N°. 1743. Maandag 23 October A0.1865. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. te Nij megen, den heer Mr. P. C. J. van Ghert, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Wijk c. a. Z. M. heeft E. H. J. Cunaeus benoemd tot burge meester van Koudekerk. Door den Minister van Biunenlandsche Zaken is de de heer Dr. Th. H. Mac Gillavry te Utrecht op een jaar wedde van 1900 benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de industrie- en handelschool te Enschedé. De Commissie voor de Wereldtentoonstelling van 1867 zal a. s. Maandag aan het Dep. van Binnenlandsche Zaken hare eerste vergadering houden. (Nederl. Industrieel). De Hooge Raad, burgerlijke kamer heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de zaak van: F. Verschuur Pzn., als di recteur der brandwaarborgmaatschappij de Adelaar, geves tigd te Amsterdam, proc. Francois, tegen H. J. Munttuga en zijn echtgenoote G. Glas, verweerders, proc. van der Jagt. De Raad heeft dat beroep verworpen en alzoo uitge maakt dat, ingevolge art. 5 der wet op het recht van ver- eeniging, geene Maatschappij als rechtspersoon kan optreden, zonder door den Koning of door een wet te zijn erkend, en dat die bepaling is van algemeenen aard zonder eenige beperking. De Arrondissement3-Rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag vonnis geveld tegen een der wethouders van Bus- sum, die, wegens misbruik van magt, was vervolgd, door dien hij by gelegenheid dat op den publieken weg het zoo genaamde kaatsspel door eenige personen werd gespeeld en de burgemeester dit was komen verbiedenhad gezegd iials wethouder heb ik evenveel recht als gij, en ik heb het vergund." De rechtbank nam aandat de wethouder kon meenen als wethouder eenige magt in deze te hebbenmaar heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 dagen wegens uitdrukkingen die de kieschheid van een magistraats persoon aanranden en wel op grond van de bovenaange haalde woorden, op den openbaren weg gebezigd in tegen woordigheid van vele personen. Naar men verneemtzal de beklaagde van het vonnis op dit punt zich in hooger beroep voorzien. Op het Koninklijk Meteorologisch Observatorium te Utrecht is Donderdag avond te 9 uur een windstoot waar genomen van 9 5 Ned. ponden drukking op de vierkante el. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn sinds den laai- sten Dies Natalis voor de eerste maal als studenten inge schreven in de godgeleerdheid 33 waaronder 9 vreemde lingenin de wis- en natuurkunde 23, in de rechten 22, in de geneeskunde 8 in de letteren 3 in het geheel dus 8 9 nieuwe studenten sinds 25 Maart. De afloop van het examen voor hen, die voor de commissie te Utrecht acten als hoofdonderwijzers of voor verschillende vakken vroegen is geweest: Voor de vakken van het lager onderwijs. Hoofdonderwijzers: geëxamineerd 7, toegelaten 4, afgewezen 3; hulponderwijzers: geëx. 24, toegel. 12, afgew. 12; hulponderwijzeressen: geëx. 12, toegel. 7, afgew. 6. Meer uitgebreid onderwijs, volgens art. 1. Fransch. Onderwijzeressen: geëx. 6, toeg. 3 afgew. 3. Engelsch. Onderwijzersgeëx. 1toeg. 1 onderwijze ressen geëx. 1, afgew. 1. Hoogduitsch. Onderwijzers: geëx. 4, toeg. 2, afgew. 2. Wiskunde. Onderwijzers; geëx. 3, toeg. 2, afgew. 1. Teekenen. Onderwijzers: geëx. 1, toeg. 1. Handwerken. Onderwijzeressen: geëx. 7, toeg. 7. Uit deze opgaaf blijkt, dat de uitkomst daar gunstiger is geweest dan in andere gewesten; van de 66 kandidaten zijn 27 afgewezen, en telt men de acten voor handwerken af, waarvoor alle kandidaten zijn aangenomen dan zijn van de 59 nog slechts 27 afgewezen, dus ziju dan nog meer dan de helft geslaagd. - In Overijssel hebben van de 76 kandidaten 39 de verschillende acten voor lager-onderwijs ontvangen; van de 9 aanvragen voor acte van hoofdonderwijzer werden slechts 2 verleend. -De Arnhemsche schouwburg-vereeniging hield Donder dag een algemeene vergadering in het gebouw Musis Sacrum aldaar, die door een groot aantal leden werd bijgewoond. De secretaris deelde in een kort verslag den toestand der zaak mede. Wij stippen hieruit aan dat van het kapitaal ad 130 mille tot heden geplaatst zijn 379 aandeelen ad f 250 f 94760 aan giftenu 7250 bijdrage van de stad 20000 zoodat ƒ8000 of 32 aandeelen ter plaatsing overblijven; LEIISdH IMMAM Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. ~T Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. m.; Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 ra.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2j u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m,'s namiddags. Oost-Iodisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijki-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur'3 av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 'sin. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - burgemeester en fVethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 nar. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnten dagelijks van fl—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. 122000

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1