N°. 1726. Dingsdag 3 October. A0, 1 Het derde Octoberfeest. Wie deukt er nog aan feestvieren binnen Leiden, nadat eenige weken bijna achtereen zijn doorgebragt in feesthou- den van allerlei aard: Studenten-feesten, Waterloo-feesten Nijjverheids-feesten Kermis, ja nu het fraaije herfstweder el- ken dag in een feesttooi kleedt wat ons omgeeft? Zal de herinnering aan Leidens gedenkwaardig beleg en ontzet in 1574 daardoor dit jaar verloren gaan, terwijl elke vervlo gen jaarkring ons zoo digt brengt bij het 300jarig jabilé dat over negen jaar zal worden beleefd? De aangename in druk, die de viering der nationale feesten binnen Leiden heeft achtergelatenversterkt de belangstelling in de won derbare uitredding van Leidens ontzet en de ernstige gedach ten, die de heerschende runderpest verwekt, stemmen tot eene waardige herinnering van den nood en den jammer, de ellende en de bange dagendien het beleg van Leiden aan de vaderen heeft veroorzaakt. En het wel geplaatst hart brengt het heden met het verleden en met de toekomst in verbandzoodat als burgers van dezelfde stad het meer moest en kan worden //één uitzicht is ons aller lot, die één be lang gevoelendie het zelfde wit bedoelenen die in vreugd en pijn eikanderen alles zijn één strijd is 't dien wij strij den, één lijden dat wij lijden." De derde October staat in zeer naauw verband met de Studenten-feesten, die dit jaar gehouden zijn; want die aan het hoofd staat van het Leidsche Studenten-corps betuigde aan liet hoofd van het gemeentebestuur met ondubbelzinnige woordendat de Leidsche Academie was het loon van den moed en de volharding der Leidsche burgerij die zulk een belooning koos boven stoffelijke voorrechten in vrijheid van tollen of belastingen aangeboden. Indien dat zóó is, dan is be Academie tot sieraad van Leiden en zyn hare kweeke- lingen niet tot last, maar tot genoegen en tot voordeel der burgerijwaarmede zij als ingezetenen gelijk staan. standig volksbestaan tegen de heerschzucht van Spanje ook gunstigals navolgenswaardig voorbeeld van der vaderen moed, werkte op den strijd voor Neêrlands onafhankelijkheid van de Fransche heerschappy; terwijl het beiden goldt een verdediging van het recht der vrijheid op elk deel van het staatkundig gebied. De derde Octoberin verband met de spreuk //hac li- bertatis ergo" die de noodmunt droeg, beschouwd, doet ook uit het ware oogpunt beoordeelen al wat tot bevordering der Vaderlandsche Nijverheid de Nijverheids-feesten bedoel den. Vrijheid van handel, vrijheid van tollen, afschaffing van priviligiëndie door het gildewezen of door fanatisme ontstonden, ontlasting van het voortbrengend verbruik in fabrieken en van alle banden en bezwaren, - onbelemmerde en vrije uitoefening van godsdienst, verspreiding van hel dere begrippen over den waren toestand van al wat bestaat vrijheid, orde en recht, - zij zijn op onze maatschappy het gevolg van een strijddie onze vaderen streden tegen vreemde dwingelandijwaaraan we ook te danken hebben de plaat selijke tolliniën, die nu eerlang ook moeten zwichten voor de zegepraal der begrippen van ware vrijheid. De derde October maakt ons gemeenzaam met volksram pendie ons overkomen, omdat we herinnerd worden aan het doorgestane lijden, de vresselijke ellende, de hongers nood en de pest, die het bang en langdurig beleg verge zelde; maar die dag van gewigtige herinneringen wijst ons ook op de bron van hulp en troost, die er vloeide, waar door moed en volharding zich heerlijk openbaarden. Die bron was het geloofsvertrouwen in den Almagtigedie de zege praal deed verwachten en verkrijgen van de beginselen waar voor men streed. In onze dagen wordt ook op elk deel van het maatschap pelijk gebied soms nog al heftig gestreden, niet altijd een strijd over beginselen, helaas wel het meest strijd, die personen en zaken dooreen mengt. Veeziekte of runderpest zelfs geeft er aanleiding toe en toch vergeet men in onzen lijd het meest, dat de beslissing is in handen van den hoogen LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- rners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Ooet-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av.Spoorweg-Telegraef dagelijks vaD 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de» Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 nnr. Kantoor der Plaatselijke Aacijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. De derde October krijgt waarde door de overwinning bij Waterloo, omdat de strijd voor vrijheid en voor een zelf

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1