Buitenlandsch Nieuws. door een manspersoon wiens naam tot nog toe onbekend is, met een mes in de borst verwond. De dader heeft zich daarna met hetzelfde mes het leven benomen. Zijn lijk is naar het gasthuis gebragt; hij scheen een zeeman te zijn. Een Groninger schipper, liggende met zijn vaartuig even buiten Harlingen, was blijkbaar zeer mistroostig, dat hij vier dagen op een geschikten wind moest wachtenen trachtte zijn leed te verzetten door een stevigen borrel te drinken. Hierdoor ontstond ongenoegen met de vrouw. De schipper begaf zich toen met een kruik jeneverwaarin 5 kan, naar het vooronder, en heeft zooveel van het vocht gedronkendat hij er geen berouw meer van kou hebben men vond hem, op de knieën liggende, ten gevolge van het drankgebruik gestorven. Indien het iets kan helpen tot waarschuwing, moge dit feit spreken tot allen die in den drank een troost zoeken. In den namiddag van 8 October jl., tusschen 4 en 5 ure, zijn door middel van inklimming gestolen uit de woning en ten nadeele van B. Yerwey te IJsselsteinver schillende gouden voorwerpen, alsook ruim f 8 50 aan bank en muntbiiletten en specie. Te Groninger Opende heeft een brutale diefstal onder zeer verzwarende omstandigheden plaats gehad. De daders zijn in het huis van de Wed. Z. gedrongen, hebben de be woonster van 't bed gesleurd en mishandeld en zich van geld en kostbaarheden, ter waarde van ongeveer f 400 meester gemaakt. Even na middernacht werd door den policie-beambte Diemersen die met twee adsistenten op de grenzen surveilleerde, een gezelschap van 4 personen in een drooge sloot gevonden bezig met het verdeelen van geld en goederen. Ofschoon nog onbekend met den gepleegden diefstal, kreeg de policie kwade vermoedens en trachtte zij zich van het viertal meester te makenhetgeen haar slechts met twee gelukteterwijl de anderen op den loop gingen. De gearresteerdenbeide personendie reeds vroeger met de rechterlijke magt kennis maakten, hebben in 't eerste verhoor den diefstal ontkendniettegenstaande later in de schuilplaats, waar zij ontdekt werden voorwerpen gevonden zijndie althans hunne medepligtigheid doen onderstellen. Ook wenden zij voor, de voortvlugtigen niet te kennen. Te Roermond heeft dezer dagen het volgende onge luk plaats gehad. Zekere J.Janssen, arbeider, was werkzaam op den spoorweg nabij het station, terwijl een locomotief met eenige wagens kwam aanstoomen. Gewaarschuwd zjjnde dat hij van den weg zou gaan, deed hij zulks;'doch daar zijn pijp tusscben de rails was blijven liggen, keerde hij terug om die te krijgen, waarna hij, van de rails wil lende springen met zijn linkervoet achter de rail bleef ha kenmet het ongelukkige gevolg, dat hij viel en de loco motief met al de wagens over zijn linker onderbeen ging, hetwelk daardoor verbrijzeld werd. Dadelijk werd Janssen naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd alwaar het on derbeen is afgezet. De Bibliotheek der Leidsche hoogeschool bezit een aantal geschilderde portretten, meest uit het einde der 16de en de eerste helft der 17de eeuw. Vele zijn belangrijk om de personen, welke zij voorstellen, sommige hebben wezen lijke kunstwaarde. Sedert 50 jaren zijn de meeste aan het oog van het publiek onttrokken geweest, zoodat slechts enke len met den inhoud der verzameling bekend zijn. Die be- geerig is de verzameling naauwkeurig te onderzoeken vindt daartoe 'thans gelegenheid. De stukken zijn nog niet opge hangen en kunnen dus zonder moeite van nabij bezien worden. Den 12den October zijn door de provinciale commis sie van onderwijs in Zuid-Holland als hulponderwijzer toe gelaten o. a, H. YV. Bosman, A. CattelP. M. du Croix en G. Stolp, kweekelingen alhier; en den 15den Oct. als onderwijzer in de Engelsche taal, o. a. N. L. Verlint, hulp onderwijzer alhier en H. J. van Wijk hulponderwijzer op het Instituut Noorthey. Blijkens het toegenomen aantal runderendat Vrij dag 11. alhier ter markt onder de voorgeschreverv>maatregelen van voorzorg was aangevoerd, schijnt den handel in vee weder aantewakkeren. De bij den boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier in het licht verschenen brochure van den R. C. bisschop van Mainz, over het vaaagstuk der arbeiders en het Chris tendom heeft een hoogstbelangrijke gedachtenwisseling uit gelokt tusschen Ds. Gunning van 's Hage en Dr. Broen van Utrecht, die in de nieuwe Utrechtsche Courant is open. baar gemaakt, 't Betrof hoofdzakelijk de vraagof zamenwer. king op philantropisch gebied mogelijk is bij verschil iD geloofsleer en of dit laatste niet geheel moest worden terzijde gesteld. Het standpunt verschilt zeer, terwijl een orthodox predikant en een modern protestant sympathie openbaren voor het geschrift van een Roomsch-Catholijke bisschop. De strijd- roering was edel en bescheiden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 50°. Zondag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 51°, 's middags te 1 2 uur 56c, 's namiddags te 4 uur 52°, te 5 uur 50°, te 8 uur 50°, te 10 uur 4 8°. Maandag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 56°, te 4 uur 54°. Er zijn allerwege in België plaatselijke comités werk zaam ten einde de deelneming van de industriëelen aau de Parijsche wereld-tentoonstelling van 1867 te bevorderen, De fabriekanten van Brusselsche kanten hebben zich vereenigd, ten einde gezamenlijk te exposerenen de voornaamste bloe misten hebben hetzelfde gedaan. De Brusselsche academie van oudheidkunde heeft be sloten een internationaal congres van geschied- en oudheid kundigente houden te Antwerpen in de maand Augustus van het volgend jaar. Het congres ter bevordering der sociale wetenschap pen zal in Augustus 18 66 worden gehouden te Manchester. Waarschijnlijk zal in Augustus 186 6 te Mechelen we der een R.-Catholiek congres gehouden worden. Dr. Hetzler, hoogleeraar aan de polytechnische school te Weenenheeft zich door ophanging van het leven beroofd men meent in een aanval van melancholie, waaraan hij se dert langen tijd lijdende was. Dr. Smart te Edinburg heeft bij de magistratuur al daar een verslag ingediend van het resultaat zijner proef nemingen tot genezing van koeijendie door de veeziekte waren aangetast. Hij heeft die proefnemingen bewerkstelligd in een stal, die hem van wege de gemeentelijke autoriteit daartoe was aangewezen. Hij kreeg aldaar dertien koeijen onder behandeling, waarvan er slechts twee gestorven zijn, terwijl er vyf geheel herstelden en de zes overigen thans nog ouder behandeling zijn. Berigten uit Madrid behelzen een treurig tafereel van de vreeselijke wijze, waarop aldaar de cholera woedt, vooral onder hendie den zomer op het land doorbragten en nu in de stad terugkeerden- onder de familiëndie uit alle oorden des lands naar de hoofdstad waren gevlugtomdat zij is een der gezondste of minst warme sleden van Spanje. Onder de slagtoffers zijn ook de Oud-Minister van Buiten- landsche Zaken Pacheco en de Oud-Minister van Marine Santo Crux y Biasco, De Koningin wilde ook naar Madrid terugkeerenmaar de Ministers hebben zulks afgeraden. Ia het gehucht Arbespine bij Spa zijn 11 woonhuizen door brand vernield. Te Toydon nabij Epping in Engeland is een huisge zin ten gevolge eener doodelijke ziekte nagenoeg geheel uit gestorven waarna ook de geneesheer die deze personen behandeld haddoor dezelfde ziekte werd aangetast en daarna overleed. Er bestaat vermoedenwaaromtrent nader onder zoek geschiedtdat de ziekte is ontstaan door aanraking en behandeling van verschillende voorwerpen afkomstig uit een boerenhofstedewaar de runderpest heerschte. Koningin Victoria heeft met den raad van Ministers besloten den Aartsbisschop van Canterbury haar verlangen te kennen te gevenom openbare gebeden uit te schrijven tot afwering van de heerschende veeziekte en van de nade rende cholera. De moordenaar van den majoor de Vere is Donderdag middag te Maidstone met den strop ter dood gebragt. In de vorige week is brand ontstaan in het hotel van den Franschen ambassadeur te Londende bedienden wisten de vlammen in toom te houden tot op de aankomst der spuiten die den brand dan ook spoedig bluscbtende

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2