Evangelie-Prediking W later dienst Z0HDMS-RET0ÜRBILLHTTEN Buitenlandse!) Nieuws. Advertentiên. Vereeniging voor Christelijke Belangen. GEDACHTENIS-VIERING VAN LEVDEN'S ONTZET. HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG. Promotiën aan 4e Leidsche Uoogeschool. gedurende de middeleeuwen de wetenschap sliep, totdat zy in de 17de eeuw weer ontwaakte, om nu een langdurigen strijd te aanvaarden tegen het traditioneel gezag een strijd waarin aan de zijde der kerk verkettering en vei volging met kracht weiden aangewend, zooals tegen Galilei en anderen, De antieke rigting is in beginsel tegen de wetenschap ge kant; wel beroept ook zij. zich dikwijls op de resultaten der wetenschap, als zij meent zoodoende hare eigene denkbeel den te kunnen staven; maar dan wordt zij altijd weder ontrouw aan dit beginsel. De moderne rigting daarentegen wil godsdienst en wetenschap met elkander verzoenenzij wil terugkeeren tot de oorspronkelijke, zuivere godsdienst van Jezus, maar die godsdienst tevens in overeenstemming doen zijn met de tegenwoordige ontwikkeling der wetenschap. De toekomst zal noch aan de antieke rigting noch aan het positivisme de overwinning schenken, maar alleen aan de moderne rigting, omdat deze alleen zoowel de behoeften van het verstand als van het hart, den drang naar wetenschap zoowel als dien naar godsdienst bij den inensch bevredigen kan. De redenaar eindigde met een warm woord van op wekking aan zijn hoorders, om steeds naar waarachtige gods dienst zoowel als naar wetenschappelijke ontwikkeling te streven. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Dr. T. C. it. Huydeopper, predikant te 's Gravenhage op zijn verzoek wegens voortdurende ongesteldheid eervol emeritaat verleend, ingaande 1 October 186 5. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Arkel de kandidaat H. L. de Yoogt en te Ter Neuzen Ds. C. de Wilde te 's Heer-Abts- en Sinoutskerken. Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysenpred. te Koudekerke in Zeeland, heeft het beroep naar Overschie aangenomen. Zondag 11. heeft de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Genderen, in gebruik genomen het nieuwe kerkgebouw, dat haar met de pastory door een ouder ling der gemeente was ten geschenke gegeven. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Schildwolda de kandidaat J. Kremer te Heerenveen Ds. L. Neijens te Apeldoornte Dockum Ds. A. E. Kok te Uedemsvaartte Eerwerd en te Gouda Ds. A. S. Eutingh aan den Helder; te Winterswijk Ds. P. J. van Smeden te Blija; te Kruiningen Ds. H. A. Jonkman le Zierikzee en te Zegwaard de kandidaat J. P. van der Maas. Naar wij vernemen zal de arrondissementsrechtbank alhier, Dingsdag 24 October aanstaande uitspraak doen in liet geschil over het beheer der kerkelijke fondsen van de Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden, aanhangig tusschen Prof. J. H. Stuffken c. s. en Jhr. Mr. J. N. van Pultkammer c. s. De Thermometer van Eahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 5°, le 10 uur 5 0°. Zaturdag morgen te 5 uur 4 8 te 8 uur 58', middags te 12 uur 6 6", 's namiddags te 4 uur 64 Door Euad-pacha is ter gelegenheid van een der laat ste zittingen des Divans de secularisatie der kerkelijke goe deren voorgesteld. Het voorstel is niet in discussie gebragt maar zal ongetwijfeld onder de orthodoxe Ottomanen groote opschudding te weeg brengen. Hiermede staat welligt in verband, dat het gouvernement aan een buitenlandsche maat schappij toestemming schijnt te zullen verleenen tot den aan koop van het terrein, door den laatsten brand blootgelegd om er eene nieuwe op Europesche wijze gebouwde stad aan te leggen. Tot nu toe namelijk is het bij de wet aan vreem delingen verboden er vaste goederen in eigendom te hebben 't welk zoo men er aan vasthield, bij den mogelijken verkoop der bovengemelde niet tot voordeel zou strekken voor de Turksche schatkist. - Een mynwerker in een der Mertlnyr kolenmijnen heeft dezer dagen een landgoed geërfd dat jaarlijks 7 a 8000 opbrengt, hetwelk eens de eigendom van zijn overgrootvader was, doch in een andere tak der familie was overgegaan, die nu uitgestorven is. Daarenboven zou hij recht hebben op een aandeel in een auder landgoedhetwelk nog meer waard moet zijn. 30 September. - Tot Doctor in de Verloskundede heer H. J. VinkhuijzenMed. Doctor, van 's Gravenhagemet Theses. I^en ZOe'£t eene ONDEKWIJZERES-EX- IgÉTERNE, die deu Heer vreest, om twee meisjes onderrigt te geven in al wat tot eene beschaafde opvoeding behoortop een uur afstand dezer Stad. Teekenen, muzijk en zang strekken tot aanbeveling. Men adressere zich met brieven franco onder Letters Z. Z. bij den Boekhandelaar C. KOOIJKER te Leiden Nieuwen Rhijn. Er wordt in een Winkel gevraagd een LOOPMEISJE tegen goed loon, om tevens Huiswerk te verrigten. Reflecterenden gelieven zich te adresseren onder letter 8. aan het Bureau vau dit Blad. DINGSDAG 3 October 1865, des avonds ten ze» ure. Spreker: de Heer Mr. J. CAPADOSE, van s Hage. ZAAL, Noordeinde. Op ZONDAG l8. October a. s. zal aanvangen de volgens de dienstbilletten aan alle Stations en Bestelkanto- ven verkrijgbaar Prijs 15 Cent per groot en 2 Cent per klein billet.) De TELEGRAAFKANTOREN zijn op alle Hoofdstations gedurende den geheelen dag geopend. tegen veel verminderde vrachtprijzen, op Zon- en algemeen erkende Feestdagen verkrijgbaar op alle Stations en op de Halten Halfweg, Vogelenzang Veenenburg Piet- QijzenbrugWarmond en Voorschoten. Tarieven en voorwaarden voor abonnementen liggen ter lezing op de Stations. Amsterdam, 21 September 18 65. De Administrateur. Voor de Wed. Raaff nog ingekomen bij den Controleur van K. f 5 van C. f 1 van eenige leden van het mu ziekgezelschap der Leidsche Schutterij f 2,50. Dankbaar zijn wij, dat de roepstem //Helpt de weduwe en haar talrijk kroost," weerklank heeft gevonden en nog vindt bij zoovelen tot nog toe hun oog te vergeefs zoe kende in het midden der Stad naar een onderhuis, waar een boom, getuige uwer liefde, kan geplant worden, die onder Gods zegen voor het gezin de uoodige vruchten kan afwerpen. Wie zulk een onderhuis kan aanwijzen of bezor gen doet een goed werk. J. E. INCKEL, J. J. OLIVIER. H. HEIJENDr. G. ZAALBERG,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3