N®. 1741. Vrijdag 20 October. A®. 1865. Ëen nieuwe plaatselijke directe belasting. Bijaldien het Ryk aan de gemeenten had afgestaan de heffing der personele belasting, zoodat een zelfstandige re geling van die belasting naar dezelfde of andere grondsla gen in verhouding van en in overeenstemming met de plaat selijke belangen en behoeften aan de gemeentebesturen was overgelaten, gewis er zou geen bezwaar bestaan, om de in gezetenen op die wijze naar een redelijken maatstaf aanteslaan.- Nu evenwel eischt de wet en het belang, dat de gemeente een eigen weg kieze, terwijl de ingezetenen nog bezwaard blijven met een ongelijk drukkende personele belasting. Wil men voor Leiden van dien ongelyken druk een sprekend bewijs: men merke op, dat zij naar hare bevolking is ge classificeerd in den rang van gemeenten tusschen de 36,000 en 48000 zielen; dat evenwel een talrijk personeel vaD de krijgsbezettingvan studenten enz. in de personele belasting niet kan worden aangeslagenmaar toch ten gevolge van dit deel der bevolking de gemeenten in een hoogere klasse is gesteldwaardoor de ingezetenen of belastingschuldigen zwaarder worden belast; bijv. de vrijstelling of remissie zou reeds gelden voor woningen van 45 huurwaarde, nu is 50 het minimum; - voor elke deur of venster zou wor den betaald met 66 cents, nu nog 72 cents. Juist daarom is het ook raadzaam liever een zoo billijk mogelijke eigene directe belasting intevoeren voor hetgeen men te kort komt, dan wel 5 0 of 7 5 gemeente-opcenten nog op zulke ongelijkmatig drukkende aanslagen in de personele belasting te leggen. Wij hebben reeds meerder gronden op gegeven waarom wij zulk een heffing niet kunnen aanbe velen of ondersteunenmaar deze is wel de voornaamste dat de hoofdbewoner van het huis Diet altijd de ware be lastingschuldige is en de bijwoners niet in de personele be lasting kunnen worden getroffen. Het in der tijd door den Wethouder Hartevelt ingediend, maar door den Gemeente raad verworpen voorstel was daarom ook vooral aanbeve lenswaardig, omdat ieder ingezeten in den omslag werd be grepen door een hoofdgeld en door een klassensteuer en die aangeslagen was in de personele belastingbovendien in ver houding tot zija aanslag. Volgens de memorie van toelichting die by de ingediende begrooting voor 1866 is gevoegd, zal men 75 gemeente- opcenten van de personele belasting heffen en een hoofdelijken omslag van ƒ80,000 die voor 1867 en vervolgens, als men de opbrengst der accijnsen mist, en het der perso nele belasting berekent voor een vol jaar zal klimmen tot 110,000. Volgens ons plan zouden geen 7 5 opcenten wor den gehevenmaar de hoofdelijke omslag tot hoogstens 180,000, in 20 klassen. De Gemeenteraad van Arnhem heeft den weg gevolgd in het Weekblad de Gemeentestem aangewezen en bij eene hoogst eenvoudige en toch zeer doeltreffende verordening eene di recte belasting vastgesteld, om aan de Koninklijke goedkeu ring te worden onderworpen die niet missen kan door de Hooge Regering als een bij uitnemendheid aanbevelens waardig stelsel te worden aangenomen. Het staat toch by ons vast, dat de Minister Thorbecke geene belasting van dien aard aan den Koning ter goedkeuring kan of zal voor dragen, die bij afwijking van art. 242 der gemeentewet de hoofdsom van den aanslag in de personele belasting tot grondslag neemt en derhalve niet anders kan beschouwd worden dan ah eene bedekte heffing van gemeente-op centen van de personele belastjng, waarvan het maximum bepaald is. De hoofdelyke omslag, die thans binnen Leiden wordt geheven, staat gelijk met 60 opcenten, en daarbij gevoegd de 75 opcenten, klimt het cijfer tot 135 boven den aan slag, de rijks- en provinciale opcenten van een personele belasting, die sedert 30 jaren wordt betaald, maar niet zonder klagten over verschillende gebreken. Hoe zou dan de Minister de heffiDg van zulk een hoofdelijken omslag, die in strijd is met de gemeentewet, op nieuw kunnen wet tigen LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 o. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 n. 50 ra.;'a namiddags te 8 u. 35 m. aavouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Iudisohe Laadpoat. Over Southampton l en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'a morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag Diugsdag, V/oensdag en Donderdag van 92 u ir. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. V.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1