Buitenlandsch Nieuws. M. heeft benoemd toi ontv. der dir. bel. en ace. e'n vSn den waarborg en de belasting op de gouden en zil verenv werken tc Schoonhoven c. a., de heer F. G. P. Arnold, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Muiden. Z. M. heeft aan den gepens. lsten luit. van het corps mariniers S. A. Hoos een verhooging van pensioen toegekend ad ƒ150 'sjaars, waardoor zijn pensioen thans is gebragt op 840 den offic. van gez. 2de kl. J. M. H. G. Theu- nissen van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indiëen den kapt.-ma- gazijnm. der art. J. J, Lannspachop zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1050. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 27 dezer niet plaats hebben. De plaatsing van den luitenant ter zee 2de klasse J. L. Inckelop Zr. Ms. korvet van Speyk is ingetrokken, blijvende hij voorloopig op Zr. Ms. wachtschip te Willems oord doordienen. - Op voorstel \an Burg. en Weth. is Maandag door den Raad te Rotterdam met 24 tegen 7 stemmen bepaald, het verbod van invoer van versch geslagt vee op te heffen, maar te vervangen door streng toezigt. De veemarkt blijft ge schorst, maar de markt voor de varkens wordt weder ge opend. In een schrijven uit Amsterdam aan de N. R. Ct., komt voor een beschouwing omtrent het hooge schoolgeld van 180, voor de hoogere burgerschool. Dat hooge schoolgeld werkt zóó, dat de school slechts 3 2 leerlingen telt, terwijl 7 Amsterdamsche jongelieden eiken dag naar Haarlem heen en weder sporenom er de hoogere burger school te bezoeken. Het hooge schoolgeld springt nog meer in 't oog, als men nagaat, dat op de rijks hoogere burger scholen te Groningen, Middelburg en Roermond de school gelden op ƒ45, ƒ50 en 30 zijn gesteld, en het aantal leerlingen in die drie steden welker bevolking te zaam geen 1/4 deel van die van Amsterdam bedraagt, 266 beloopt! - Op de gemeentelijke hoogere burgerscholen is de verhouding van schoolgeld en schoolgaande kinderen als volgt Enschedé 70 schoolg., 3 8 leerl, Zutphen 60 93 's Hage 60 ii 88 u Leiden 60 u 58 n Delft 60 n 127 u Haarlem 60 ii "107 ii Sneek #40 n 88 ii Deventer 5 5 li 68 Maastricht #30 ii 108 II Dordrecht #60 ii 46 II Nijmegen #60 44 II Uarlingen #40 42 II En Amsterdam heeft slechts 32 leerlingen! Maar 't school geld is ook ƒ180! Kralingen zal weldra met gas worden verlicht. Men kan met zekerheid berigten dat het tweede deel van Keizer Napoleon's geschiedenis van Julius Caesar in deze maand wordt ter perse gelegd en de heer Lodewijk Mulder met de Holl. vertaling van dat werk voort zal gaan al naar mate de vellen door Z. M. den Keizer voor den druk wor den goedgekeurd. Door de politie te Rotterdam is eenige dagen gele den een nog jeugdige vrouw, genaamd M. A. L., gearres teerd, welke er sedert geruimen tijd haar werk van maakte om jonge kinderen meestal meisjes op de publieke straat van hunne gouden sieraden, zoo als: oorknopjes, halsket tingen enz. te berooven en die voorwerpen daarna te be- leenen. Daar die kleinen door genoemde vrouw bij zulke gelegenheden werden geliefkoosd en zij beloofde de door hen gedragen wordende sieraden eens netjes te zullen op poetsen en dezelve daarna met het een of ander klein ge schenk aan hunne woningen te zullen terugbezorgen, lieten zij te gereeöer toe dat haar een en en ander door deze bru tale diefegge ontnomen werd. Te Middelburg is J. de Manwegens mishandeling zijner vrouw, bij welke gelegenheid hij zelfs eenmaal riep: //dood moet je, kapot moet je, ik wil wel eens voor je zitten, dan heb ik meteen de kost," veroordeeld tot 6 maan den cellulaire gevangenis. Dingsdag avond omstreeks negen ure is op het ter. reiu van het station der Nederlandsehe Rijnspoorweg-Maat schappij te Rotterdam, de buitenlandsche goederentrein, bij het binnen rijden van de voor die goederen bestemde loods, op een met fusten wiju beladen sleperswagen die de rails wilde passeren, geloopenwaardoor die wagen geheel is verbrijzeld en die fusten wijn te loor gingen; het paard, hoezeer eenige passen mede gesleeptheeft geen letsel be komen ook heeft de voerman zich nog in tijds uit de voe ten gemaakt. Dingsdag avond heeft te Rotterdam, in de zaal Ver scheidenheid en Overeenstemming, een talryke vergadering plaats gehadten gevolge eener gedane oproeping door Ds. H. J. R. G. Theesing en den heer J. Voorhoeve HCz., als medeleden van het hoofdbestuur der Confessionele ver- eeniging van leeraars en leden der Nederlandsehe Hervormde kerk. Na eene onlangs gehouden eerste bijeenkomst, ten doel hebbende daar ter stede een afdeeling der genoemde vereeni- ging op te rigten is deze thans gevestigd met een aantal van 12 7 leden en werd alsnu in de vergadering een afdee- lings-bestuur benoemd, zamengesteld uit de heeren: Ds. Theesing J. Voorhoeve HCzn., C. Arent Bz., Mr. M. Bicbon van IJsselmonde J. C. Koningsbergen en L. A. E. Suer- mondtwaarvan de drie eerstgenoemdenter vergadering aanwezig zijnde, zich die keuze lieten welgevallenzullende van de drie overigen de beslissing daaromtrent worden in gewacht. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Re- nesse en Noordwelle iswegens het emeritaat van Dr. W. F. Menzeltoezegging van beroep gedaan aan den kandidaat Telders die ongeveer anderhalf jaar aldaar als hulpprediker werkzaam is geweest. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Deifshaven voor de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. F. J. Herman en voortdurend bedanken van Ds. I. C. de Vijver, Ds. J. Eigemanthans te Zevenbergen. Aangenomen het beroep naar de Ned. Hervormde ge meente te Groningen door Ds. B. C. J. Mosselraanspred. te 's Hertogenboscb. Bedan'kt voor het beroep naar Bodegraven door Da. J. H. Gravensteio pred. te Serooskerke. Jhr. Rammelman Elsevier Archivaris dezer gemeente heeft bij een tweede deel den Inventaris van Leiden's Archief vervolgddat eene naauwkeurige opgave bevat van al de aanwezig zijnde registers van al de stukken betreffende het beleg en ontzet der stad in 15 73-15 74, alsmede van de losse stukken van algemeenen aard. Naar het ons toeschijnt is hiermede de Inventaris van het archief volledig en heeft de Archivaris spoedig en zeer doeltreffend dat gewigtige doel van den hern opgedragen taak vervuld die trouwens zeer gemakkelijk was gemaakt, door de bemoeijingen van den secretaris van Roijen en de uitmuntende regeling en beschrij ving van de heeren Kluit en van Wiju. En zoo is aan een iegelijk die zulks verlangt, den weg aangewezen om bekend te worden met, de geschiedenis van Leiden - maar om daarvan gebruik te kunnen maken dient ook de wijze van toegang of de voorwaarde van het gebruik te worden bepaaldopdat men wete welk nut er van ie trekken is. Een vlugtig overzicht van den Inventaris die oor deelkundig en practisch is zamengesteld, gaf ons het bewijs van het vele belangrijke voor den geschiedvorscher dat het Leidsch Archief verschaffen kan. De Thermometer von Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 5 0°, te 10 uur 48°. Woensdag morgen te 5 uur 5 0°, te 8 uur 5 2', 's middags te 1 2 uur 5 5°, 's namiddags te 4 uur 51°. De prijs voor enkelvoudige telegrammen binnen de Belgische grenzen is verlaagd op 5 0 centimes. Dezer dagen had een bedroevend ongeluk plaats op den spoorweg van Warschau naar Berlijn en wel tusschen Kalkuhner en Dunaburg. Een passagierstrein liep in vollen vaart tegen een goederentrein ten gevolge waarvan ze3 wagens werden verbrijzeld en vele personen min of meer gekwetst. - Zoo als men reeds heeft gemeldheeft denzelfden dag

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2