N°. 1742. Zalurdag 21 October. A0. Binnenlandsch Nieuws. EIDSfiH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora» mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u, 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 5 m„ naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dat/en, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. n. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwsfraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u, 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-ïndisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkc-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur's av.Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 's m. tot 10 u. 30 na. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11I uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ie te 3preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en ven 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'j Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woeusdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft den heer P. von Fisenne erkend en toe gelaten als vice-consul van Mexico te Rotterdam en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. Naar men verneemt is de heer H. G. J. Rupe Jr., voormalig kanselier van het Oostenrijksche consulaat te Am sterdam door Z. M. den Keizer van Oostenrijk tot ridder van de Frans Joseph-orde benoemd. Naar men verneemt heeft de Minister van Justitie tot directeur van het huis van Burgerlijke en Militaire ver zekering te Leeuwarden aangesteld de heer Maanthans adjunct-kommandant in de gevangenis voor jeugdige veroor deelden te Rotterdam. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd le Camp des Bourgeoises. Jerusalem. Donderdag nacht ten 2 ure strandde te Schevenin- gen op de hoogte van het paviljoen van Z. H. H. Prin3 Frederik der Nederlandende galjoot Justus van Norden in Oost-Friesland, kapitein Lambevtus Paul Strackholder in lading hebbende hout, komende van Drondheim in Noor wegen en bestemd naar Dordrecht. De equipagie is door de reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij aan boord gehaald. Wordt er niets verzuimd dan zal de lading nog kunnen geborgen worden. Ten gevolge van den hevigen stormdie gedurende den afgeloopen nacht uit het Noordwesten heeft gewoed, is een dezer dagen achter de stallen van het gemeente-badhuis te Scheveningen tot berging der badkoetsen opgeslagen hou ten loods omgewaaid,. De badkoetsen zeiven moeten naar men verzekert ook door den wind schade hebben geleden. In de zitting van den Haarlemschen Gemeenteraad van Woensdag was in de eerste plaats en vóór het behan delen der begrooting aan de orde het voorstel van B. en W. tot amotie der nog rondom de stad bestaande poorten. Dit voorstel in de vorige vergadering aangehouden - had zekere agitatie buiten den Raad doen ontstaan die zich in een zestal adressen aan het bestuur en eenige anonieme en "iet anonieme advertentiën had geopenbaard. Van de adres sen deed de voorzitter vóór de opening der discussiën me- dedeeling, waarbij bleek, dat twee van de oudheidkundige commissie der Koninklijke Academie van Wetenschappenen van het Koninklijk oudheidkundig genootschap afkomstig warende overigen waren allen van in- en opgezetenen der stad en waren deels vóórdeels tegen het voorstel gerigt. De tegenstanders van dit laatste en dus zijdie de poorten weuschten te behoudenrigteden hunne pijlen tegen de voor genomen daad van wandalisme", vooral op grond der his torische en architectonische kunstwaarde der Amsterdamsche of Sparrewonder en der nieuwe of Kennemerpoort. De voor zitter toonde aan, dat het uitlokken der agitatie, gelijk hij het noemde, welke het voorstel van B. en W. had doen ontstaan geenszins in de bedoeling noch in de verwachting van het dagelijksch bestuur gelegen had. Het herstellen van een brug aan een der beide genoemde poorteneen daar omtrent vroeger door een der leden in de vergadering ge maakte aanmerking en het hoog noodzakelijke der herstelling van de brug aan de Amsterdamsche poort hadden het voor stel van het dagelijksch bestuur noodzakelijk gemaakt; het wenschte te weten, hoe de Raad bij de uitbreiding en ver- fraaijiug der stad over het behoud der poorten dacht, en meende, dat dit niet anders, dan door het stemmen over het voorstel van B. en W. kon blijken. Na het sluiten der beraadslagingen die twee uren duurdenwerd tot het be houd der Amsterdamsche, het amoveren der overige poorten en het afwachten van nadere inlichtingen omtrent de Eend poort besloten. Bij de toenemende uitbreiding der stad aan de zijde der Nieuwstad, d. i, om en bij de Nieuwpoort, is dit besluit van groot belang te achten. Licht en luchtde beide hoofd- vereischten voor een gezonden toestand der bevolking, wor den zeker door het afbreken der poorten en wallen verkregen en bevorderden moge het dezen of genen oudheidkundige hard vallen dergelijke //monumenten van oud-vaderlandsche bouwkunde" te zien vallen voor den meer practischen geest dezer eeuw; hij bedenke, dat er nog iets hoogers is, iets dat er meer op aan komt, dan het bewaren van thans dik wijls misplaatste, of soms gerepareerde en bijgelapte, twee of drie bouworden vertegenwoordigende, en daardoor mis staande poorten, torens, wallen en dergelijke. Dit hoogere dit belangrijkere is de gezondheid, de welvaart, de voor uitgang en de veiligheid der burgerij. Niemand zal aan de groote Houtstraat, een der schoonste entrees van onze Hol-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1