van fabricage tot verfraaijing der stad werkzaam waswaarin zij door vele ingezetenen werd gevolgd dewijl Leiden iu dat opzicht was vooruit gegaan en de gelden uit de gemeentekas nuttig zijn besteed. Tot de behandeling der artikelen overgegaan zijnde, had den uitvoerige beraadslagingen plaats over de verhooging der jaarwedde van de beide opzieners der fabricageieder met f 150, die door de heeren Hubrecht, Meerburg, ScheltemaHoltz en le Poole krachtig werd verdedigd en met 17 tegen 5 stemmen goedgekeurd. De verhooging dei- jaarwedde van den keurmeester der rijtuigen met f 25 werd aangenomen. De post van schrijfloonen werd goedgekeurd met 18 tegen 4 stemmen en die voor onderhoud van meu belen van het Raadhuis met 14 tegen 8 stemmen, terwijl de voorstellen der commissie van financiën, om art. 5 8 en 6 0 ieder met 100 en art. 62 met 300 te verminderen, geen tegenstand ontmoetteden. De post, voor het onderhoud vrn straten lokte ernstige woordenwisselingen uit, want zij werd bestreden door de heeren Harte velt, Lezwijn le Poole, Kneppelhoul en van der Hoeven, die klaagden over de wijze van bestrating en herstelling. De heeren Hubrecht en van Outeren verdedigden zich daarop, zoodat dit artikel werd aangenomen met 18 tegen 4 stemmen en de post voor we- gen en voetpaden met 15 tegen 7 stemmen. De som voor onderhoud van bruggen werd verminderd tot f\ 1,900 en de som voor onderhoud van plantsoenen met 14 tegen 8 stemmen op het door de commissie van fabricage voorgedragen cijfer; de post voor pompen en riolen met 1000, nadat met 14 tegen 8 stemmen was verworpen het voorstel tot het plaatsen van een nieuwe pomp op de gedempte Koepoorts gracht en met algemeene stemmen het dempen van de sloot langs hot raamland buiten de voormalige Marepoort. Eindelijk kwam het plan tot verbetering van de Rijns- burgsche poort in behandeling. De HH. Tollens, Kneppel- hout, du Rieu, van der Hoeven, le Poole en Wttewaal hebben dat plan uit verschillende oogpunten bestreden zjj begrepen dat met de noodzakelijke vernieuwing van de brug niet behoefde gepaard te gaan het afbreken van de poort en wezen op de voldoende ruimte die de toegang aldaar bezat, bij de verschillende feestelijke intogten en vereeni- gingen die aldaar dit jaar plaats hadden. De heer Kneppel houl drong aan op de-overlegging van plans en teekeningen. De heer Wttewaal wees op de merkwaardige bouwtrant en de technische waarde. De heer du Rieu wilde uit een finan cieel oogpunt, dat men zich tot de noodige herstelling dei- brug bepaalde. De heer Hubrecht verdedigde de indiening van het plan waartoe de commissie van fabricage was uit- genoodigd en gaf een opmerkelijke statistiek van de stem mingenvoor het afbreken van poorten bij den Raad ge houden. De HH. de Fremery en de Moen stonden vlak tegenover elkander in de begrooting van het batig slot over de dienst van 1866, dat laatstgemelde voor zeer aan merkelijk hield. Ten slotte werd de som van 13,000 in stemming gebragtmet dat gevolgdat 11 stemmen vóór en 11 stemmen tegen werden uitgebragt, zoodat de beslis sing is verdaagd tot de volgende vergadering op Dingsdag ten één uur. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 6 uur 46°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 3 6°, te 8 uur 36', '9 middags te 1 2 uur 38c, 's namiddags te 4 uur 42°, ten 5 uur 42°, te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Maandag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 66°, te 4 uur 50°. Dingsdag 31 October wordt te Wittenberg het stand beeld ter eere van den kerkhervormer Melanchton opgerigt, onthuld. - In Oostenrijk brengt het gebruik bij de Israëlieten nog mede, dat men na de huwelijks-inzegening aan de ge- noodigden de huwelijksgeschenken laat bezigtigen. Zoodanig geval deed zich de vorige week te Weenen voor. Alle de geschenken waren op een tafel verspreidmen vond er ook liggen een aan den bruidegom geadresseerd gesloten pakket. Op dringend verzoek der genoodigden, werd ook dat pakket geopendmen vond toen hierin een menigte brieven alsook een klein billet onderleekend //een goed vriend," waarin geschreven: //Hiernevens ontvangt gij een doorloopende brief wisseling gevoerd tusschen uwe jeugdige echtgenoote en den tooneelspeler W." Na het aandachtig lezen dier brieven ver bleekte en verwijderde zich terstond de jonge man, om maat regelen te nemen tot het instellen van een eisch tot echt scheiding van het door hem even te voren gesloten huwelijk. Vrijdag 11. is het lijk van Lord Palmerston ter aarde besteld in de abdy van Westminster, waar reeds zooveel groote mannen rusten. Meer dan twee duizend toegangkaarten waren afgegeven voor de verschillende beschikbare stand- en zitplaatsenwaar onder 900 voor het koor en 2 8 voor de vertegenwoordi gers der pers. De Prins van Wallis is by de processie ver tegenwoordigd door lord Alfred Herveygeneraal Knoltys en majoor Grey; Z. K. H. nam plaats in de bauk der Ko ningin terwijl de bank daar tegenover werd ingenomen door den Hertog van Cambridge. Zoodra den stoet aau den ingang der abdij was genaderd hebben HH. KK. HH. zich er bijgevoegd en zich vervolgens naar hunne

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2