Buitenlandsch Nieuws. dacht, alsook de zaken rakende de vereeniging zouden kun nen behandeld worden. De burger avondschool te Deventer wordt, naar men verwacht, spoedig geopend. Op de voordragt voor een di recteur zijn geplaatst de heeren Dr. L. A. J. Burgersdijk en A. J. van Peschde eerste hoogleeraar en de laatste leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar. JNaar men verneemt zal Dingsdag a. s. de nieuwe zaal van het natuurkundig genootschap te Arnhem ingewijd worden. De heer N. L. Schuurman secretaris der stad Zwolle, hoopt den 12den dezer het feest zijner 5 0jarige dienst als gemeente-ambtenaar te vieren. Te Meppel werd de van ouds gerenommeerde boter markt Douderdag gehouden, waarop een aanvoer, als mo gelijk nooit te voren, bedragende nl. 86000 Ned. pond, een waarde uitmakende van meer dan f 110,000. De markt was aanmerkelijk trager dan voor veertien dagen't welk men toeschrijft aan verminderden afzet naar Holland en el ders. Als gevolg daarvan waren de prijzen lager variërende tusschen f 44 tot f 52 het vierde vat. StukboterIJ Ned., f 1,75 tot f 2,10. De heer L. te Breda kocht voor eenige dagen een oude ka3t voor slechts 60 francs. Bij nader onderzoek is gebleken dat zij een kunststuk van snij- en beeldhouwwerk uit de 14de eeuw is. Men heeft den gelukkigen kooper reeds f 4000 daarvoor geboden. Naar wy vernemen heeft bij het examen voor de pro vinciale commissie van onderwijs in Zuid-Holland, een acte van toelating verkregen als hoofdonderwijzeres rnej. S. D. C. van der Burg en als onderwijzeres in de Engelsche taalmej. L. C. van der Burgbeide hulponderwijzeressen aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, 2de klasse alhier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 4 5°. Zaturdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 44', 's middags te 12 uur 5 9°, 's namiddags te 4 uur 59 Dezer dageu heeft het museum van oudheden te Ber lijn uit Stettin ontvangeneen eikenhouten zuil ter lengte van 10 voet, in het rond versierd met een menigte gesne den figuren. Voor ruim 800 jaren droeg deze zuil een af godsbeeld, namelijk dat van Triglaff op het eiland Wollin. Toen bisschop Otto van Bamberg in de 13de eeuw aldaar landde en het christendom predikte, deed hij het beeld van Triglaff verbrijzelen en het geld gemunt van de gesmolten overblijfselen daarvan strekken tot dekking der kosten van den bouw der eerste christenkerk op Wollin. De spoortrein loopende van Preston naar Wijrever trok deze week 's morgens eenigzins te laat. Men zocht toen den verloren tijd weder in te halen door de vaart te ver snellen, zoodanig dat ze circa 35 a 40 mijlen binnen een uur tijds aflegde, maar onverwachts, bij het keeren eener kromme boog, zag de machinist te laat een goederentrein in de onmiddelijke nabijheid komen aansnellen, waardoor een geweldige schok ontstond en nagenoeg alle wagens bra ken terwijl de reizigers ten getale van 700, van den eenen kant naar den anderen werden geworpen. Tot dusverre is daardoor, hoe verwondelijk ook, nog niemand omgekomen, ofschoon alle reizigers min of meer letsel hebben bekomen. Een twintigtal hunner zijn zeer zwaar gekwetst, terwijl van twee reizigers de handen zijn afgesneden. De Alpine-club te Londen heeft aan eenige zijner te Parijs woonachtige leden een plan medegedeeld; dat bij die vereeniging door een ingenieur is ingediend. Het betreft het toegankelijk maken van den top van den Montblanc voor ieder en de oprigting van een observatorium daar ter plaatse. Naar men weet worden de kosten van de bestijging van dat gedeelte der Alpen, om niet van de daaraan verbonden gevaren te spreken op 2000 fr. geschat. Het plan heeft ten doel den weg tusschen Chamounix en Montanvert, die over den Montblanc loopt, in zijn tegenwoordigen toestand te latenmaar van het laatstgenoemde punt een tunnel te borendie nabij den top des bergs zal uitloopen. In den tunnel zal een spoorweg worden gelegd, waarvan de wagons door een stoommachine in eenige minuten kunnen worden opgetrokken. Behalve een observatorium, zullen op den berg. top ook uitmuntende hotels worden aangelegd. Wat de finan. tiële zyde van het ontwerp betreft, berekent men dat jaar- lijks 20 a 30,000 personen te Chamounix de bestijging van een gedeelte van den Montblanc ondernemen. Indien men aanneemt dat slechts de helft van dat getal reizigers van het nieuwe vervoermiddel gebruik maakten ieder hun ner 5 0 frs. of het 40ste deel der tegenwoordige kosten betaalt, dan zullen de inkomsten 750,000 frs. per jaarbe dragen. Bij gelegenheid der hervatting van de godsdienst- oefening in de Protestantsche kerk in Austin-Friars is de volgende beknopte geschiedenis van dit kerkgebouw misschien niet ongepast. De Augustijner monniken-kloosterkerk werd in 1243 door Humphrey Bohungraaf van Hereford en Essex, gesticht, doch Hendrik VIII beschikte ten gunste van William Pau- let, eersten markies van Westminster, over het koor, hel kloostergebouw en toebehoorenhet schip der kerk behield de Koning. Zijn zoon Eduard VI schonk dit later aan de //Hollanders in Londen, om tot hunne predikingsplaats te die nen welke toewijzing de jonge monarch in zijn dagboek, ouder dagteekening van 29 Junij 15 50 opteekende. De kerk ontving den naam van: Tempel van Jezus, welke woor den vroeger in de vensterruiten te lezen warenen de ge meente werd in de brieven van aanstelling in het bijzonder in de bescherming der Londensche corporatie aanbevolen. Tot 1730 onthaalde de lord-mayor van Londen den kerkeraad op het stadhuis en ontving daarentegen als beleefdheidsbe- wijs een tafelgeschenk. Toen de bewoners der Nederlanden door de vervolging van hunne godsdienst genoodzaakt wer den hun vaderland te verlatenmet verlies van have en goed, nam de Engelsche regering hen met opene armen op en moedigde hen zoo veel mogelijk tot overkomst aan, door het toestaan van bijzondere privilegiën. Het gebruik der kerk werd op verzoek van Cranmer aartsbisschop van Canterbury, aan alle Nederlandsche uitgewekenen vergund. Deze droegen intusschen zeer by tot den bloei van handel en fabriekwezen terwijl de Nederlandsche zeemagt aan En geland een groote dienst bewees door te beletten dat de Hertog van Parma met zijne strijdknechten de Spaansclie Armada versterkte. Tevens steunde de Nederlandsche kerk gemeente rijkelijk de middelen tot verdediging van Enge land door ruime giften welke diensten op edelmoedige wijze door den staatsman Walsingham erkend werden. Een student te Oxford, Poolsch edelman van geboorte, Joan a Lasco was de eerste Evangelie-dienaar in de Hol- landsche kerk te Londen. Hij genoot zijn opleiding van Erasmus, wiens sterven hij te Bazel in 1536 bijwoonde, Onder de eerste ouderlingen der kerk behoorden de Marte laar Uytenhoven de geschiedschrijver van Meteren,, en an dere beroemde mannen. Gedurende een eeuw na de vestiging der kerkgemeente, waren de Hollandsche of Nederlandsche kerk en hare vertakkingen te Norwich Colchester Maidstone enz. de eenige plaatsen van godsdienst-oefening, alwaar een afwijking van rituaal der Anglikaansche kerk vergund werd; doch de bisschop van Londen moest, als super-intendent, bij het beroepen van leeraars en ouderlingen tegenwoordig zijn, en in het begin der 19de eeuw besliste de bisschop van Londen nog een aanklagt tegen een der predikanten, bij welke gelegenheid hij (de bisschop) in den kerkeraad voorzat. Er is thans slechts één predikant, Ds. H. Gehle, die sedert IS30 de Evangelie-bediening waarneemt. De ge meente, die tot omstreeks het midden der zeventiende eeuff vrij talrijk wasbegon toen door keer van omstandigheden en ook vooral door vermenging met Engelschen te verminde ren en de noodzakelijkheid om buiten Londen te wonen heeft bijzondersedert de verbazende uitbreiding der stad het getal der opkomende ledematen nog zeer gedund. De kerk heeft nooit eenige geldelijke ondersteuning van den staat genoten, en die ook niet verlangd, als zijnde on- noodig. De bibliotheek der kerkwelke zich vroeger in het ge bouw bevond en verscheidene handschriften en brieven van beroemde personen uit de tijden der hervorming bezat, is voor het tegenwoordige onder bewaring der stads-regering op Guildhad geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2