Buitenlandsch Nieuws. het terrein kwamen. Men bepaalde zich dus tot het bescher men der aangrenzende huizen endank zij de goede en doeltreffende maatregelen van de brandmeesters en den qver hunner ondergeschikten is men hierin boven verwachting ge slaagd. Ook den manschappen van het regement rijdende artillerie komt allen lof toe voor hunne flinke en krachtda dige hulp. Het grootste deel van de inboedels is verbrand. Naar men verneemt waren zij of niet of slechts voor een gering bedrag verzekerd. Aan het blusschen hebben acht spuiten deelgenomeneen er jvan is Zondag den geheelen dag op het terrein geblevendaar het hooi bleef smeulen en nu en dan zelfs opvlamde. Daar door de ligte ontvlambaarheid van het hooi de vlam zoo spoedige uitbreiding kreeg, laat het zich begrij pen dat de spuiten te laat kwamen om den brand in zijn begin te stuiten. Dingsdag avond trad Mr. I. Capadose van's Hage in de zaal der Vereeniging voor Christelijke belangen op, ten einde tot gedachtenisviering van Leiden's beleg en ontzet optewekken. Een zeer talrijk gehoor was opgekomen, om den sierlijken en begaafden spreker te volgen in zijn kernachtige beschouwing van dit feest uit de vaderlandsche geschiedenis gedenkwaardig zoowel voor de Nederlandsche natie als voor de Leidsche burgerij. Verschillend was de kreet Leiden ont zet in den mond van allenvan velen en van enkelen vroegerlater en nuslechts bij de laatsten een ontboeze ming van dankbaarheid aan God. Die dankbaarheid open baarde zich schaarsch als dankoffer in de tegenwoordige vormen van eeredienst, die hoofdzakelijk betreft een onderwijzing in de preekwaartoe voor- en nagebed betrekking hebben gelijk er ook meer gelijkenis was met het synagoge houden als met tempeldienst. De wareGode welbehagelijke dankbaarheid vond hare type in het Israëlitische dankoffer, dat schuldbelijdenis, overgave, toewijding van gemeenschappelijken offermaaltijd ontsloot. Leidens beleg en ontzet was een beeld van de ver drukking en verlossing der kerke Gods en gaf aanleiding door een bijna onmerkbare overgang tot de ontwikkeling en verdediging van de leer der laatste dingen, - de Schriftuur lijke bewijzen voor de zigtbare wederkomst van Jezus Christus na de heerschappij van den Antichristals persoon en niet als richting beschouwd. De zeer uitvoerigehoogernstige en keurig voorgedragene aanprijzing van die leer was het hoofd onderwerp, dat de vrome spreker behandelde die de irvin- giaansche richting meer en meer openbaarde en in het zin gen der twee laatste verzen van het 44ste der Evangelische gezangen zijn gehoor tot het hoofddoel zijner rede deed op klimmen die met gespannen aandacht werd aangetoond en aan de eene zijde geworteld was in het orthodoxe geloofsbegrip maar ook in het punt der voortdurende openbaring des H. Geestes naderde tot het begrip der moderne theologie. Op heden 3 October ziet het licht een nieuw blad de Omnibus genaamd, een Nederlandsch nieuws- en klag- tenblad. De uitgave geschiedt op onbepaalde tijden door de firma R. C. Meijer te Amsterdam, maar jaarlijks zullen 48 vellen druks afgeleverd worden voor 6.- De strekking van dit blad wordt aldus opgegeven Bij alle instellingen en ondernemingen ten gerieve van het publiek of het algemeen nut daargesteld zooals Spoor wegenStoombooten, Diligences enz., worden er klagtboeken op na gehouden, waarin de belanghebbenden hunne bezwa ren of grieven kunnen bekend maken, die zij, ten gevolge van verkeerde maatregelen, slechte dienst, willekeur, opont houd enz. opgemerkt, ondervonden of ondergaan hebben. Die klagtenboeken hebben een zeer practisch nut, wanneer het publiek, dat gebruik van die vervoermiddelen maakt, zich slechts de moeite wil geven om, zoodra het gekrenkt, verongelijkt, benadeeld of beleedigd wordt, ook gebruik van het klagtenboek te maken; op die wijs worden autoriteiten en besturen op leemten en gebreken opmerkzaam gemaakt waaraan zij zelve waarschijnlijk niet zouden hebben gedacht, en door die te verbeteren, te voorkomen of weg te nemen, wordt het publiek gebaat. Een soortgelijk klagtenboek in het leven te roepen waarin op de leemten en gebreken der Maatschappelijke instellingen uit verschillende oogpunten gezien wordt gewezenis het doel van den uitgever. Hij wil met dit blad een vervoer middel in dienst stellen, geschikt, om ter algemeene ken nis te brengen: de bezwaren, grieven, willekeurighedenq( wat dies meer zij zoo mogelijk met de denkbeelden tot verbetering, of wel met aanwijzing der middelen tot ophef, fing of ter voorkoming daarvan om evenzeer op goede ah op kwade praktyken opmerkzaam te maken, en zoo doende, zoo wel den wetgever als de regeringden koopman als den industriëel van nut en dienst te zijn, door het goede te bevorderen en het kwade te verwijderen. Het eerste nommer behelst tot inleiding een woord over het programma: //Wij willen waarheid en rechtvaardigheid;", voorts iets over het budget; - een schets over maatschap, pelijke toestanden- overigens correspondentie en adver- tentiën. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings, dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 49°. Woensdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 52°, 's middags te 1 2 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 62°. Te Gaudenzdorf overleed dezer dagen een der bejaard- ste inwonersin het bezit van bijna drie kwart millioen florijnen. Niettegenstaande hij over een dergelijk vermogen kon beschikken, heeft hij gedurende een lange reeks van jaren blijkens de gevonden aanteekeningen niet meer dan ongeveer 300 flor. per jaar voor zijn levensonderhoud gebe zigd. Bij testamentaire dispositie heeft hijmet voorbijgang van al zijn zeer behoeftige bloedverwanten zijn gansche ver mogen aan den Paus vermaakt. Onder de bepalingen van deze wilsbeschikking was dezedat de Paus dagelijks in persoon voor het heil der ziel van zijn erflater moest bid den. De erfgenamen hebben zich in rechten hier tegen verzet, Uit het verslag omtrent den staat van het Britsch Museum te Londen gedurende het jaar 1864-1865, blijkt, dat de bibliotheek gedurende dat tijdstip vergroot is met 28842 deelendat 106000 personen de groote leeszaal hebben bezocht, en dat het getal bezoekers 4324 80 heeft bedragen. Men heeft 415 0 deelen per dag in gebruik ge geven. De onkosten van deze groote en prachtige instelling bedroegen 97535 pond sterling 1,170,396), terwijl men wacht, dat er in het vervolg bijna 50000 meer zullen noodig zijn. Daaronder zijn begrepen de bezoldigingen van 16 bibliothekarissen en opzieners - van 63 helpers van 27 schrijvers en copiïstenen van 138 knechts, bedienden wach ters enz.; in het geheel zijn er aan de instelling 244 per sonen werkzaam. Gedurende dat jaar is er voor aankoop van noodzakelijke voorwerpen voor de Bibliotheek en het Museum besteed een som van 302,812,50 namelijk voor boeken 118,753,80 voor manuscripten 23;7 50 voor de zoölogi sche verzamelingen 11,875 voor munten en medailles 1 1 ,875 voor platen en teekeningen 14,260 voor delf stoffen 9,5 00. Daarenboven is er besteed 23,75 0 voorde voortzetting van het opgraven van oudheden, f 19,000 voor den aankoop van een verzameling mineraliën in Rusland, en circa 50,000 voor het aankoopen van voorwerpen van kunst, onder anderen op de verkooping Pourtalès. Het binden der boeken heeft gedurende dezen tijd een som van ruim 83,000 gulden gekost; het oprigten en herstellen van oude stand beelden ruim 14,000, het drukken van catalogussen ruim ƒ4000. De groote catalogus der bibliotheek heeft aanzien lijke verbeteringen ondergaan, en de bezoekers der biblio theek kunnen in dit opzigt even als in alle andere opzigten de inrigting niet anders dan prijzen. De gebouwen zijn uit stekend voor het doel ingerigt, en om ze nog beter tema ken heeft men dit jaar nog ruim 123,000 gulden meer er aan ten koste gelegd. De epidemie breidt zich uit in de omliggende ge meenten van Toulon. Naar het noorden is haar vooruitgang minder snel; drie kleine steden van het departement van Cluse zyn alleen besmet, namelijk l'Islele Thor en St. Saturnin laatstgemelde stad in heviger mate dan de vroe ger genoemde. Het schijnt niet dat de cholera zich reeds op den rechter oever van de Rhone heeft vertoond. Nimes en het departement du Gard zijn nog verschoond gebleven. Te Lyon heeft zich de invloed der ziekte doen gevoelen maar in geringe mate; alles bepaalt zich daar tot eenige geval len van cholerine. Te Toulon en te Marseille zijn inschrijvingen voor de

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2