gevoerd, betuigde ia afloop daarvan zijn dank aan de ver* schillende hoofdofficieren en hen die bij de bewegingen als hoofdofficieren hadden gefungeerd aan de ordonnans-officieren, en bijzonder aan den kommandant van het battaillon uit Delft voor de goede dienst bewezen, en dat niemand zich, na die geforceerde marschenhad terug behoeven te houden. Daar de luitenant-generaal Duycker niet aanwezig wasbeval hij dat voor hem niet behoefde te worden gedefileerd en de troepen na de noodige rust onmiddelijk terug konden kee- renwelk bevel dan ook naauwgezet werd nagevolgd. - In de vorige week rukte het te Leiden in bezetting liggend bataillon van het 4de reg. infanterie onder bevel van den majoor d'Harvant 's morgens ten half vier uit en vereenigde zich met de batterij veld-artillerie op het plein van de Ruïne, waar de bevelen werden ontvangen voor de infanterie om zonder trom of hoorn te laten hooren lang3 de lage zijde van den Rijn en voor de artillerie om langs den Hoogen Rijn dijk het dorp Leiderdorp intenemenzoodat beide korpsen aldaar te 5 uren aankwamen. Na het bezetten der stellin gen en het uitvoeren van eenige manoeuvres rukten zij ver- eenigd weder naar Leiden met het detachement voor de veldwerken uitgerust voorop, alwaar zij te 6 uren de kazerne binnentrokken. Bij den Gemeenteraad van Rotterdam zijn ingekomen de voordragten als 1°. Voor een leeraar voor de wis-, natuur- en werktuig kunde, de cosmographie en het meetkundig teekenen, op een jaarwedde van 3000, de heeren J. Menalda van Schouwen burg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer; b. E. Verkouteren, kapitein der infanterie te Vlissingen. 2°. Voor een leeraar voor de wiskunde, waaronder het handelsrekenen en het meetkundig teekenenop een jaar wedde van f 2500, de heeren a. J. D. van der Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventerb. B. de Regt, openbaar hoofdonderwijzer te Rotterdam. 3°. Voor een leeraar voor de scheikunde, technologie en warenkennis, op een jaarwedde van 2000 de heer a. Dr. II. F. Pv. Hubrecht, leeraar aan de technische school te Utrecht. 4°. Voor een leeraar in de beginselen der plant-, dier-, aard- en delfstof kundeop een jaarwedde van 2000, de heeren a. Dr. N. W. P. Rauwenhoff, lector aan de clini- sche school te Rotterdam; b. Dr. T. O. Winklerconserva tor bij Teyler's Museum te Haarlem. De aanbeveling van den lsten candidaat geschiedt in de veronderstelling dat hij, ingeval van benoeming, ziju betrekking van schoolop ziener nederlegge. Burgemeester en Wethouders achten ver- eeniging daarmede met een betrekking van leeraar aan de hoogere burgerschool niet wenschelijken stellen voor aan zijn benoeming c. q. de voorwaarde te verbinden, om van genoemde betrekking afstand te doen. 5°. Voor een leeraar voor de gronden van de gemeente-, provinciale- en staatsinrigting van Nederlandde staathuis houdkunde, de statistiek, inzonderheid van Nederland en zijn koloniën en bezittingen in andere werelddeelen en het handelsrecht, - die tevens onderwijs aan het Erasmiaansche gymnasium zal moeten geven, op een jaarwedde van 800 a. de heeren E. E. v. Kaalte, te Rotterdam; b. Mr. L. J. H. Philips te Rotterdam. 6°. Voor een leeraar voor de Nederlandsche taal- letter kunde, de geschiedenis des Vaderlands en de aardrijkskunde, waaronder handels- en natuurkundige aardrijkskunde, op een jaarwedde van 8000 a. de heeren II. J. Polak, cand. te Leiden; b. G. J. Dozy, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. 7°. Voor een leeraar voor de Fransche taal- en letterkunde en de algemeene geschiedenis, - die tevens onderwijs aan het Erasmiaansch gymnasium zal moeten geven - op een jaarwedde van 2000, de lieer Dr. E. Piaget, leeraar in genoemde vakken aan het gymnasium. 8°. Voor een leeraar voor de Fransche taal- en de aard rijkskunde, - die tevens onderwijs aan het Erasmiaansche gymnasium zal moeten geven, op een jaarwedde van 2 0 0 0 a. de heeren Dr. L. II. Delgeur, privaat-docent te Ant werpen; b. L. A. Hissinkhoofdonderwijzer aan het stede lijk instituut te Zutphen. 9°. Voor een leeraar voor de Engelsche taal- en letter kunde, die tevens onderwijs aan het Erasmiaansch gymna sium zal moeten geven, - op een jaarwedde van 2000 a. de heeren J. H. Slater, privaat-docent te Rotterdam; b. B. L. Teding van Berkhout, privaat-docent te Arnhem. 10°. Voor een leeraar voor de Hoogduttsche taal- en let terkunde, die tevens onderwijs aan het Erasmiaansch gymnasium zal moeten geven - op eene jaarwedde van ƒ2000; a. de Heeren H. W. Miiller leeraar bij het ge- sticht van de Vrouwe van Renswoude te 'sHage; b. P. H, van Moerkerkenleeraar aan de rijks hooge burgerschool te Gouda. 11°. Voor een leeraar 'voor het boekhouden, op eene jaarwedde van ƒ200, de heer L. Drooglever Fortuyn ge- ëxamineerd Boekhouder te Rotterdam. 12°. Voor een leeraar in het handteekenen op een jaar wedde van 700 a. de heeren J. H. v. d. Laar, kunst schilder en le of hoofdleeraar aan de academie van Beel- dende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam; b. C. Neurdenburg, onderwijzer aan bovengenoemde inrig- ting en aan de vormschool. Dat voor sommigen vakken slechts één naam wordt voor- gedragengeschiedt uit gebrek aan bekwame kandidaten. De benoeming zal aanstaanden Donderdag plaats hebben. Er heeft zich een comité voor Nederlandsche studen ten gevormd ter zake van het te Luik te houden interna tionalestudenten-congres. Dat comité, bestaande uit de heeren C. W. Araent, D. G. Escher Jr., J. E. van Iterson J. Az., J. Rutgers Cz., C. Stemberg en W. Thorbecke, studenten te Groningen, Utrecht en Leiden, heeft het volgende ma nifest aan de studerende jongelingschap van Nederland gerigt: Studenten Het is U bekend, dat in October a. s. te Luik een stu denten-congres zal gehouden worden. Uwe deelneming daaraan wordt verlangt en vereischt. De goede naam en de roem der vaderlandsche hoogescho- len moet door UI. gehandhaafd en bevestigduwe belang stelling in de bevordering van algemeene ontwikkeling aldaar betoond en bewezen worden. Geen staatkunde of godsdienst, noch grenzen of natio naliteit zullen het welslagen van deze zaroenkorasten hinder lijk zijn. Zoo kan dit Congres meer nog clan ieder ander zijn nut tige zijde hebbendaar toch worden overtuigingen verkon digdmisschien minder doordacht, evenwel vrij van alle maatschappelijke consideratiën. Mogen al bij sommigen uwer bedenkingen tegen het vast gestelde progamma bestaan, dit mag geen aanleiding wezen voor onverschilligheid, die U uwe medewerking aan het vele goede in de zaak vervat, zou doen onthouden. Uwe deelneming, Nederlandsche Studenten, aan dit ons allen rakende Congres te bevorderen is het doel van het Comité, dat bij deze zijn zamenstelling en zijn optreden aan kondigt. In onderhandeling getreden met de regelings-commissie, van het Luiksche Congres, wil het UI. een vraagbaak zijne waaraan gij gereedelijk de voordeelen en bezwaren aan uwe toetreding verbonden kunt toetsen. Het genootschap ter bevordering der beoefening van de heelkunde te Amsterdam vierde Woensdag haar 75ste jaar van bestaan. Door de vergadering werden de drie uitgeloofde gouden medailles voor de in de laatste 2 5 jaren het best geoordeelde uitgekomen heelkundige werken toegekend aan den heer Dr. F. C. Donders, Hoogl. te Utrecht, den heer Mathijsenofficier van gezondheiduitvinder van het gips verbanden Dr. H. J. Broers, van Utrecht (de laatste spe ciaal voor verloskundige werken). Op voorstel van den heer Vorstman werd mede een gouden medaille toegekend aan den heer Dr. C. B. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam wegens de uitnemende diensten door hem gedurende vele jaren op heelkundig gebied bewezen. Donderdag 11. ten 2 ure opende de hoogleeraar Op- zoomer zijn lessen met een schitterende redevoering in het groot auditorium te Utrecht. Hij sprak over de beginselen der moderne theologie, deze vergelijkende met de tegenover gestelde rigting, welke hij zeer eigenaardig de antieke theo logie noemde. Op meesterlijke wijze ontvouwde de hoog leeraar, hoe de antieke rigting de uitspraken der wetenschap aan die der H. Schrift onderwerpt, terwijl de moderne juist het tegenovergestelde doet. Hij herinnerde hoe het streven der laatste reeds in den ouden tijd gevonden werdhoe

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2