•Buitenlandse!) Nieuws. of in de uitoefening der ouderlijke aiagt, verandering komt door afzetting van de moeder uit de voogdij. Die vraag beantwoordde bij toestemmend en hij geloofde dat de wet geverniet zal hebben gewild, dat men den spot dreef met rechterlijke uitsprakenwaarbij in den uitersten nood ontzetting van de voogdij had plaats gevonden. Hij beriep zich tot beslissing van deze rechtsvraag en wel in zijnen geest, op verschillende rechterlijke uitspraken en op onder scheiden werken, o. a. op een arrest van den Hotigen Raad van 21 Mei 185S, en hij vertrouwde, dat de Hoogen Raad aan de toen genomen beslissing met kracht de hand zal houden. Het O. M. zal op 9 Oct. in deze zaak conclusie r.emen. -In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zalurdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote Opéra la Reine de Chypre. Donderdag namiddag is door de oplettendheid van den agent van politie 1ste klasse, Metz, een jongen gevat, die in de Parkstraat, in de rails van het Paardenspoor van 's Hage naar Scheveningeneen straatsteen nederlegde. In de Donderdag te Amsterdam gehouden Gemeente raadsvergadering werd medegedeeld, dat dezer dagen HH. MM. den Koning en de Koningin het geschenk dier stad is aangeboden, ter herinnering aan bun in 1864 gevierde 25jarig huwelijksfeest. Het bestaat in een groote massief zilveren kamerkroon voor 4S lichten, in Renaissancestijl be werkt. Boven de lichten is een groep aangebragt van 3 engelen, die met bloeruen-guirlandes aan de eene zijde het schild omvatten, waarop en relief de portretten van het Vorstelijk echtpaar prijkte; aan de keerzijde vertoonen zich wapens van Nederland en Wurtembergvereenigd door de Koninklijke kroon en het wapen der stad Amsterdam, met de woorden: Plulde der stad Amsterdam, 1 839, 1 8 Juny 1884. Z. M. heeft aan de vervaardigers, de heeren A. Bo- nebakker en Zoon, aldaar, bij de aanbieding van dit ge schenk persoonlijk zijn bijzondere tevredenheid zoowel met betrekking tot de teekening als de bewerking betuigd en hun tevens vergund Zr. Mr. wapen te voeren. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot onderwijzer in de wiskunde aan liet stedelijk Gymnasium, den heer 11. Omien philnat. en math, doctor te Dordrecht. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdag een aanvang gemaakt met de herziening van het plaatselijk be lastingstelsel. Tegen de helling vaD 7 0 gemeente-opcenteu op de personele belasting werden de volgende bezwaren in- gebragt: 1°. Is het niet goed blindel.ngs hel personeel met op centen te verhoogen omdat het een zeer gebrekkige grond slag is dien het ministerie reeds vruchteloos beproefd heeft te wijzigen. De plaatselijke directe belasting berust evenwel op het personeel, maar één grief is daarbij althans verhol pen, namelijk dat vergoeding wordt verleend voor gedeelten van panden die niet tot woonhuis dienenbeter ware het alzoo zoo min mogelijk de opcenten op het personeel te verhoogen 2°. men achtte de opdrijving dier opcenten ook verwerpelijk omdat zij een zuivere toepassing van het be ginsel der directe belasting in den weg staat; opcenten zijn r.oodpenningen die geen normaal verschijnsel moeten worden; beter achtte het lid dat deze meening voorstond het om de plaatselijke directe belasting met het bedrag der opcenten zoo noodig te verhoogen. De Gemeenteraad van Arnhem heeft ook besloten tot de heffing eener eigene directe belasting op het inkomen, naar de eigen aangifte der belastingschuldigen in verschil lende klassen. De belasting bedraagt van 3 in de laagste klasse tot f 1000 in de 17de of hoogste klasse, terwijl de op brengst wordt geraamd op 40,000. Het beginsel der belasting is een heffing van de zuivere inkomstenniet fictief door een vermoedelijk inkomen te ramen naar de grondslagen der personele belasting, zooals in vele groote sleden plaats vindt, doch werkelijk door als basis der heffing te nemen het zuivere inkomen na aftrek der renten van verschuldigde kapitalen, lijfrenten en perio dieke uitkeeringen der noodzakelijke kosten van onderhoud der grond-, dijk en polderlasten en andere zakelijke laster der bezittingen waaruit de inkomsten verkregen worden. De inkomsten van beneden de 600 blijven buiten den aanslag. De klassen zijn met zeer ruime spelingen gesteld zoodat de openlegging der fortninen ten eeneruale vermeden wordt. De belasting i- zeer matig; zij bedraagt van inkom sten van ƒ6000 en daarboven nooit meer dan één percent, en van lagere inkomsten steeds minder. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft 11. Dingsdag in een voltallige vergadering met algemeene stemmenhet plaatselijk belastingstelsel geregeld tot heffing der gemeente- opcenten op de grondbelasting en ter beschikking voor 4/5 van de opbrengst der personele belastingvoorts afte- schaffen de heffing van 6/2 5 opcenten op de personele be lasting, maar met dat bedrag te verhoogen den bestaandeu hoofdelijke» omslag waarin nu de ingezetenen naar hun ver moedelijk inkomen zullen worden aangeslagen in 16 klassen. De laagste klasse betreft een inkomen van /'400 lot 650 de hoogste van f 80,000; terwijl de aanslag bedraagt van f 3 tot ƒ1200, of li pCt. van het inkomen. Het nieuwe bevolkings-registerte Amsterdam aan gelegd, bestaat uit een dubbel stel registers, ieder van 347 deelen. Een der beide exemplaren berust op de secretarie, het andere bij de buurt-secretarissen. De algemeene bladwij. zer telt 2 9 registers. De' kosten van den aanleg zijn zeer aanzienlijk geweest en bedroegen voor het register S,446,91 en voor den bladwijzern 1,6 94,00 ƒ10,140,91 Amsterdam heeft 12 buurt secretarissen die een bezoldiging hebben van ƒ600 en 200 voor hunne diensten bij de ge neeskundige armverzorging. Elk der 5 0 buurten heeft overi gens één bumt-commissaris en één plaatsvervanger, allen onbezoldigd. Aan de Utrechtsche hoogesciiool zijn 4 5 nieuwe stu denten ingeschreven, waarvan 16 voor de studie in de rech ten, 13 voor de theologie, 11 voor de philosophie, 4 voor de medicijnen en 1 voor de letteren. De heer Ullmanndirecteur der opera te New-York, kondigt in de Duitsche dagbladen de derde en laatste reeks van concerten aan die hij zich voorstelt gedurende het aanstaande saizoen in onderscheidene Eurouescbe steden te ge- s o ven. De steden die hij achtereenvolgens in, ons land be zoeken zal, zijn: Rotterdam, 's HageAmsterdam, Utrecht en Arnhem. Op deze concerten zullen zich artisten van den eersten rang doen hooren, als: Carlotta Pattimevr. Nie- mann-Seebach (dcclamatrice)en Dr. Gunz (zanger). Virtuo zen: Louis Brassin (Brussel), J. Epstein (Weenen), Alfred Jaell en A. v. Iiontsky (Petersburg) pianisten; de heeren Auer, (Dusseldorf)David eu Dreyschoek (Leipzig), Heli- mesbergen (Weenen) Laulerbach (Dresden) en Henri Vieux- temps (violisten); Alfred Piatti (Londen) en de Swert, violoncellisten; Simon, solo-contrabassist; Richard Lewy (Weenen) solo-hoornist. De heer Ed. Franck zal accompag neren. Maandag avond omstreeks 10 uur ontdekte men in een kolenmagazijn te Zierikzee, dat de kolen aan het broeijen wa ren en wel in zulk een mate, dat er groot brandgevaar be stond. Men is den garischen nacht bezig geweest de kolen van welke sommigen reeds branden, uit het magazijn te halen, terwijl twee brandspuiten gereed stonden, om zoo noodig hulp te bieden. Naar men verneemt is in den avond van Zaturdag jl. afgebrand het huis en de schuur van den land gebruiker B. J. Joosten te Wedderheide, provincie Groningen. Het mo bilairde levende have, het graan enz. is mede een prooi der vlammen geworden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 55°. Vrijdag morgen te 5 uur 52 te 8 uur 54 's middags te 12 uur 65", 's namiddags te 4 uur 62°. Dingsdag 11. heeft de huldiging van den Koning van Pruissen plaats gehad als Hertog van Lauenburg in de Pie terskerk te Ratzenburg, na het houden eener feestpreek door den superintendant Dr. Brumel over I Petr. 1 vs. 13-17. Men verhaalt, dat Prins Humbert van Savoye de dom heid heeft begaan om te Londen als ren gewoon sterveling te verlieven en dat wel - en juist daarin steekt de dom heid - op de schoone Prinses Margaretha, dochter Yan den

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2