N°. 1725. Maandag 2 October. Binnenlandsch Nieuws. ,^v^. Vsv--- DSCH Deze Courant verschijnt elkeu dag be halve Zon- en Feestdagen en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- ruers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodterigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 ra.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 41 ra.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige daizeu uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2{. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuw9traat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 8 avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van el'ge maand. West-ïndisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. ilijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sm. tot 10 ti. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 nar. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 47"uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. v«n Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. Z. M. heeft op het daartoe door hun gedaan verzoek aan den ridmeester van het reg. Oo9t-Indische kavalerie F. A. Metzier, Ihaus met verlof hier te lande en aan den offi cier van gezondheid der 2de klasse bij de militaire genees kundige dienst in Nederlandseh-Indië T. H. Mac Gillavry, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst met toekenning van pensioen. Naar men verneemt bevindt de Prins van Oranje zich thans in Drentheom zich aldaar eenige dagen met het jagtvermaak bezig te houden in de omstreken van Zuidlaren alwaar Z. K. H. ook gelogeerd is. Naar men verneemt hebben bij het onderzoek van het voorstel lot afschaffing der doodstraf in den Raad van State, afdeeling justitie, de heeren de Jonge en Borret zich daarvoor verklaardterwijl de heer Elout van Soeterwoude het onvoorwaardelijk heeft afgekeurd. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het wetsontwerphoudende buitengewone maatregelen tot wering der besmettelijke veeziekte en hare gevolgen. Daaruit blijkt in de eerste plaats dat, terwijl men met genoegen deze voordragt onder de bestaande omstandigheden ontving, de indiening daarvan te laat werd geaciit en dat sommigen zelfs in de voordragt, thans, een stilzwijgende erkentenis der Regering zagen dat in dit opzigt verzuim heeft plaats gehad. Wanneer bij het eerste uitbreken der veeziekte van Regeringswege krachtig ware gehandeld er zou meer uitzigt hebben bestaan om de besmetting binnen een kleineren kring te beperken dan thans, nu de ziekte zich reeds over ö4 gemeenten heeft Uitgebreid, terwijl men in 1814 door met spoed en geestkracht te handelen, de run derpest tot een enkel punt bepaald heeft en verdere versprei ding heeft weten te voorkomen. - Op deze bedenkingen werd geantwoord dat de reg. niet vroeger heeft kunnen handelen, eo dat, zoo zij dit gedaan had, zulk9 hoogst waarschijnlijk niet zou hebben gebaat. Strenge maatregelen in den aan vang al dadelijk genomen zouden tot groote klagten hebben geleidalleen in de algemeene overtuiging dat ook dan mets anders overblijft, vinden zulke maatregelen hare wet tiging en hare kracht. Rij deze gelegenheid wees men er op nieuw opdat de Miu. van Binnenl. Zaken met te veel werkzaamheden is be swaard, en dat, in zijn afwezigheid, het departement door een Min. ad interim behoorde beheerd te worden. Wat de zaak zelve betreft, werd door zeer vele leden er op gewezendat de reg. ook thans nog te veel aan de ge meentebesturen wil overlaten. Met den iuaperativen toon van het wetsontwerp stemt de toelichting niet overeen. De voor dragt gaf den indruk, dat de reg., na zich in den aanvang op een verkeerd terrein te hebben geplaatst, er tegen opzag, om dat terrein te verlaten voortdurend wilde afwachten wat de gemeentebesturen deden en niet genoeg doordrongen was van het denkbeeld dat, alleen door krachtig en volgens een bepaald stelsel te handelen het reeds zoo diep ingekankerd kwaad nog kon worden bedwongen. Met opzigt tot dit ge- heele punt beriep men zich op nieuw op het buitenland, speciaal op Oostenrijk en België. Andere leden verdedigden de handelwijze der Regering en vonden het allezins ratio neel, dat zij eerst wil optreden als de gemeentebesturen in gebreke blijven. Deze laatsten kouden beter toezigt houden dan het staatsgezag, terwijl de omstandigheden, waarin de gemeenten zich bevinden, onderling zeer verschillen. Op deze bedenkingen werd geantwoorddat algemeene maatregelen nog geheel iets anders zijn dan eenparigheid van maatregelen. Het laatste wilde men in geenen deele, tenzij de nood het mogt vorderen. De reg. behoorde in hetgeen zij voorschrijft, evenzeer op de bestaande omstandigheden te letten. Men beval het trekken van een kordon aan rondom het tot nu toe besmette terrein, zonder daarbij op de grens scheiding der gemeenten te letten. Vrijdag hebben de laatste manoeuvres in het vuur door de verschillende bataillons grenadiers en jagers en het bataillon infanterie uit Delft, zoomede door de escadrons kavallerie en de batterij in de vlakte van Waalsdorp plaats gehad. De vijand, die verondersteld werd van de zijde der stad op te marcheren werd, door verschillende bewegingen in het winnen van terrein verhinderd, doch behield eindelijk de overhand en dreef ten slotte de troepen terug tot diep in de duinen. Deze manoeuvres, die met zeer veel lust werden uitge voerd liepen zonder eenige stoornis af. - De generaal- majoor Wilbcenninckvoor wien de manoeuvres werden uit-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1