N°. 17S0. Zaturdag 7 October. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAtiBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer3 Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 J Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meerlöCts.Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts, Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige Jagen, uitgezonderd des Zondags, 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2{. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek on op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoor weg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 in.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdaga vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 nar en vsn 4—7 uur: der In- en Uitgaande Reohten en Aooiinsen dagelijks van 91 nar en van 36 uur; van 'sRijka Directe Belastingen, Mmndag, DLgsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. aan een hoofd-com- missie op te dragen de regeling en behartiging der belangen van Nederlandsche industriëlen en kunstenaars, bij de ten toonstelling van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten, welke in 1867 te Parys zal worden ge houden; 2°. tot leden der hoofd-commissie te benoemena. tot lid en voorz. J. W. L. van Oordt, dir. der Nederl. stoomb.-maatschappij te Rotterdam en dir. der Nederl. maat schappij ter bevord. der uijverh. te Haarlemwonende te Rotterdam; b. tot leden de heeren M. Coster, te Parijs; H. L. Enthoven fabrikant en lid van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnij- verheid in Nederland, te 's GravenhageA. P. Ledeboer, te Tilburg; J. Wittering, te Parijs; professor E. H. von Baumhauer, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nijverheid te Haarlem; Mr. J. A. van Eyckdir. der vereen, voor volksvlijt te Amsterdam A. H. Eigemanvice-presid. van de vereen, van en voor Nederlandsche industriëlen te Leiden; A. J. Blij den steij n te Enschedé; J. Grolloud-ing. der gouvernem.-telegraphen in N.-I., te Haarlem; D. L. Wolfson dir. der grofsmederij, te Leiden; voorts aan Dr. C. de Gavere, op zijn verzoek, eervol ontslagen als adsistent bij 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden. Prinses Alexandrine, dochter van H. K. H. Prinses Ma- rianna der Nederlanden zal den 2den December in het huwe lijk treden met denHertog Willem van Meckienburg-Swerin. De Gemeenteraad van Arnhem heeft de verordening op de heffing eener belasting op de inkomsten aangenomen met algemeene stemmenbehalve die der heeren van Braamde Kempenaer en Böthlingk. De verordening op de invordering dier belasting werd met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van den heer van Braam om de belasting reeds 'e heften van hen, die slechts een inkomen van f 300 hebben, werd verworpen met algemeene stemmenbehalve die der hee ren van Braam, van Leeuwen en Scheirlius. Het minimum, waarvan belasting geheven wordt, is dus een inkomen van ƒ500 tot ƒ900. De vrijstelling van een tiende der belasting voor elk kind of kleinkind (boven de drie), dat de belastingschuldige ten zijnen laste heeft, is op voorstel van burgemeester en wethouders be perkt tot de belastingschuldigen wier inkomen minder dan 4000 bedraagt. Donderdag avond heeft er in de Groote kerk te 's Hage een algemeene bidstond voor het vaderland en de gemeente plaats gehadwaarbij de Wel-Eerw. heer Ds. Moll als leeraar is opgetreden en tot tekst had gekozen Ps. 6 2 vs. 9. Een zeer talrijke schare woonde deze plegtigheid bij. In den Koninklijken FraDsehen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra la Trouvèrevoorafgegaan door de vaudeville la Chanoinesse. Naar men verneemt heeft er onder de gemeente Loos duinen op een buitenplaats een diefstal van ongeveer 170 eenden plaats gehad, gelijk zulks ook op een nabijgelegene is geschieddoch niet in zoo groote hoeveelheid. De heer C. C. Leighdie met een zending ten be hoeve der gewezen slaven in Noord-Amerika naar Europa is overgekomenbevindt zich thans te 's Gravenhage. Uit een aanspraak, door hem den 9den Junij jl. te Londen gehoudenblijkt dat in het begin van den burgeroorlog te New-York eeu maatschappij is opgerigt tot ondersteuning van de vrijkomende negers; veel werd door die weldadige maatschappij gedaan tot leniging van het lot van duizenden wier aantal nog zeer vermeerderd is. De heer Leigh tracht bijdragen bij een te breugen tot verdere ondersteuning. Men zal de behoeften kunnen nagaanals men weet dat alleen in Maryland voor 87,189 slaven het uur der vrijheid heeft geslagener zijn aldaar kampen voor die hulpbehoevenden aangelegd, scholen opgerigt, kortom in het stoftehjk en gees telijk welzijn van zoo velen moet worden voorzien. Men re kent dat er 40,000 alleen in het district Columbia te ver zorgen zijndaar de gewezen slaveneigenaars ze van alles verstoken hebben gelaten. Het zeggen van hen was: Mynheer Lincoln heeft u vrygelatenwel ga naar hemhij zal u voeding en kleeding geven." De straten van Washington waren overvuld met die ongelukkigen. Uit Engeland is men reeds verleden winter begonnen eenigen onderstand te zenden. Pogingen van dien heer ook hier te lande zullen niet vruch teloos zijn. Reeds is een hoofdcomité te Amsterdam opge rigt bestaande uit de heeren A. A. Stuart, J. P. Hazebroek E. LaurillardH. M. Labouchère (van de firma Hope, tre- sorier), W. H. Suringar, F. B. Gagnelia, P. v, d, Goot Czn.,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1