N°. 1723. Vrijdag 29 September. tSera Sialve eeuwfeest. Deze Courant verscliijut eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageuuitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddag9. Oost-Iodiaohe I.andpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 'J 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. i&ijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Aittingeu van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdsg te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kontoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uurder In- en Uitgaande Rechters en A coiinsea degelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rij lts Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Achtte de Nederlandsche wetgever het toeleggen van vej(- eerende belooningen en liet dragen der daartoe behoorende leekeneu en decoratien voor hen die zich door uitstekende daden van moed beleid en trouw in de krijgsdienst te wa ter en te land gekweten hebben bijzonder geschikt tot op- wakkering en aankweeking dier krijgshaftige deugden op grond waarvan de Militaire Willemsorde werd ingesteld, - ook het uitdeelen van vereerende onderscheidings-teekenen aan hen, die door beproefde vaderlandsliefde, bijzonderen ijver en trouw in het volbrengen hunner burgerpligten of buitenge wone bekwaamheid in wetenschappen en kunsten zich een billijke aanspraak op de algemeene achting en 's Konings erkentenis verworven hebben kon, naar den wetgever meende, een heilzamen invloed oefenen op de aankweeking van deugd en kennis: - en daaruit volgde de instelling der orde van den Nederlandschen Leeuw. In 1 805 is het vijftig jaren geleden, dat de beide Neder landsche ridderorden zijn ingesteld. Met geestdrift en nim mer beleefde algemeene opgetogenheid, is het jubelfeest der Militaire Willemsorde, zaamgesmolten met de feestelijke her innering aan de overwinning bij Waterloobinnen Leiden DP 2 7 Junij gevierd en die dag blijft onvergetelijk voor de taderlandsche strijders van 1813 en 1815. Het Kapittel der orde hield zijn eerste jaarfeest en zag zich omstuwd poor een ridderstoet van heinde en van verre bijeengevloeid. Le natie zelf scheen geridderddaar zij zich fier verheffen ':on op het bezit van zoovelendie op getuigenis van oog getuigen voor bedreven uitstekende dadenmet dit ridder kruis voor moed beleid en trouw werden begiftigd - da- die der natie ten beste kwamen en vereerden. lien ftij de wet van 29 September 1S15 N°. 49 is de orde Jan den Nederlandschen Leeuw ingesteld en haar SOjarig bestaan mag evenmin worden vergeten als dat der Militaire Willemsorde werd herdacht, want de wet van 3 0 April ■bl5 heeft hetzelfde doel en beide wetten verschillen daarin alleen, dat de laatste de krijgsdienst, de eerste de bur gerpligten betreft. Beiden hebben haar wortel in art. 6 4 der grondwet; beiden willen Let bestaan van een Kapit tel en laten aan het uitvoerend gezag over het stellen van regels en het geven van voorschriftendie ter rigtige' uit voering der wet geschikt worden geoordeeld. Al wat de Mi litaire Willemsorde betreft, werd bij tijds geregeld al kwam de oplreding van het Kapittel wat laat en onverhoeds, - de orde van den Nederlandschen Leeuw bezit nog geen Ka pittel op den 5 0sten verjaardag van haar bestaan; maar even min een wettelijken regel, die tot waarborg strektdat alles eerlijk en met orde geschiede, gelijk het reglement van 25 Junij 1815 wat de Militaire Willemsorde betrof. Alleen in het slot van art. 73 der grondwet, de medeonderteekeniug van het Koninklijk diploma door een der hoofden van de Ministeriële Departementenligt in den laatsten tijd de waarborg, dat de vereering geschonken wordt aan die het verdient. Maar de publieke opinie is voldoende waarborg, als er sprake kan zijndat het dragen der ordeteekenen neen billijke aanspraak geven zou op de algemeene achting. De orde van den Nederlandsche Leeuw wordt niet zoo hoog gewaardeerd als zij volgens het doel harer instelling- verdient. Die geringschatting ontspruit niet maar uit het gemis van een Kapittel, dat nu 5 0 jaren in de wet is voor geschreven, maar nog niet bestaat. - Zij was veeleer het on vermijdelijk gevolg van het ontbreken der vereischte waar borgen en algemeene voorwaarden bij de toekenning van dat eerbewijs. Soms met kwistige hand uitgestrooid veeltijds ge schonken aan middelmatige verdiensten niet zelden sierende de borst van een gunsteling of partijgangerin de laatste jaren sedert de invoering der Ministeriële verantwoordelijk heid, met partijkleur overtogen naar de rigting van het Bewind, dat aan 't roer stond, - en op dezen oogenblik, nu niets ons van de hooge belangstelling der Regering in het jubeljaar der stichting een bewijs zelfs doet zien, schijnt het toch waar te zijn, dat de 19de eeuw krachteloos maakt, al wat geen wortel heeft in het hart der Natie-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1