Donderdag 12 October «w% N°. 1734. Binnenlandsch Nieuws. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zullen Donderdag onderzoeken het wets-ontwerp no pens de Staats-spoorwegen voor 1866. Op Zaturdag 14 dezer, zal de audiëntie van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken niet plaats hebben. Het Bewind der Yereeniging van en voor Nederland- sche Icdustrieelen heeft zich bij twee verschillende adressen tot den Minister van Financiën gewendmet verzoektot invoering van een uniformport voor het bievenvervoer bin nen 's lands en tot afschaffing van den accijns op de zeep. Volgens een Dingsdag in den laten avond te's Hage ontvangen telegram is de toestand van den generaal van Meurs minder zorgelijk, zoodat men hem naar een nabijzijnd logement heeft kunnen overbrengen. De plegtige ter aardebestelling van wylen den emeri tus-predikant Ds. Molenaar, zal a. s. Vrijdag morgen ten 10 ure op de burgerlijke begraafplaats te 's Hage plaats hebben. Naar men verneemt, bedraagt het aantal aan het ge meente-badhuis in open zee genomen baden 37,000, alzoo 10,000 meer dan verleden jaar. - Aan de bad-inrigting van den heer R. Meijs zijn 6 877 baden genomen. Van het provinciaal bestuur zyn opgaven ontvangen betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, over de week beginnende den 24sten en eindigende den 30sten Sep tember 1865. Daaruit blijkt dat, terwijl het aantal runderen bij den aanvang der week 64,610 bedroeg - 19 gemeenten uitge zonderd waarvan het cijfer ontbreekt er in die week zyn aangetast 790 aan de ziekte gestorven 169, afgemaakt 140, hersteld 96, aan het einde der week nog ziek 395. Sedert het begin der veeziekte zyn er in het geheel aan getast 3319, aan de ziekte gestorven 1169, afgemaakt 674 hersteld 717. Curatoren van 't Atheneum Illustre te Deventer, heb ben ter vervulling van de betrekking van leeraar in de oude talenfabelkunde en antiquiteiten op een jaarwedde van 1600, voorgedragen aan den gemeenteraad de MH. J. Brill, doctorandus in de letteren aan de hoogeschool te Utrecht en H. G. A. Bakhovendoctor in de letteren en conrector aan 't gymnasium te Assen. By den buitengewonen lagen waterstand is de verzak king aan de Waalkade te Nijmegen in de laatste dagen weder verontrustend toegenomen. Zaturdag morgen had te Nijmegen het eigenaardig ver schijnsel plaats dat de beide oevers der rivier dus de zijde van Nijmegen en die van Lent een zeer doorschijnenden damp kring bezaten en dat de lucht boven het water zoo mistig was, dat de stoomboot door luiden zich en andere schepen voor gevaar moest beveiligen. Hoewel dit verschijnsel zeer goed is te verklaren, is het toch zeer opmerkelijk. Op weg van Enschedé naar de Broekheumegemeente Lonneker, een kwartier afstand van daar, heeft de rijks brigadier de Bruin een vrouw dood op den weg vinden liggen. De oorzaak is toe te schrijven aan misbruik van ster ken drank. Een wagen met 7 personen ging Zondag avond van Tuil naar Kerk Avezaath. Op weg wilde een half beschon ken persoon mederijden, v. O. en zijn vrouw gingen uit het rytug om den lastigen indringer af te wijzen, toen beiden weder wilden instijgengreep den indringer de leidsels en liet, het paard ter zijde halende, den wagen omkantelen, v. O. heeft daardoor de hand gebroken, zijn vrouw de pols verstuikt en twee kinderen zijn verwond. De dader is bekend. Omtrent den brand te Ingen vernemen wij nader: De brand werd het eerst ontdekt in den koornberg van A. P. Gaasbeek, en deelde zich, door vry hevigen wind en groote droogte, ongeloofelijk snel mede aan de naastbij- liggende gebouwenzoodat er vijf woningen en bijbehoo- rende gebouwenbenevens een schuurbehoorende bij de onderwyzerswoningzijn verbrand. De kerktoren heeft zyn spits verloren en is inwendig geheel uitgebrandterwijl de Hervormde kerk het dak heeft verloren, doch inwendig is verschoond gebleven, hoewel het verwulf boven het koor veel heeft geleden. Met de grootste inspanning is het ge lukt de nabystaande predikants- en onderwijzerswoning zoo mede belendende gebouwen te behouden, de eerstgemelde had reeds vlam gevat. De brandweer heeft zich ijverig van haren pligt gekweten. Groote lof komt toe aan de brandweer uit Eist (Rhenen) en aan twee brandspuiten uit Tieldie veel hebben toegebragt tot stuiting van den brand. Het ver lies door dezen brand veroorzaakt is zeer groot. '.EIDSCIl Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12^- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 8 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.j 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbus! igt ia gen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvrstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s uainiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indisohe deu 14 eu voorlaatsteu van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdeu. - Burgemeetter en WethoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelyks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Arohitect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur eu van 4—7 uur;der In- eu Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1