Buitenlandsch Nieuws. kende gassen, maar lift tast rechtreeks de stoffen aan, on der wier invloed zij ontstaan (fermenten) en op de kiemen (miasma's) daarvan. Lemaire geeft in zyn uitvoerige verhan deling allerlei toepassingen op die men daarvan in allerhande omstandigheden maken kan. Lijken wil hij er innig meê be- deelenzij droogen in de lucht bewaard, dan uit, zegt hij, verrotten niet, en er kan derhalve daardoor geen smetstof ont staan. De reeds bestaande smetstof verdroogt ook en verliest hare kracht. Nog minder hinder zullen zij te weeg brengen als ze, na met dat vocht bedeeld te zijn, begraven worden. Maar ook andere toepassingen vermeldt hij. De vliegen - zulke uiterst geschikte overbrengers van smetstof - mijden de met carbolzuur behandelde voorwerpen. De vergiftigende stoffen van bijen, padden en de gewone pokstof, waarmee wordt ingeëntverliezen hare eigenschappen geheelals zij met carbolzuur gemengd zijn zooals Lemaire bij onderzoek vond. Voor personendie moeten omgaan met aan den kwaden droes gestorven paardenin één woord met aan besmettelijke ziekten gestorven ree, met allerlei dierlyke ligchamen in soms erg rottenden staat met al den aankleve van dien, is carbolzuur een kostelyk middel om zich tegen besmetting te vrijwarenhetzij die ligchamen met het zuur worden bedeeldhetzij de arbeiders er hunne handen in afwasschenom zich van alle smetstoffen te ontdoenwaar mede zij welligt in onmiddelijke aanraking kwamen. Lemaire verhaalt, dat eens in de fabriek te Parijs van Kraft, waar 6 a 8000 paarden en IB a 18,000 honden per jaar - meestal dood en rottend aangevoerd - worden verwerkt tot poudrette, een werkman zich aan de rechterhand beleedigde, bezig een reeds in etterende rotting verkeerend paardenlyk in stukken te verdeelen. HijLemaire juist in de nabijheid deed carbolzuur op de wonden geen hinder hoegenaamd ondervond de arbeider er vanterwijl zulke verwondingen anders zoo gevaarlijk zijn. Geen wonder alzoo, dat men carbolzuur aanraadt voor allerlei gebruik bij de heerschende runderpesten dat 't bij ons te lande ook verkrijgbaar is gesteldja zelfs daar bereid en met een gebruiksaanwijzing (o. a. door de Nederlandsche Koolteerstokerij te Amsterdam) afgeleverd wordt. Wij meenden op de feiten, die Lemaire opsomt, de aan dacht onzer lezers in deze dagen te moeten vestigenvooral nu de E.ykscommissie van veeartsen te Schiedam kruiken met carbolzuur met gebruiksaanwijzing afgeeft aan de vee artsen. Maar behalve aan runderpest zieke of daaraan ge storven dieren, zal - indien de vermelde waarnemingen juist zijn - zeker ook met uitnemend gevolg gebruik kunnen ge maakt worden bij pokzieke schapenpaarden aan kwaden droes gestorven enz. enz., in één woord in allerlei omstan digheden in het landhuishoudkundige leven waarin men zoo dikwijls met in rotting verkeerende zelstandighedenmet smetstoffen zelfs, in aanraking komt, die wij hier wel niet alle behoeven op te sommen. Blijkens de officiëele lijst van de jury der üublin- sche Internationale Tentoonstelling zijn o. a. medailles toe wezen aan de firma Sander en Comp., voor harde zeepen aan de firma J. C. Zaalberg en Zn. voor wollen dekens en aan A. W. Sijthoff voor boeken enz. en eervolle melding aan P. L, Paters voor boekweit. Door den gouv.-gen. van Ned.-Indië, zijn o. a. be noemd tot ingenieur der 3de kl. bij den waterstaat G. A. Hoogenstraten en geplaatst bij de geneeskundige dienst te Weltevreden de offic. van gez. C. C. Couwenberg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Vrijdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 61°, 's middags te 1 2 uur 5 8c, 's namiddags te 4 uur 5 5°. Te Brussel zal 1 Januarij a. s. een nieuw groot blad in de Hollandsche taal verschijnen. De titel zal zijn Ne derlandsche Koerant en de uitgave zal tweemaal per week geschieden. Er wordt te Brussel druk handel gedreven in gouden ijzeren en stalen ketenennaar 't model der ketenen waar aan Petrus was gekluisterd. De Paus heeft aan het gebruik der keienen zijn specialen zegen gehecht. De verkoop ge schiedt onder bescherming en aanbeveling der geestelijkheid. De winst moet strekken tot bouw van een onderaardsche kerk in Rome. De Minister van koophandel heeft aan de hoofddirec tie der mijnen te BreslauHalleDortmund en Bonn een aanschrjjving gezonden waarbij zij worden aangemaand om een volledige collectie te verzamelen van al de producten der mijnen in de opgemelde directiën zoomede van de ge steenten en aardsoorten welke dienstig kunnen zijn voor den akkerbouwtot het vervaardigen van kunstwerken en tot het bouwen van woningen als anderszins. De verzameling die zoo volledig mogelijk behoort te zijn is bestemd om ingezonden te worden ter internationale tentoonstelling tc Parijs, in 1867 te houden. Maandag is aan de Britsche regering het berigt me degedeeld, dat een hospitaal door de gebroeders Galignani, uitgevers van Galignani's MesseDger gesticht, en bestemd voor de behoeftige Engelschen die te Parijs verblijf hou den ter beschikking van de zieken is gesteld en nationale eigendom is geworden. De HH. Galignani hebben een kapi taal aan het gesticht geschonken, uit welks rente het wordt onderhouden en de ziekenverpleging bekostigd. Laatstleden Maandag weid te Londen een os naar eeu slagthuis gebragt. Dat uitstapje scheen hem niet recht te bevallen, althans eensklaps rukte hij zich van zijn geleider los en liep hals over kop bij een kruidenier het huis bin nen. Aldaar in een naauweu gang beklemd geraakt, wrong zich de os met alle kracht er door heen maar stond toen voor een smallen trap. Zonder talmen klom hij naar boven en kwam na ontzaggelijk veel horten en stooten terecht op een zolderalwaar een groote partij kaas lag opgestapeld. Nu was de vraag hoe men hem weer beneden zou krijgen, hetwelk te moeyelijker was, omdat hij door het rumoer zyner vervolgers en het vreemde van zijn toestand verwilderd was geworden en dus tamelijk lastig werd. Eerst meende men dat het beste zou zijn hem dood te schieten, doch bij na der overweging kwam men tot het besluit om het zolder venster te openenin de hoop dat hij dom genoeg zou zyn om er. uit te springen, of er zich uit te laten vallen. Doch zóó dom was de os toch niet. Integendeelzoodra het ven ster geopend was, stootte hij met de hoorns een paar voor werpen naar omlaag en kwam toen met de kop uit het venster liggenom na al zyn beweging nu eens heel nuch ter en bedaard een kijkje uit de hoogte te nemen, tot groot pleizier van de straatjongens, die van louter pleizier zich veel doller aanstelden dan hun vierpootige bovenbuurman. Er bleef dus niet anders over dan naar boven te gaan en hem op de eene of andere wijze daar van daan te krijgen. Maar o weenu ging het zoo bezwaarlijk hem tusschen de stappels kaas om te draaijen en naar de zolderdeur te sjor ren dat men eindelijk verpligt was een gat in den muur te breken en hem met stokslagen te noodzaken door een daar naast gelegen kamertje terug te keeren. Zoo kwam hij holder den bolder langs een anderen trap naar beneden rol len waar men hem eindelijk bij de horens en onder het gejuich eu getier der menigte naar zijn bestemming trans porteerde. Graaf Strathtmore is overleden. De levensverzekering maatschappijen hebben nu 2| millioen gulden aan zijn erven te betalen. Een 29jarig man is dezer dagen in het Londensch hospitaal overleden, tengevolge van een wond, welke hij bekomen had, doordien de kurk van een fleschje limonade gaseuse hem in het oog was gesprongen. Dit zonderlinge feit gaf aanleiding dat twee heeren, die elkander zwaar had den beleedigdbesloten om te duellerenniet met pisto len of degens, doch met een flescbje sodawater. Nadat et telijke kurken waren gewisseld, zonder dat er //bloed" had gevloeidbesloot mende opgewonden gemoederen door den inhoud der fleschjes aftekoelen. Het Groot-Oosten heeft in een vergadering van de voornaamste waardigheids-bekleeders besloten een brochure uit te geventer wederlegging der beschuldigingen door den Paus in zijn allocutie tegen de vrijmetselarij uitgebragt. Ook de bejaarde heer Viennet zal in weerwil van zijn 85 jaren den handschoen opnemen door de Romeinsche camarilla toegeworpen. Ten bewijze dat de Parijzenaar in het plaatsen van

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2