N°. 1746. Donderdag 26 October, - Hen Ambachtsschool. A°. 1805v W:. v. Binnenlandsch Nieuws. {IV i"S *T :-ry T. *-■ LEIDS6H DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige datcenuitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J- u. 'a nam. de overige dagen '3 namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Hieuwstraat; 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s aainiddags te 3 u. 35 m. '«avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. KijUs-Xelegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 'sin. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Bv.rgein? etter en WethoudersMaandagen Douderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 nar. Kantoor der Plaatselijke Accijusea, dagelijks van 82 uur en van 4'7 uur; der En- 611 Uitgaande Hechten en Aooijnsen degelijks van 9—1 uur en van 3 6 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Mnandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 air. van Zegei, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het SLadaster van 94 uur. Een gansch ander lot wacht den jongeling, die zich tot zijn 18de jaar heeft kunnen ontwikkelen, niet alleen in het vak zijner keuze, maar ook in alle vakken, welke daarop betrekking hebben. Komt hij op eene werkplaats, hij over ziet de zaken geheel andersin hem is de kiem gelegd tot hoogerhij heeft niet alleen liefde, maar zelfs een zekeren eerbied voor zyn vakzijn talent en doorzigt maken hem spoedig onwaardeerbaar en in plaats van een afgesleten werk tuig wordt hij ten laatste de ziel van de inrigting, waar bij werkzaam is. Zijn arbeid is hem een genot geworden geenszins een om den wil van het lieve brood met weerzin gedragen last. Dit zijn geen ijdele woorden. Wij allen kunnen ons daar van overtuigen - want er zijn zoodanige werklieden - die zich door geestkracht hebben gevormddie in de moeije- iijkste omstandigheden niet als kinderen hebben geklaagd uiet als lafaards hebben om hulp geschreeuwdmaar zich eenvoudig hebben ontwikkeld, hun verstand gescherpt, - bun weten uitgebreid; dikwijls met de geringste middelen; vast overtuigd dat daarin en daarin alleen hun eenig heil 'ag besloten. Waar het der Ambachtsschool gelukt is, de leerlingen tot op zekeren leeftijd te behouden daar zijn ook de beste uitkomsten verkregenen van de leerlingen die daarin in eene of andere inrigting zijn geplaatst, werden met dan gunstige berigten ontvangen. Toen nog weinige jaren geledenin enkele departemen- ten onzer Maatschappij eenige k leine industriescholen zich met moeite staande hielden dachten wij Dietdat wij zoo spoe- 'Hg eene zoo bloeijende periode van het onderwijs zouden '"treden als de tegenwoordigeen wy verheugen onsdat eene zoo gewigtige zaak als het industrieel volks-onderwijs D" niet langer aan zwakke partikuliere inrigtingen zal wor- 'len overgelaten. Maar terwijl wij aan de eene zyde onze lands- en ge meentebesturen dank weten voor den ijver, waarmede zij nu op ruime schaal dat onderwijs inrigtenblijven wij aan den anderen kant dankbaar terugzien op de eerste pogingen die ook door onze Maatschappijmet veel moeite en volharding zijn in het werk gesteld. Wij eeren hen, die met ruime middelen, - onder de vleugelen der regering, bijgestaan door de sympathie van een ontwaakte natiehun edel werk volbrengen- maar niet minder hendie met spaarzaam bijeengebragte middelen, met opoffering van eigen tijd en geld te raidden eener algemeene laauwheid moedig hebben voortgewerkt, gelijk de eerste baanbrekers in een woeste landstreek. Zoo is ook eenmaal onze Maatschappij voorgegaan met het leveren van overzigten van den landbouw, en niet minder met het oprigten van industrie-scholen. Maar het is ook de roeping van eene Maatschappij als de ouze om voor te gaan, en die roeping is in Nederland, het langzame Nederland, moeijelijk en ondankbaar, maar des te nuttiger. Die roeping is de Maatschappij ten opzigte der industrie-scholen volkomen getrouw gebleven. Zij heeft hier de eerste industrie-scholen in het leven geroepenzy is daarvoor veelal met miskenning en onverschilligheid be loond; men heeft van haar meer geëischtdan ze volbrengen kon, en thans, by de glansrijke versehynseleD in onze da gen worden de mannen vergetendie geheel belangloos eenmaal het voorbeeld hebben gegeven. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Wijk bij Duurstede B. G. van Heyst, notaris aldaar; bij het wapen der artillerie, bij de staf van het wapen, tot magazijnm. der art. 1ste kl. te Naarden den kapt. 1ste kl. F. L N. Dröher, van het 3de reg. vest, art.; by het 1ste reg. vest. art., tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. A. J. F. Egter van het reg. rijdende art.; bij het reg. rijdende art., tot lsten luit. (naar ouderdom vau rang) den 2den luit. J. E. N. baron Sirtema van Grove- stins van het corps.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1