Binnenlandsch Nieuws. Buiteiilandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Gulpen Mr. H. J. Brouwers, thans rechter-plaatsverv. in de arr.-recht- bank en adv. te Maastricht; en op verzoek eervol ontslag verleend aan T. O. Koolman als arr.-ijker der maten en ge- wigteu te Hoorn. Op Zaturdag, den 21sten October aanstaande, zal de audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken niet plaats hebben. De officieren van gezondheid der 3de kl. van Koets veld van Ankeren en Stakmau Bosse zijn aan 's rijks kweek school voor milit. geneesk. gedetacheerdter aflegging van hun examen voor offic. van gez. 2de kl. Heden Donderdag had aan de bureaux van de Staats spoorwegen te 's Hage de aanbesteding plaats van: 1°. het leveren en opstellen ran 9 stuks waterkranende minste inschrijver daarvoor was de heer L. J. Enthoveu en Comp. te 's Hage voor 61022°. het leveren en opstellen van twee draaischijven van 13.60 el middellijn, de minste in schrijver daarvoor was de heer D. A. Schretlen en Comp. te Leiden voor f 3400 3°. het leveren van vijf perceelen ijzeren spoorstaven met eindverbindingen, elk perceel groot 2000 ton (van 1000 Ned. ponden), daarvoor waren de minste inschrijvers, voor perceelen 1 en 2 de heeren Blou- diceau en Comp. te Ville Chateau voor 338,000 de beide perceelen en voor perceelen 3 4 en 5 de heeren de Dorledeau, frèreste Acosse voor f 168,217 per perceel. In de Gemeenteraadszitting van 's Gravenhage is in gekomen een plan met bestek en begrooting van kosten tot verbouwing van het voormalige gymnasium in de Raamstraat tot school voor middelhaar onderwijs, met tweejarigen cur sus, directeurs-woning en lokaal ten dienste der normaal lessen voor de kweekelingen der lagere scholen. Door het dagelijksch bestuur der gemeente 's Hage is aan de in aanbouw zijnde straat in den Zusterpolder tegen over de Lange Beestenmarkt de Daam van Jacob-Cats-straat gegeventerwijl de naam der voormalige Sehelpenlaan ver anderd is in dien van Kerkstraat. Uit het verslag der zitting van den Gemeenteraad van Nijmegen op Vrijdag 11. blijktdat door den Gemeenteraad besloten is te heffen: 1°. 4/5 der rijks personele belasting ten behoeve van de gemeente beschikbaar te stellen. 2°. 40 opcenten op de grondbelasting van de gebouwde en lü op centen van de ongebouwde; 3°. 25 opcenten op de rijks personele belasting; 4°. een belasting op de honden en 5°. een hoofdelijken omslag van 30,000. De omslag geschiedt volgens den aanslag eener commissie naar den maatstaf van het vermoedelijk inkomen. Een voorstelom bij den aanslag een percentsgewijze ver mindering van de belasting aan te nemen naar gelang van het aantal kinderen, werd verworpennadat de discussie had doen uitkomen dat bij de classificatie van de belastingschul digen de lasten van een huisgezin in aanmerking zouden worden genomen. Het concert, Maandag avond door Adelina Patti in vereeniging met de HH. BrignoliAmodio en Zoboli als zangers, mej. Castellan als violiste, en de HH. Bottesini i als kontrabassist en Leopold de Mayer als pianist, in het j Paleis van Volksvlijt gegevenheeft in alle opzigten aan de hooggespannen verwachting voldaan. Patti was de heldin van den avond zij beheerschle trouwens de uitgestrekte zaal met haar stem; haar liefelijk, krachtvol en egaal geluid, de stoutheid en gemakkelijkheidwaarmede zij steeds de grootste moeilijkheden overwint, terwijl zij er nieuwe bij voegt, om die met glans te boven te komen, hare naïve, ongekunstelde voordragt, hare glaszuivere intonatie, de me taalklank van haar buitengewoon omvangrijk geluid, dat alles ontwapent de scherpste kritiek vestigde haar roem in geheel Europa, deed haar een eerste, zoo niet de eerste, plaats innemen onder de zangeressen van dezen tijd. De hulde en erkenning, die Parijs, Londen en Weenen haar bereiddenkon haar te Amsterdam bij vernieuwing niet ontgaan. Zij werd luide toegejuicht en met bloemruikers over stelpt. Ten slotte gaf zij het éclat de rire van Auber toe en hernieuwde door de voordragt er van de algemeene geest drift. Te Brunnepe onder Kampen is Maandag ochtend een boerenwoning van de wed. Rietberg, aan de gemeente toe- behoorendeafgebrand; een der bewoners heeft bij poging tot redding ernstige brandwonden bekomen. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeri- taat van Ds. H. G. J. van Doesbuaghheeft de kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotterdan Woens dag een zestal geformeerd bestaande uit de navolgende pre dikanten: W. Astro te Vlissingen, G. H. Lamers te Scher- penzeelG. A. Hoog te Haarlem, F. W. Merens te Vlissin gen, S. Essenius Greef te Koog, W. H. Krijt te Groningen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Loon op Zand, Ds. Verhoef, pred. te Scheveningen. Aangenomen het beroep naar Kiel Winderveer (Gro- ningen) door Ds. J. Gruno Aldershoff, pred. te Wijnaldum. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Ter Neuzen door Ds. C. de Wilde, pred. te 'sHeer Abts- en Sinoutskerke. Wij vernemendat het geschil over Kalkhok of Be waarschool op een allezins vreedzame of bevredigende wijze is geëindigd daar die school uit het locaal bij de Gasfa briek is verhuisd naar de gewezen Baaihal, alwaar de ruimte en inrigting der localen veel meer aan het doel beantwoorden. De Gemeenteraad heeft in de zitting van heden Don derdag magtiging verleendom voor de gemeente zich in cassatie te verweren tegen de Algemeene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboir- kamers, die in cassatie gekomen is van het vonnis door het I prov. gerechtshof in Zuid-Holland ten voordeele der ge meente gewezen; voorts besloten de bezoldiging van de tqdelijk aangestelde leeraars voor het rechtlijnig teekenen bij de hoogere burgerschool te stellen op 500 voor het handelsrecht en voor het boekhouden, ieder op f 200; ea de jaarwedde van den leeraar voor de natuurlijke historie te verhoogen met f 200: Te Woerden is 11. Maandag in den hoogen ouderdom van 9 2 jaren overleden onze voormalige stadgenoot Dr. F. H. L, Donckermanin der tijd repetitor in de oude talen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 5 5°, de3 avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Donderdag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 54°, 's middags te 2 uur 5 8°, 's namiddags te 4 uur 52°. Met verbazing heeft men te Weenen in de financiële kringen het kolossale verlies vernomenhetwelk de Credit- Anstalt aldaar heeft geleden ten gevolge van de onverant woordelijke ligtzinnigheidwaarop naar men beweert de za ken aan die inrigting worden behandeld. Niettegenstaande het aan ieder handelaar bekend was, dat zekere speculant te Odessa gevestigd, die verbazende ondernemingen deed, financieel in de grootste moeijelijkheden verkeerde, heeft de Credit-Anstalt hem een ongewaarborgd voorschot gedaan ten bedrage van 1^ millioen fl., zonder zijn val daardoor langer dan een enkelen dag te verhoeden. Men hoopt alge meen dat de regeringdoor dit voorval geleerd zich ge noopt zal vinden om tusschen beide te treden en in hel j vervolg zoodanige controle op de zaken zal uitoefenen al» dringend noodig blijkt te zijn. Lord Palmerston is Woensdag namiddag overleden. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat het klooster Ma- rienstadt, in het Westerwald hetwelk ten vorigeD jare ia de beraadslagingen van den Nassauschen Landdag een zoo groote rol speelde, naar den wensch des bisschops en van talrijke Katholieken aan een godvruchtig doel is hergeven. Sedert den lsten October is aldaar namelijk het reddings instituut van den H. Joseph voor verwaarloosde knapen ge opend, en het bestuur daarover aan de priesters des Genoot- sc'naps van den H. Geest en het allerheiligst hart van Maris opgedragennadat de bisschop voor de som van 20,900 guldenvoor de gebouwen en daarbij behoorende landerijen, had ingestaan. Volgens overeenkomst met de regering, z3' de bisschoppelijke autoriteit de instelling in rechten verte genwoordigen en het oppertoezigt daaroverals over eec Katholiek kerkelijke inrigting van liefdadigheid, voeren, terwijl daarentegen de jaarlijksche rekening door de Hertog- lijke rekenkamer zal worden afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2