a°. mi. N°. 1724. Zaturdag 30 September. /v i - Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu- welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden de3 avond3 te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, de9 Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddag9. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton I en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur '9 m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen vnn bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad on on bepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thetaurie, dagelijks van 10 2 uur. - De Gemeente- Architect !8 te spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Acciju-eu, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur eu van 3—6 uur; van 'sRijUs Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 u r van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het ËLadasier vau 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot notaris te 's Hertogenbosch A. J. C. V. Drossaerts, thans notaris te Hontenisse. De 1ste luitenant F. H. A. Rrjnders, van het 2de reg. inf., die van 1 Mei 11. bij het corps pontonniers ter bijwoning der practische oefeningen gedetacheerd iszal met den lsten October a. s. naar Maastricht terugkeeren en i9 tot adjudant benoemd. Bij Koninklijk besluit van 1 September 11. N°. 81 zijn goedgekeurd de statuien eener te Rotterdam gevestigde Maatschappij van assurantie voor de dienst bij de Nationale Militie in de provincie Zuid-Holland, waarvan als directeu ren zijn opgetreden de HH. L. van Koetsveld en L. Droog lever Fortuyn. Tot zekerheid der deelhebbers is een maat schappelijk kapitaal vau f 50000 gesteld, Het tarief van de jaarlijksche betaling der premiën is matig gesteld en ver schilt voor huisgezinnen, wanneer voor 2 tot 10 broe ders deelgenomen wordt. De Maatschappij verbindt zich je gens de geassureerdentot het voldoen der verpligting van de dienst bij de Nationale Nlilitiehetzij door plaatsvervan ginghetzij door nummerverwisselingmet de gevolgen van dien naar have keuze. Donderdag is voor den Hoogen Raad der Nederlan den, Burgerlijke Kamer behandeld de zaak van J. T. baron nesse van Dedem, weduwe van D. Pruimers, eischeresse proc. Francois, tegen N. Pruimeis, geïnt. proc. v. d. Burgh. Zoo als men weet is de eischeresse in der tijd ontzet uit de voogdij over haar minderjarig kind, wegens slecht levens gedrag en is de grootvaderde heer N. Pruimerstot voogd over de minderjarige dochter benoemd. Een en ander is geschiedt bij rechterlijke uitspraken in het hoogste res sort gewezen. Desniettegenstaande is de persoon der minder jarige niet aan den benoemden voogd ten beheer overgege ven maar bevindt zij zich in het buitenland, opeen plaats door de moeder aangewezen. Yan daar dit nieuw geding. Zoowel de rechtbank te Zwolle als het Hof in Overijssel heb ben beslistdat het beheer over den persoon eener minder jarige, krachtens de vaderlijke magt niet aan de uit de voogdij ontzette moeder maar wel aan den voogd behoort. Hiervan oassaiie. Voor de eischeresse trad op Mr. J. van Gigchdie als cassatiemiddel aanvoerde, schending en verkeerde toe passing van art. 441 B. W. In verband met art. 353 tot en met 359 366 3672, 382 159 285 en 437 van datzelfde wetboek; en art. 3352 C. P.. omdat ten onrechte aan de moeder zoude zijn onttrokkende zorg over hare minderjarige dochter en die aan den voogd is opgedragen. Pleiter heeft nagegaan welke in ons recht, de verhouding is, tusschen de ouderlijke magt en de voogdij. Zijn stel ling is deze, //dat een der ouders, die ophoudt voogd of voogdesse te zijn, niettemin de ouderlijke magt behoudt, over hun of haar kind. Hij toonde' aandat geene wets bepaling den moreler, band verbreekt, die tusschen ouders en kinderen, van welken ouderdom ook, blijft bestaan. Hij 9taafde dat gevoelen, uit verschillende bepalingen van het B. Wetb., en beweerde, dat de wetgever niet heeft gedacht, aan ouderlijke magt concurrende met voogdij. De ourdelijke magt blijft bestaan naasten nevens de voogdij; ze vervalt niet en wordt door niets veranderd, ook niet door slecht levensgedrag; de betrekking tusschen ouders eu kinderen is duurzaam en die band onverbreekuaar eu eeuwig. Art. 441 Burg. Wetb., bepalende dat de voogd voor de persoon vau de minderjarigen zal zorg dragen, veronder stelt dat er geen ouders in het leven zijnen geeft ook geen ouderlijke magt aan den voogd; bij art. 35 3 Burg. Wetb. daarentegen zijn ouders verpligt hunne minderjarige kinderen te onderhouden en optevoedenwanneer voogdij en ouderlijke magt concurreren het onderhouden en opvoe den bij de ouderlijke magt en het zorg dragen bij den voogd verblijft; de ouderlijke magt is geenszins ondergeschikt aan de voogdij, daar de eerste een natuurlijke eu de laatste een kunstmatige toestand tot grondslag heeftde ouderlijke magt is een geheel zelfstandige magt en boven de voogdij ver heven - de voogd draagt in het algemeen meer zorg voor de materieele dan voor de normale belangen van den min derjarige. Voor den geïntim. voerde het woord de beer Mr. Eijssell, die betoogde dat de uitspraken, welke thans worden aan gevallen goed waren gewezenen datde Hooge Raad die alzoo behoort te bevestigen. Zoo de Hoogen Raad die beslissing neemt, dan zal dat collegie uitmaken, dat niet de moeder, maar de voogd, het beheer over den persoon der minderjarige zal verkrijgen en voor het onderhoud zorg dragen. Hij stelde de vraag waarop het hier aankomt zoo f

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1